Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Robert262015
Subiect Autor

folie auto geamuri

07 Iul 2015, 21:48

Am facut acest topic pentru a aduna ceva pareri pro si contra in legatura cu folia auto pentru geamuri.
Am vazut la cineva folie pe geamuri tip oglinda.. nu stiu denumire exacta voi ce spuneti e mai buna decat folia neagra, e mai scumpa? ceva pareri si daca are cineva asa ceva pe masina cam ce pret a costat pt masina noastra. :mrgreen: :drive
Seat Leon 1m 2001 AZD 1.6 1.6v 105cp

andrei.ene

Re: folie auto geamuri

07 Iul 2015, 21:55

Esti sigur ca era folie? Posibil sa fie geamuri ionizate. In legatura cu acestea parerile sunt impartite si din cate am inteles in timp aspectul lor este afectat in mod negativ

Sebastian_RC

Re: folie auto geamuri

08 Iul 2015, 05:32

Exista si folie cu iz metalic, oglindat dar nu se preamai poarta si sunt si geamuri cu depunere care in timp se zgarie, curata...
Personal sunt fan folie pe geamuri mai ales daca din fabrica sunt complet claresau prea putin filtrante la UV.
De obicei imi pun pe fata folie putin mai deschisa pe luneta tot mai deschisa si geamurile laterale spate daca nu sunt din fabrica inchise aplic folie mai inchisa ca pe fata.
Efectele benefice sunt multiple:
- protectie la lovituri, accident
- mai multa intimitqte in masina
- protectie solara, in mers cat si la parcare cand nu se mai incinge asa de rau inauntru
Efecte negative :
- posibil unele discutii la ITP, pentru geamurile fata dar daca sunt moderate e ok
- posibil putin a lipsa de vizibilitate noaptea si mai ales cand ploua dar daca e aleasa bine folia si e de calitate e ok mai ales punand in balanta cu avantajele obtinute
Dyno-Tuning
Reliable + Cheap = Not Fast
Cheap + Fast = Not Reliable
Fast + Reliable = Not Cheap