Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

BogdanS
Subiect Autor

Scartait saboti frana spate

29 Iun 2015, 08:35

Salut,

Dupa ce am schimbat sabotii pe spate, zici ca sunt tren. Ideea e ca scartaie doar atunci cand se incing. Am fost la service, i-am reglat si tot degeaba.
Exista vreo modalitate de ai face sa nu mai scartaie, cu exceptia de ai schimba ? :))
Sau eventual vreo marca care nu mi-ar face problema asta?
Mentionez ca sunt ATE, deci nu tocmai de calitate proasta.
Multumesc.

alexandru.rogozea

Re: Scartait saboti frana spate

20 Apr 2016, 14:58

Salut Bogdan,

De ce ai schimbat sabotii? Cati km ai cu ea?
Eu am 65.000 KM cu ea si au inceput sa scartie sabotii stoc ca la logan cand opres in parcare si iau piciorul de pe frana scart...
Eu mi-am rezolvat loganul(care are 125.000 KM) cu problema asta la un mecanic priceput. Mi-a desfacut tamburii din care a iesit o gramada de praf, a curatat cu un spray de frane in interior si apoi a polizat putin tamburii pe interior si gata e liniste totala, deocamdata...Este posibil ca zgomotul sa revina. Iar sabotii la km acestia erau la jumate deci pot sa mai merg mult si bine cu ei.
O sa fac aceeasi chestie si la Ibiza ca ma dispera scartaitul acela.
In cazul tau daca ai pus noi si iti scartaie iti recomand sa aplici pasta ceramica in punctele in care sabotii freaca pe tamburi. Pentru operatiune gasesti tutorialul de logan al lui Cristi Straulea pe tutorialelogan.ro.
A nu se interpreta ca reclama, am dorit doar sa ajut un coleg de forum
Ibiza 1.2/44KW/60CP/2011
Tip 6J59B41A
Motor CGPB