Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

popescua
Subiect Autor

Leon X-perience 2.0 TDI 184 DSG

19 Iul 2015, 19:55

Salutare tuturor,

Intru si eu in clubul Seat ca proaspat posesor de X-perience 2.0 TDI 184 DSG.
Este prima mea experienta cu marca Seat si masina desi la inceput a fost luata cu strangere de inima pentru ca vroiam un BMW X3 (dar deh trebuia sa imi vand si ficatu pe langa rinichi :D ) acum am ajuns sa o apreciez foarte mult. Este pur si simplu cel mai bun raport pret/calitate/dotari si discount pe care o poti obtine.
Masinile pe care le-am considerat ca optiuni pana sa ajung la X-perience au fost:
- BMW X3 (etalonul),
- Mazda Cx5 modelul nou facelift 2016 care este o masina foarte reusita si aproape ca pret dupa ce pui toate dotarile pe X-perience ca sa comari cat de cat. Ca minusuri (tractiune 4x4 mai slaba ca la X-perience si cutia automata foarte puturoasa (si era singura optiune pe revolution top, nu se putea comanda cu manuala)
- Skoda Octavia scout era ce imi doream dar inca nu se producea modelul nou cu motorul euro6 si imbunatatiri iar vechiul model era net inferior. Dupa ce am aflat ca asteptarea este mai mare de 6 luni, am renuntat la gandul sa comand o masina pe care nu o puteam vedea decat de pe net si care acum dupa ce am vazut-o pot spune ca este net inforioara la calitatea materialelor desi este din grup.
- Golf Alltrack inca nu se lansase si durata de comanda era incerta plus ca pretul era mai mare.
Imagine Imagine Imagine
Imagine Imagine

Ca "X-experienta" :) cu masina venind de pe un peugeot 207 - 1.6 hdi 110CP inainte, pot sa zic ca masina chiar este mai stabila si trage mult mult peste ce am avut. DSG-ul este superb si desi la inceput ma enerva lagul cu retrogradarea in special pe normal si eco am invatat sa il controlez din padele si imi place foarte mult ca in orice mod as fi, daca actionez padela de downshift cutia reactioneaza instant si astfel pot anticipa mai bine decat cutia. Astfel, scap de chestia enervanta pe care o urasc la cutiile automate si anume lagul ala cand te bagi in depasire si 1 secunda stai sa retrogradese 1 sau 2 trepte.
Pana acuma am facut aproape 3900 de Km si masina o am de 1 luna si jumate,

De asemenea ce nu mi-a placut este ca la 1300 de Km mi s-a aprins martorul de nivel lichid racire si cand m-am uitat eram aproape pe fundul vasului de expansiune. A trebuit sa cumpar eu antigel si sa completez deoarece singura solutie oferita de dealer a fost sa sun la Seat asistenta pentru ca doar ei pot sa completeze. Altfel se considera consumabil si trebuie sa il cumpar eu (72 de ron pe 1.5 litri din care am pus 200 ml nediluat direct ca atata mi-a trebuit).

PS: daca mai aveti nevoie sunt dispus sa donez ca sa nu cumparati si voi pentru ca din ce am vazut este o noua practica de a reduce costurile la seat .. din pacate :(

ionutblv
BLV SCENTS

Re: Leon X-perience 2.0 TDI 184 DSG

19 Iul 2015, 20:11

Arată foarte bine mașina :)

meIzu mx4

mumus

19 Iul 2015, 20:22

Sa o stapanesti sanatos, este foarte frumoasa, jantele sunt minunate :)
Seat Toledo Tsi Imagine

Roger
Moderator

19 Iul 2015, 21:32

Bun venit in club seat :hi

BrasovBogdan

19 Iul 2015, 21:46

Deja stiu ce voi achizitiona in viitor dupa ce o schimb pe a mea.
Poti sa fi mandru ; ai cu ce !! :hi
bun venit in <clubul Seat , ce se mareste pe zi ce trece .
LEON SC FR1.8 DSG

http://postimg.org/image/qap1j0t97/" onclick="window.open(this.href);return false;

gamer555
ClubSEAT Admin

20 Iul 2015, 00:20

Imi place maxim Xperience-ul tau cu jantele optionale, ar mai fi mers trapa panoramica pt efect wow la pasageri.

Bine ai venit!

popescua
Subiect Autor

20 Iul 2015, 09:01

gamer555 scrie:
Imi place maxim Xperience-ul tau cu jantele optionale, ar mai fi mers trapa panoramica pt efect wow la pasageri.

Bine ai venit!

Salut gamer555,

O are si pe aceasta (vezi ultima poza) .. cam are tot mai putin jaluzelele pentru locurile din spate ( pe care ma cam oftic ca nu le-am luat acuma).

popescua
Subiect Autor

20 Iul 2015, 09:06

BrasovBogdan scrie:
Deja stiu ce voi achizitiona in viitor dupa ce o schimb pe a mea.
Poti sa fi mandru ; ai cu ce !! :hi
bun venit in <clubul Seat , ce se mareste pe zi ce trece .

Mersi Bogdan,

Sa sti ca nu o sa fi dezamagit.
Uite si ceva interesant: stiu ca este o caterinca dar totusi omul chiar a dat in ea fara mila. Desi oricum comparatia cu acel adevarat offroad nu isi are locul este totusi un video interesat care arata cam pana unde sunt limitele acestei masini:
[youtube]https://youtu.be/trJG_NJlcyk[/youtube]

bgd_b92
Bogdan

20 Iul 2015, 09:11

Sa o stapanesti sanatos ! :cheers