Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Narcisila
Subiect Autor

Seat Leon FR vs Seat Leon Cupra

07 Iul 2015, 12:42

Ma tot bate gandul in ultima vreme sa schimb FR-ul meu din 2007 pe o Cupra din aceeasi generatie. Fac majoritar drumuri scurte prin Bucuresti (60-80km zilnic). Nu sunt decis daca ies mai bine pe partea de fiabilitate motor(TDI-ul consider ca nu se simte bine in oras ca un motor pe benzina, fie el si 2.0). Daca sunt sugestii, sfaturi, le iau in considerare.
Multumesc anticipat
Seat Leon FR ,BMN, 125kw PowerFlex bushes, H&R SwayBars, KONI Sport, Stage 1+

mususk266

Re: Seat Leon FR vs Seat Leon Cupra

07 Iul 2015, 20:16

Cupra, cu benzina in general nu dai gres, consum mai mare dar asta e, mai fiabila benzinara, e mai de oras, iarna sa incalzeste motorul imediat, de perferat fara turbo insa nu e cazul aici. La TDI cand iti va pica vreun injector te iei de cap, nu mai zic de volanta, filtru de particule...
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)

Narcisila
Subiect Autor

07 Iul 2015, 20:23

Tinand cont ca un injector a cazut fix la intrare pe autostrada la Medgidia 11 noaptea, cautat platforma etc. (m-am luat de cap), DBF e jos, volanta schimbata si ea acum 3000km, deci per total...

gamer555
ClubSEAT Admin

07 Iul 2015, 20:30

Cu un FR diesel stage 1 si cu evacuare poti avea suficiente senzatii (cuplu ridicat) apropiate de Cupra stock. Diferentele raman in continuare, Cupra stage 1 urca sus la putere, sunetul e cu totul altul, frane mai bune, etc. Dar nici consumul nu se poate compara, cu un FR tinut numai in linia rosie nu depasesti 7.5 - 8 mixt decat daca vrei neaparat sa distrugi masina. In Cupra forjata in schimb nu ai cum sa vezi sub 15 ;)

Tu decizi ce e mai important pentru tine. Daca vrei performanta fata sa conteze aspectul costuri atunci clar solutia e Cupra.

Narcisila
Subiect Autor

07 Iul 2015, 20:36

Am schimbat tot ce tine de control si stabilitate pe FR (in semnatura). Pe drumuri bune de munte se simte in largul ei, dar in oras mi se pare ca in fiecare zi devine din ce in ce mai "puturoasa" si pun pe seama turbo si EGR ca se incarca inutil.