Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 9

Sebastian_RC
Subiect Autor

Re: LEON FR 2.0TDI SC M6 ( 184hp )

16 Aug 2015, 17:46

:drive Cred ca osa facem o echipa frumoasa Seat, in curand mai ales ca acolo am fost primit de GtSport, care e deja un obisnuit al locului.
Nu vreau sa par carcotas, dar in ciuda amabilitatii a diplomatiei trebuie sa-mi spun parerea despreacel loc, circuitul Adancata.
Este o mare realizare acest circuit si trebuie sa ne bucuram ca exista, insa are multe minusuri, unele care se pot rezolva altele care nu ii vor permite sa urce suficient de sus, decat printr-o minune, iar eu nu cred in minuni si cred ca nu e bine sa stai la mana sortii.
Va rog sa nu va suparati ca imi spun parerea, spun asa cum vad eu lucrurile si desigur incerc sa fiu obiectiv mai ales ca am experienta a mai mult de 60 evenimente auto organizate in trecut pe diverse locatii sub sigla Legal Racing.
La capitolul plus as nota:
- faptul ca exista si ca se tin astfel de evenimente si altele de interes auto de diverse tipuri
- faptul ca prezinta interes
- faptul ca exista o participare considerabila, nu mare, dar nici pustiu nu este
- un desen interesant al traseului chiar daca pare mai aplicat zonei moto, dar care permite si dragracing.
La minusuri :
- infrastructura pistei putin cam dubioasa
- denivelari la capatul liniei drepte
- pericol la iesire de pe traseu, daca o masina rateaza un viraj de viteza mare are sanse 80% sa ajunga pe lateral sau pe plafon
- acces greoi si neasfaltat
- lipsa parcare spectatori
- lipsa tribune si copertina
- risc pentru spectatori
- vizibilitate proasta pentru spectatori
- pista necuratata corect
Un alt set de minusuri revin organizatorilor si nu vreau sa ma pierd prea mult in detalii cu astea dar ca la tara, ca intr-un sat din margine de Bucuresti sau mai rau. Lista e atat de lunga si in toate directile incat de la masuri organizatorice pana la infractiuni grave de tip evaziune nerespectarea normelor fiscale...
O atmosfera de balci de la tara cu lumea venita cu umbrele si umbrelute, corturi si masute pe langa pista, cu seminte si cola, cu bere... iar la zona de start un arab libidinos care se agita pe acolo, dirijand oarecum masinile...
Nu vreau nici sa-i critic, nici sa-i jignesc, dar putin mai mult respect merita fiecare pasionat fiind peste penibil, chiar amuzant, cand putinta e depasita dorinta, devine caraghios :glasses . Totusi suntem in 2015 si nu se mai admit unele lucruri, dau rau de prost gust, pe langa ce am facut eu(echipa din care faceam parte) am fost la curse in Bulgaria, Grecia, Ungaria, Franta, Italia si lucrurile aratau altfel.
Prea mult amatoricism in organizare, precipitare...lipsa de spectacolo, putina organizare riguroasa, putina prestanta, iar in acest mod nici nu imi dau seama cum au masurat 402m, nu realizez daca timpii pot fi de referinta sau nu, mai ales ca sunt multe, prea multe discutii pe tema asta.
In concluzie daca vrei la curse nu e bine, daca vrei la balci e ok dar probleme cu parcarea si siguranta.
Dyno-Tuning
Reliable + Cheap = Not Fast
Cheap + Fast = Not Reliable
Fast + Reliable = Not Cheap

Sebastian_RC
Subiect Autor

17 Aug 2015, 17:29

Si ca sa revenim la subiect, am sa va dau si eu cateva impresii ale mele cu masina asta la drum.
Am pecat cu ea in germania, pe autobahn.
Viteza medie de acasa pana la hotel a fost de 99km/h, iar consumul mediu a ajuns la 7l la 100km parcursi. Desigur masina a mers mult pe pilot automat cu cca. 140km/h si am avut cateva varfuri de 200 si un maxim de 225km/h.
Antifonarea nu e punctul ei forte dar cand asfaltul e bun nu e deranjant iar la 170-180km/h pare sa se simta foarte bine, acceleratia fiind foarte placuta in acea zona.
Am avut senzatia ca intre 200-210km/h cutia nu e bine etajata si se misca greoi in treapta 6 dar dupa 210 incepe sa se simt bine si urca cursiv.
Ultima oară modificat 17 Aug 2015, 17:57 de către gamer555, modificat 1 dată în total.
Motiv: ..
Dyno-Tuning

RallyZone

18 Aug 2015, 14:15

pentru exeo gasim un chip? eu maine plec in austria...poate ne vedem pe drum :P :cheers
Exeo 2.0 TDI 170hp

