Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

firetechpro

Re: Sfaturi la achizitionarea unui seat Toledo

27 Iul 2011, 18:41

salutare baieti. mai e cineva pe aici? ca vad ca nu mai prea se misca nimeni. as fi vrut sa ma ajutati cu unele sfaturi daca se poate.

Roger
Moderator

27 Iul 2011, 20:36

pai hai, pune intrebarile :drive

firetechpro

01 Aug 2011, 17:10

am gasit un seat toledo din 2004, full (piele, senzori, navigatie, xenon, etc) la 6000 euro, 1.9 tdi.
vreau sa merg cu el la service inainte de a-l cumpara sa vad starea tehnica a masinii (tester + directie, suspensie, frane, etc).
am verificat seria de sasiu insa masina se pare ca nu are istoric deloc, deci nu a fost dusa niciodata la o reprezentanta la service.
ce parere aveti?
care sunt in general chestiile la care sa fiu atent inainte de a o cumpara? ce sfaturi aveti?

firetechpro

02 Aug 2011, 06:19

am citit pe un site auto specializat (nu pe un forum) - din spania - ca seat-urile (nu mai stiu daca numai toledo sau era si leon) TDI consuma foarte repede cauciucurile, ca asta ar fi o problema din fabrica si ca cei de la reprezentante stiu asta. cei care luasera masina de la reprezentanta din spania (pentru a o testa si a publica mai apoi rezultatele) au sunat dupa o vreme sa se planga de gume ca s-au consumat repede gumele, moment in care dealerul auto a raspuns: e cumva un tdi? e normal asa ceva la tdi.
ce stiti despre asta?

mchereja

05 Aug 2011, 19:04

Eu am de doi ani cauciucuri de iarna pe masina, fara sa le dau jos deloc, sunt inca in stare foarte buna... mi se pare o prostie asta cu motoarele TDI, atunci ar trebui sa fie valabil si pentru Vw, Audi, Skoda...
Intr-o lume sufocata de Volkswagen si Dacia, un SEAT e o pata luminoasa de culoare...
Seat Toledo 1.9 TDI 90 CP 2002 ALH
BN - 27 - CAM