Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

nmihai67
Michel-Angelo

Re: Sfaturi la achizitionarea unui seat Toledo

08 Ian 2009, 11:30

salut si bine ai venit ....in legatura cu lipsa ABS-ului , as vrea sa cauti in spate in portbagaj sub mocheta acel abziehbild cu toate codurile masinii. Acelea spun TOTUL despre dotarile originale din fabrica.....inclusiv unde anume a fost fabricata, ( a mea Belgia)....sau daca ai cartea service a masinei este si acolo lipit unul la prima pagina sau coperta interioara.

Sincer sunt confuz ca in 2003 sa se fi fabricat fara ABS la modelul superior al Seatului de atunci ..Toledo.

ABS foloseste pe orice vreme la impiedicarea blocajului de roti, putand astfel sa poti ocolii in conditii de manevrebilitate un "obstacol"....vara- toamna- iarna- primavara !!! :arrow: :mrgreen:...chiar si in Spania :bounce:...OLEee

PS. sa nu spui ca ai ESP sau TCS ..ca nu te cred :D

uite o masina ca a ta din 2003 >> http://www.bestauto.ro/seat/toledo/auto ... 838323.htm
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002

mircea1980
Subiect Autor

08 Ian 2009, 11:48

Nu cu temperatura neaparat... Omul zicea ca fiind asha de cald acolo, nu ninge, nu se creaza polei, nu este gheatza.... shi atunci cica ABS-ul ar fi redundant ... nu ar ajuta la mare lucru. Asha mi-a zis el, acum cat e de adevarat nu shtiu sa spus, dar shtiu intr-adevar ca in spania iarna de fapt e un fel de toamna de la noi :).

Pt. nmihai67: O sa ma uit sa vad, am cartea mashinii shi e in spaniola, dar ar trebui sa vad ce shi cum. Gaseshti shi mashina pe care am luat-o eu tot pe bestauto.ro aici --> http://www.bestauto.ro/seat/toledo/auto ... 808674.htm

marian_iam
V.I.P.

08 Ian 2009, 12:01

mircea, ABS-ul nu are nici o treaba cu anotimpurile!
ci te ajuta, dupa cum spunea si nmihai67 sa ocolesti obstacolul sau orice chestie care o ai in fata, in plina franare!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro

gamer555
ClubSEAT Admin

08 Ian 2009, 12:29

in primul rand, fa un decode la VIN -numar de indentificare al masinii- (il gasesti in parbriz sau in cartea service/portbagaj) sa afli cateva detalii despre masina la http://www.bitnet.ro/vw/vindecoder/. iti scrie pe acolo undeva tara unde a fost facuta masina, si verifici daca vanzatorul a spus adevarul.

apoi vezi pe stickerul din portbagaj (sau pe coperta interioara a cartii service), doua randuri mai jos sub VIN, trebuie sa scrie TOLEDO _ _ _ _ _ (nivelul de echipare, care poate fi STELLA, TEMPIC, SIGNO, SELECT, etc...). in functie de nivelul de echipare cauti si tu pe net undeva dotarile standard pentru acel model/an/cod motor, si vezi daca exista ABS intre acele dotari.

eu am dat ca sursa SCHWAKE pentru ca majoritatea asiguratorilor casco iti verifica pretul initial al masinii folosind acest catalog. si conform acestui catalog, ABS este standard pana si pe STELLA, care era cel mai slab nivel de echipare...

* si ca sa fie clar, ABSul te ajuta sa franezi pe o distanta mai scurta si sa pastrezi controlul directiei in timpul franarii...

mircea1980
Subiect Autor

08 Ian 2009, 13:35

Ok, Gamer555, o sa caut azi codurile shi o sa ma uit pe net sa vad despre ce e vorba ... dar asta numai dupa ce scap de la lucru, deci dupa 18:00 :(.

StefanB

12 Ian 2010, 23:48

Salut, ca sa nu mai deschid alt topic doresc si eu cateva sfaturi in vederea achizitionarii unui Toledo diesel 2006+ . Zilele trecute mi-am vandut masina, un Ford Focus 1.8 TDCi 2003 si as vrea sa imi iau ceva un pic mai mare, ma gandeam la un Seat Toledo, Altea, Leon...bani de care dispun sunt maxim 8000 euro.
Am gasit la o firma de leasing un Toledo din 2007 1,9 tdi 105cp, (ca dotari nu le stiu pe toate deoarce inca nu l-am vazut) climatronic, 4 geamuri electrice, 60.000 km, pret 8500 euro, maine ma duc sa-l il vad si as vrea sa stiu si eu la ce sa fiu mai atent, cam ce probleme sunt cu aceste masini, motorul este cel dupa golf 5? ca si intretinere este scump? cam ce consum are?

