Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

costin_barzon
Subiect Autor

Problema Bluetooth

24 Iul 2015, 12:15

Sunt prospatul posesor al unei mici probleme (dar enervante) aparuta cam acum o sapt.
Folosesc bluetoothul masinii de cand am cumparat-o (1.5 ani) si cu telefonul meu si cu cel al sotiei. Nici o problema.
Acum, orice nou eveniment ce implica bluetoothul, reseteaza nivelul de sunet la minim.

Concret:
Daca ma suna cineva sau daca sun pe cineva, sunetul e la zero. Vad pe ecran ca sunt sunat, radioul tace, nu se aude nimic. Dau volum si pot sa vorbesc. La fel si cand sun.
Am facut toate setarile posibile din telefoane si din setarile din bord. Bluetooth volume low, med, high, inperecheat si desperecheat 3 telefoane. Reset factory defaults. Nimic.
Partea interesanta: te duci in meniul in care alegi felul in care sa sune masina - melodiile. Cand muti intre ele sunetul se duce pe zero. Trebuie ca la fiecare melodie sa dai volum sa o auzi.
Practic orice interactiune duce sonorul la minim.

Daca sun sau sunt sunat, mai intai dau volum, si totul e ok pana inchid. Cel cu care vorbesc ma aude perfect.

Concluzia: una dintre minunile softurilor din ce in ce mai moderne .... :)

Seat Leon FR 1.4 TSI 140 -> B-665-ETA
Dacia Solenza, 80CP, 126Nm, bord computer, evacuare Borla -> B-31-ETA
EX - Audi A4, 1.9TDI, 131CP

gamer555
ClubSEAT Admin

Re: Problema Bluetooth

24 Iul 2015, 13:04

nu am remarcat problema asta la mine, de cate ori am folosit bluetoothul (eram sunat, etc) dupa ce inchideam convorbirea volumul revenea la valoarea normala. o sa retestez sa fiu sigur ca nu vorbesc prostii.

costin_barzon
Subiect Autor

24 Iul 2015, 17:28

Poate ca nu am fost destul de explicit.
Volumul de la radio sau media este ok, revine la cat era inainte.
Doar volumul conexiunii prin bluetooth se duce la zero la orice interactiune.
Concret:
Ascult radio OK. Tel pe bluetooth, ma suna cineva, vad pe ecran ca sunt sunat dar nu aud sunand. Daca raspund, nu-l aud pe cel care m-a sunat. Daca dau din vol de pe volan sau bord aud ca suna cineva si dupa ce raspund il aud vorbind. Toate bune. Inchid, radio revine iar la urmatorul telefon se intampla la fel.
Daca eu sun pe cineva, nu aud faptul ca tel suna sau pe cel cu care vorbesc pt ca volumul e tot zero. Dau de volumul tare si aud OK. Cel cu care vorbesc ma aude in orice situatie

Concluzia: volumul conexiunii bluetooth se duce la min la terminarea unei convorbiri.

Iar cel mai frumos este ca atunci cand aleg cum sa sune masina (cele 10 melodii) nu aud nimic decat daca dau volumul tare la fiecare melodie.
Cum scrolez la melodia urmatoarea in meniu, cum vol se duce la zero. Daca cu dreapta scrolez si cu stanga stau pe volum ... vad cum eu dau tare si masina sare la zero la fiecare miscare.

Concluzia: am o masina careia ii place sa vorbeasca la tel in liniste .... sa auda numai ea .... :)

Asta e clar BUG de software.

Workaround: daca stiu ca primesc sau dau tel: raspund, dau tare si vorbesc.

PS: pana acu o sapt a functionat perfect cu 3-4 telefoane.

gamer555
ClubSEAT Admin

24 Iul 2015, 17:39

da, atunci e un bug la tine. vezi poate exista update ceva, eu nu am problema asta, cu siguranta.

florinrmn

24 Iul 2015, 17:59

Ai incercat un factory reset?

Trimis de pe al meu GT-N7100 folosind Tapatalk

costin_barzon
Subiect Autor

28 Iul 2015, 16:08

Incercat .... problema ramane aceeasi.

popescua

14 Aug 2015, 15:12

I've had the same problem for a while as well and just sorted it today.
I went to bluetooth settings unpaired all my devices, turned off bluetooth then turned it back on reconnected a device, went to settings for that device and made sure both media audio and call audio were both checked. All is hunky dory now. Hope this helps

costin_barzon
Subiect Autor

04 Sep 2015, 08:59

Multumesc pentru sfaturi.
Am fost la revizia de 30.000 km. S-a uitat toata lumea si nu s-a rezolvat nimic.
Am rezolvat singur: am sters telefoanele si am facut reset to factory defaults pe modulul de bluetooth.