Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

venturi
Subiect Autor

Sfat ambreiaj

24 Iun 2015, 13:45

Sunt nevoit sa schimb kit-ul de ambreiaj si nu stiu ce sa aleg! Mi s-a recomandat sa trec la volanta cu masa simpla! Ce producator recomandati?

nitoiu_dragos

Re: Sfat ambreiaj

24 Iun 2015, 13:49

Salutare,

ce motorizare ai?
Iti recomand sa pui exact ce ai acum pe masina (aceeasi masa, acelasi producator) ca sa eviti eventualele complicatii (bani aruncati pe manopera in caz de nepotrivire si timp pierdut)

PS: Eu unu am patit-o.
Leon1M 1,9;ASV;81kW;2004 BV-21-RUN

venturi
Subiect Autor

24 Iun 2015, 14:11

1.9 Tdi ALH, inca nu a fost desfacut nimic deci nu stiu exact de producator am acum! Masina inca merge doar ca la relanti se aude un zgomot si trepideaza foarte tare motorul, la apasarea pedalei de ambreiaj zgomotul se intensifica! mai pot circula cu masina in conditiile astea?

nitoiu_dragos

24 Iun 2015, 15:45

Eu am ASV si cred ca am acelasi ambreiaj cu al tau, volanta cu masa dubla.
Eu l-am schimbat anul trecut, kit complet:volanta, ambreiaj + rulment presiune (masina avea 250.000 km) si nu cred ca a fost schimbat vreodata. La fel ca la tine, masina mergea fara pb dar, la relanti se auzea un clancanit in partea stanga(spre ambreiaj) si masina trepida. Zgomotul disparea la calcarea pedalei de ambreiaj.

Suspectand ca volanta e de vina, m-am hotarat sa schimb tot kitul. Ce am dat a jos a fost Valeo(volanta). Am vrut sa schimb cu Sachs dar mecanicul mi-a spus ca volanta Sachs nu avea acelasi numar de dinti si nu m-am riscat sa platesc de 2 ori manopera in caz de nepotrivire. Asa ca am pus exact ce am avut, Valeo si ca urmare, clancanitul a disparut iar pedala a devenit mai moale.

Am avut si surpriza sa vad ca majoritatea arculetzelor din disc erau rupte.
Leon1M 1,9;ASV;81kW;2004 BV-21-RUN

venturi
Subiect Autor

09 Iul 2015, 21:17

Caz rezolvat! Kit nou de ambreiaj Sachs toata afacerea m-a costat ~1500 lei. De vina a fost volanta blocata si rulmentul dadea semne de oboseala!