Orice detaliu imi este folositor, multumesc anticipat.
Retete Culinare

SEAT Toledo 2007 1.9 TDI 105 CP BXE

StefanB

13 Ian 2010, 14:29

Am fost azi si am vazut masina, la prima vedere pare ok, cu toate ca nu ma pricep prea bine, am mesr cu ea putin, imi place cum merge, ca dotari are climatronic, cdmp3, 4 geamuri electrice, esp, oglinzi pliabile electric, comenzi volan, scut motor, NU are computer bord, motorul este foarte murdar de praf, masina are aproape 58.000 km, are si cartea service unde scrie ca, la 58.000 km trebuie facuta revizia.
In carte service scria ca a fost schimbata pe garantie macaraua geam fata stanga, iar ca pret 8000 euro ar fi ultimul pret. Masina a fost luata de cineva in leasing si cred ca nu a mai putut sa plateasca ratele pentru ca aveau doar o cheie...
L-am intrebat pe respectivul daca pot merge cu masina la test, raspunsul lui a fost sa vedem ca nu prea are cine ramane in parcul auto sau macar sa fie un service prin apropiere...cam abureala...

As vrea sa imi raspundeti la cateva intrebari cat mai repede ca sa stiu ce fac...

Ce parere aveti ca masina are doar o cheie? Se mai poate face a doua cheie sau trebuie schimbat cipul? Cam cat ma costa?
Computerul de bord se poate activa cumva? Cam cat ar costa?

Serie sasiu: vsszzz5pz7r018552
Retete Culinare

andrei.toledo

13 Ian 2010, 15:15

Salut!
Nu se poate activa computerul de bord.Trebuie schimbate ceasurile de bord impreuna cu maneta de stergatoare.Din punctul meu de vedere nu se merita aceasta investitie.
Motorul este unul fiabil , cu un consum redus si poate fi gasit pe toata gama VAG , Octavia 2 , Passat B6 , Golf 5 etc.
Parerea mea este sa te orientezi spre Toledo daca ai nevoie de mai mult loc insa daca spatiul nu este un criteriu decisiv sa te orientezi catre un Leon sau o Altea.
Multa bafta in luarea unei decizii!
2008 Seat Leon Cupra 2.0 TFSI BWJ
ex 2001 Seat Leon Sport 1.8 20vT AUQ Alor Blue Metallic
ex 1993 Volkswagen Corrado 53i ex 2.0 16v 9A / 1.8 20vT AEB
ex Seat Toledo 1.6 16v 2002 AZD

StefanB

15 Ian 2010, 22:03

Salut din nou, cam pustiu pe aici :) Pana la urma am luat toledo-ul, nu am mai rezistat :D , sunt foarte incantat de el, spatios...imi place foarte mult. Pretul final a fost de 7900 euro, in continuare trebuie sa ii fac a doua cheie, sa-i pun alarma si sa ii fac revizia cu ulei si filtre, cred si placute de frana. Din pacate nu am gasit pe cineva cu testerul disponibil sa mearga cu mine, deci am luat-o fara sa o pun pe tester... doar cu un mecanic care a ridicat-o pe elevator si s-a uitat pe ici-colo, a spus ca este ok, totusi as vrea sa o pun si pe un tester ca sa stau linistit.

As vreau sa stiu ce placute de frana recomandati, ce ulei si ce cantitate intra, (eu ma gandeam sa pun Castrol edge turbo diesel 5w-40), ce filtru de motorina, filtru aer si mai ales ce magazine cunoasteti cu preturi accesibile ??

merci.
Retete Culinare

bv10ptz
ingineru

16 Ian 2010, 15:21

Felicitari pentru achizitie si bine ai venit printre noi.Daca vei da cate o cautare vei descoperii topicuri cu discutii despre fiecare lucru pe care vrei sa-l schimbi.Cheia te va costa in jur de 100 euro la reprezantanta.
Seat Leon 1.9 TDI , 110 CP - 2003

martin33

18 Ian 2010, 17:23

Mi-am facut eu cheie luna trecuta tot pentru un Toledo si m-a costat 280 ron la Alto Syncro.Pentru distributie dar a mea este pe benzina,saptamana trecuta 1030ron tot la ei.Parerea mea este ca sunt super baietii.Succes

martin33

18 Ian 2010, 17:24

Am uitat sa spun,cheia este simpla,pentru una cu inchidere pe ea 650ron.

Mateo_mitza

05 Feb 2010, 13:58

Buna! si eu am cumparat azi seatul toledo si urmeaza sa-l aduc din spania,ii din 2001 1.6,105 cp,ii full options,jante de toate pe el....am dat 5000 pe el...vi se pare mult?:-??si inca o intrebare vis-a-vis de euro....oare ce euro mi-l baga ...ii din aprilie 2001 si are codul la motor AKL...

Mateo_mitza

05 Feb 2010, 14:08

PS: am uitat sa precizez ii prima masina a mea .:D

Roger
Moderator

05 Feb 2010, 15:18

Salut Mateo, sa o stapanesti sanatos!
Motorul AKL este 1.6 8v (nu 16) si are 101 CP (nu 105), adica 74 KW si este Euro3.