Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Danni
Subiect Autor

Mai multe probleme !

25 Iun 2015, 23:40

Spre rusinea mea nu am timp sa iau la "puricat" toate topicurile plus ca nu scrie problema exacta si stiu ce caut.

Problemele nu sunt mari,dar sunt stresante.
"Leutul" este din 2002 1.6 16v AUS
Tin sa precizez ca e prima masina nemteasca nu stiu daca sunt probleme comune sau nu , e achizitionata prin februarie , dar nu ma asteptam la varsta ei sa fie perfecta.Oricum in rest masina a fost destul de ingrijita si sunt foarte multumit de ea
Problema principala este ca imi agata cutia destul de urat pe treapta 1. Trebuie sa ii fac un schimb al uleiului in cutie ,dar sunt sceptic ca ar fii de acolo desi nu strica.Si cand trag de ea la modul sa bag picioru din ture mici sau raman in viteza superioara adica 3 in loc de 2 face un zgomot ciudat , nu metalic e ca un ciripit mama lui ca nu stiu cum sa ii zic.
Problema 2 ar fii ca absolut orice electric la ea din interior si ma refer la lumini se joaca cu nervii mei.
De exemplu sunt momente cand totul e normal , sunt momente cand: Ba nu se aprinde lumina cand deschid usa , ba se aprinde aia de pe usa da nu aia din masina , sau nici una, oglinzile cand se pliaza , cand nu se pliaza .Si de ceva timp nu imi mai clipeste cand o inchid si e stresant sa o verific tot timpul amanuntit daca s-a inchis sau nu plus ca daca o inchid de pe butonul din interior toate se inchid si a soferului se deschide la loc Multa lume mi-a spus ca sunt contactele de vina, bun dar o schema ceva daca ma puteti ajuta sa stiu de unde ma apuc sa demontez.
Problema 3 este incalzirea la scaunul meu (am gasit cauze si cum se demonteaza, dar ma gandesc sa nu fie tot din contacte si pe unde sunt amplasate)
Problema 4 nu imi ajunge apa la stergatorul din spate.

Sunt din Craiova , daca cineva e de aici si ma poate ajuta si prin a imi arata sau cu un tester sau ce trebuie sa fac sa mai rezolv din probleme as fii extrem de recunoscator. :hi

HUNTER
HUNTER

Re: Mai multe probleme !

26 Iun 2015, 06:13

sa le luam, în ordinea numerelor de pe tricou :yh
1. problema des întâlnită la cutiile de pe VAG. schimba uleiul, verifica timoneria, eventual unge-o cu vaselină, verifica și schimba dacă e cazul ( și mai mult ca sigur e) suportii la motor si cutie ( cel antibalans, cel de sub baterie) o sa vezi o îmbunătățire la schimbarea vitezelor.
2. luminile: problema des întâlnită din cauza uzurii switch-ul din uși. închiderea care face figuri poate fi la fel, tot din broaște, uzura și mizerie acolo. trebuie desfăcut si curatat/ schimbat ce e nevoie.
3. apa la stergatorul spate. ai în portbagaj, pe partea stângă, sub mocheta, o îmbinare a furtunului. cea mai des întâlnită problema e de acolo. desfaci plasticul de pe aripa stângă, ferești mocheta și ajungi la problema.
cel mai bine, pt problemele electrice sa faci o scanare. iar pt cele mecanice sa mergi la un mecanic Bun. ce am scris eu, e din ce s-a discutat pe forum si din ce am mai pățit si eu.
bafta multa.

viorel23

04 Iul 2015, 19:41

Aceleasi defecte le am si eu :|
cu schimbatul vitezelor din cate am citit si eu am fi suportii de la motor si cutie..cat de curand o sa ma duc la un mecanic sa verifice.
si partea cu luminile ar fi broastele (actuatorii cica sa-r numi) sunt defecte.

Danni
Subiect Autor

05 Sep 2015, 10:36

Cutia de viteze am rezolvat-o am schimbat uleiul in cutie si acum merge bine , mai agata , dar foarte putin

rap_florinn

05 Sep 2015, 13:55

Ce ulei ai folosit?
Seat Leon 1.6 16v BCB an 2003

oto_mihail

19 Sep 2016, 21:10

Eu cred ca e din ambreiaj daca tot iti mai agata .... Nu stiu spun si eu ... Nu cumva iti intra si mai greu cand se incalzeste ???