Sebastian_RC
Subiect Autor

18 Aug 2015, 16:55

Salut,

Ai un raspuns privat cu datele de contact ale colegului meu care este activ in aceasta perioada.
Dyno-Tuning

Sebastian_RC
Subiect Autor

CT-B

21 Aug 2015, 16:28

Mergand pe autostrada la 15 grade Celsius cu cca. 140km/h constant de fapt in jur de 130km/h real am obtinut un consum de 6.6% cu o viteza medie de 117km/h. A plouat si a suflat vantul moderat din lateral.
Imagine
Referitor la diferenta intre ce arata ceasul de bord si ce afiseaza GPS-ul a fost de cca. 7km/h.
La 143 pe bord navigatia arata 136-137km/h. Deci este o diferenta destul de mica, iar daca nu uit am sa verific asta si pe dyno,care masoara perfect si viteza.

Azi am reusit sa intru in posesia Cartii de Identiatate a Vehiculului si a inca catorva acte in originala. Totusi nu am primit ceva si as dori sa stiu la voi cum s-a intamplat, cum s-a procedat. Pana acum eu am cumparat preponderent maisni noi din Romania si straianatate, masini cu garantie, tot timpul am primit un certificat de garantie international, acum doar unul local aronat unei singure firme.

Voi, ceilalti proprietari de Seat ce fel de garatie internationala, certificat de garantie international aveti de la vanzator?
Dyno-Tuning

adita80

21 Aug 2015, 19:03

Eu la Toledo Am 2 certificate 1 pentru perioada de 2 ani valabil si internațional si 1 pentru perioada de încă 2 ani după ce expira primu valabil doar România .. :tongue Valabil la seat constanta
Ultima oară modificat 21 Aug 2015, 19:06 de către adita80, modificat 1 dată în total.
Seat Toledo Style plus 1.6 TDI 115cp model 2016
Ex: Seat Ibiza 6L . 1.2 12 v

Sebastian_RC
Subiect Autor

22 Aug 2015, 07:27

Am si eu pe cel care e valabil in curtea vanzatorului dar am nevoie de cel extern pentru ca sa il am cu mine cand plec din tara cu masina.
Dyno-Tuning

Sebastian_RC
Subiect Autor

23 Aug 2015, 17:52

Un scurt si neprofesionist lilmulet cu un scurt demaraj 0...140kmh cu o plecare modesta.

https://www.youtube.com/watch?v=5wiStAW2OUQ
Dyno-Tuning

mumus

24 Aug 2015, 09:13

Vad ca ai dezactivat esp, si totusi el functioneaza. La mine cand e pe off, nu mai apare semnul in bord ca lucreaza.
Seat Toledo Tsi Imagine

ovi_ice

24 Aug 2015, 10:06

Sebastian_RC scrie:
Un scurt si neprofesionist lilmulet cu un scurt demaraj 0...140kmh cu o plecare modesta.

https://www.youtube.com/watch?v=5wiStAW2OUQ

Pe ce fel de asfalt/suprafata ai facut testul ? Se aude un huruit puternic de la pneuri/rulaj incepand cu 100 km/h. Asa e si in real-life, cand rulezi pe autostrada de exemplu ?

Sebastian_RC
Subiect Autor

24 Aug 2015, 20:13

mumus - ESC OFF este corespondentul semnalizarii de pe ecran si nu a ESP. ESP este activ.
ESC este control de tractiune.
Acum in Menu apare inca o optiune cea de dezactivare a ESC, care la modele standard nu e activata.

ovi_ice - antisonorizarea nu e punctul forte la acest model :lol: Nu e foarte silentioasa la rulaj, dar nici deranjanta nu este, insa cand ridici viteza peste 160-170 tace subit, desi sunetul din imagine poate sa fie usor amplificat, procesat de milioanele de procesoare ale noilor telefoane mobile care "joaca" sunetul cum le place.
Plecarea a fost facuta pe asfalt bun, dar cam prafuit.
Dyno-Tuning

mumus

25 Aug 2015, 05:45

Mersi, nu am stiut.
Seat Toledo Tsi Imagine

Sebastian_RC
Subiect Autor

25 Aug 2015, 21:32

Oricand cu mare placere si cred ca e de studiat si chestiunea cu ESP.
Dyno-Tuning

Necarbogazos

25 Aug 2015, 22:11

7 sec 0-100? wow

Sebastian_RC
Subiect Autor

27 Aug 2015, 06:43

Nu se misca rau deloc, dar cu putin ajutor are sa fie altceva.
Dyno-Tuning
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 9