Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Roger
Moderator

Re: Achizitie Seat Leon

30 Iun 2015, 12:00

Ok, daca omul are raspuns la toate intrebarile tale si presupunerile noastre, de pe forum, mergi sa o vezi, alege tu un service unde sa o verifice si cine stie, poate e un deal bun pt tine.
Un alt semn de km multi ar fi aripioarele scaunelor fata, in special cea de pe stanga, de la sofer. Daca apesi cu mana si simti fierul/cadrul scaunului, atunci e clar ca buretele de sub tapiserie nu avea cum sa se roada in 46.000 km. Sa te uiti si la treaba asta :hi

gamer555
ClubSEAT Admin

30 Iun 2015, 12:02

personal imi "macane" treaba cu discuri ruginite, nu exista asa ceva. si chiar daca ar fi asa, tu cumperi masina sau piesa de muzeu pietrificata ? iar daca a stat in fata blocului iti dai si tu seama ca are si cauciucurile de aruncat si multe altele. nici scaunele nu imi arata a 40 mii kilometri, ori sunt murdare ori sunt uzate.

deci 3900 + 500 taxa + distributie + revizie + consumabile + cauciucuri noi + maruntisuri (display, manson) = ?!?! nu crezi ca dai prea mult pentru un leon care nu e niciun model special, doar ca are km putini in bord.

Fallen
Subiect Autor

30 Iun 2015, 12:08

Am inteles, deci nu prea merita, si miroase a teapa.
Ce e drept, de ieri tot ii cer VIN-ul, si vad ca evita.

I-am facut un background check si am vazut ca a tot vandut masini in ultimii ani, toate sub 50k km.
La un moment dat le aducea si din Bulgaria.

As vrea sa cred ca e masina lui personala, cumparata din reprezentanta de el, dar cand l-am intrebat daca e numele lui cel de pe acte (Stroe Adrian), a evitat.
Masina e prin Ghencea.

Mi-a dat un mesaj acum: Ideea e ca eu nu pot da masina acum , mi am comandat o masina de la licitatii din afara ( pe firma) trebuia sa mi ajunga saptamana asta , am sunat mai devreme si masina ajunge peste 2 saptamani si nu pot ramanae pe jos pana atunci . Daca nu te grabesti e ok putem face atunci orice test vrei sau acum daca vrei

RDMaiu

30 Iun 2015, 12:34

Salutare, am cautat putin pe olx si sunt destul de multe variante in Bucuresti daca te intereseaza 1M. Acum Leon/Toledo aici depinde de preferinta.

Din cele promovate si care au sarit in ochi.

Motorina http://olx.ro/oferta/achizitionata-in-l ... 7;promoted

benzina http://olx.ro/oferta/seat-toledo-impeca ... c;promoted

Din nou daca vrei 1M si ai bugetul tau cred ca cea mai buna optiune ar fi sa mergi sa aduci masina din Germania. Sau mergi personal sau cu trailer. In jur de 400-500 eur e un trailer de aici din Oradea. Taxa de timbru de la 150 pana in 450 eur, depinde daca vrei benzina sau motorina.

O masina mai mult decat decenta gasesti la 2500-3000 eur, poate chiar legendara "folosita putin de bunica, tinuta in garaj", mai sunt si cazuri adevarate din astea :)
Seat Leon 1.6 16V 2001 AZD AR-12-LXT

Robert262015

30 Iun 2015, 12:38

Daa siigur si a mea avea 150000 si dupa ce am schimbat distributia mia spus ingineru ca avea eticheta veche de cstiva ani pe care scria schimb efectuat la 180000.. :))
mai bn mai cauta... una in care sunt km mai credibili di pret mult mai mic... ca dupa ce o cumperi ai sa vezi ca ai de bagat bani in ea, acum sa fim seriosi cine face revizie inainte sa o puna la vanzare
Seat Leon 1m 2001 AZD 1.6 1.6v 105cp

Robert262015

30 Iun 2015, 12:41

Fallen scrie:

I-am facut un background check si am vazut ca a tot vandut masini in ultimii ani, toate sub 50k km.

As vrea sa cred ca e masina lui personala, cumparata din reprezentanta de el, dar cand l-am intrebat daca e numele lui cel de pe acte (Stroe Adrian), a evitat.
Masina e prin Ghencea.

Mi-a dat un mesaj acum: Ideea e ca eu nu pot da masina acum , mi am comandat o masina de la licitatii din afara ( pe firma) trebuia sa mi ajunga saptamana asta , am sunat mai devreme si masina ajunge peste 2 saptamani si nu pot ramanae pe jos pana atunci . Daca nu te grabesti e ok putem face atunci orice test vrei sau acum daca vrei

Eu as zice ca se duce sa mai scoata ceva piese bune de pe ea:))
Seat Leon 1m 2001 AZD 1.6 1.6v 105cp

Fallen
Subiect Autor

30 Iun 2015, 12:53

Robert262015 scrie:
Fallen scrie:

Masina e prin Ghencea.

Eu as zice ca se duce sa mai scoata ceva piese bune de pe ea:))

ahahaha! :D

M-ati convins. O sa incerc sa suplimentez bugetul pe la 5500-6000 euro, poate iau un Seat 1P.

gabi1988

30 Iun 2015, 16:10

Masina merita si da si nu, caci daca are km astia si a stat 5 ani in fata blocului nu este ok deloc, sau poate sa fie strategie de vanzare pret mare si km putini de tot sa pare credibila treaba.
E un risc destul de mare la o masina care a stat degeaba, poate sa fie mai rea decat una folosita des.
Du-te si fa un test cu ea daca te atrage si vb cu un coleg din bucuresti care are la fel sa mergi sa vezi si una cu km mai multi dar ingrijita sa vezi diferentele.
Leon 1.6 16 v 2004 Bifuel