Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 10

Vlad.

Re: Prima masina ?

06 Aug 2015, 02:17

Boss, fara suparare, dar trebuie sa iti zic niste chestii...
In conditiile in care banuiesc ca tu habar nu ai cum functioneaza un motor, sau alte lucruri de baza, nu poti spune ca 1.6 105 e "lesinat". Cate masini ai condus pana acum pe distante de minim 500 km sa iti poti face tu o parere care e lesinata si care nu?!
Sar peste anumite chestii si iti spun ca ar trebui sa te interesezi putin cu posibile resoftari la motoare aspirate, suspensii sport, muzica si alte lucruri. De ce?

Pentru ca cu 3000 euro nu vei avea un 1M, nici macar 1.6 105, cu dotari decente (4 geamuri el, clima, oglinzi el incalzite), inmatriculat pe RO, cu o revizie completa facuta.
E... mna, crudul adevar. Vor aparea costuri neprevazute mereu, se mai strica ceva, te trezesti ca vrei niste anvelope noi, poate ca prinzi un pont la o piesa de upgrade si o vrei neaparat, situatii de tot felul. In clipa aia, daca tu nu mai ai niciun leu, ca i-ai dat pe toti 3000 pe masina si revizie, ce faci?

Eu n-o sa te amagesc si iti recomand, din ce am citit ca povestesti tu pe aici, sa te orientezi spre un Opel Corsa C, model cu 4 usi, motorul de 1.2 Ecotec. Cu putin noroc, prinzi ceva cu clima automata, ceea ce e super.
E o masina foarte sanatoasa pentru inceput, din toate punctele de vedere.

http://autovit.ro/anunt/opel-corsa-ID4p ... 90ffb3f7f2

Realistic vorbind. O transcrii si o pui la punct, ajungi cu nota de plata la maxim 2300 euro. Iar de 700 iti faci asigurare, rovinieta si te plimbi ca sa inveti sa conduci.
Si 75 cai pe o buburuza sunt absolut suficienti la 18 ani. Trust me.
*era sa fie prima mea masina modelul asta, btw. :lol:

Si sa nu zici ca is rau, imagineaza-ti asa. O Corsa, sau ma rog, o Ibiza (forum Seat totusi :) ) aranjata, spalata, inmatriculata, intr-o stare foarte buna, odorizant in interior, taxele platite, rovinieta valabila, tot tacamul, gata de drum. 2500-2600 euro. De 4-500 euro te plimbi cu prietenii cat ai tu chef.
Saaaaau, 3000 euro pe un 1.8T cazut in cap, cu probleme de toate felurile, cu numere de B0$$, adicatelea ceva TX-uri.
Alege.

Succes!
Actual: 2007 Audi A4 2.0 TDI 170 hp / 1997 Honda Prelude 2.0i 133+hp
Ex: 2005 Seat Ibiza 6L 1.4 16v 101 hp / 2001 Audi A4 1.9 TDI 152 hp, 390 nm by LVB

mumus

06 Aug 2015, 06:06

Am avut corsa c, recomand si eu. Dar nu cazaturile din targ la 2 lei :)
Seat Toledo Tsi Imagine

AlexRuLeS

06 Aug 2015, 12:16

1.6 lesinat poate pe logan, dar pe seat e un motor foarte echilibrat. Cel putin, asa e al meu. Are demaraj, consumul nu ma omoara foarte mult... etc :)) Eu insa nu am dotari, dar ce-i drept, am dat si pe ea 2550 euro, dar i-am facut distributia care o recomand tuturor pe orice masina.

mumus

06 Aug 2015, 12:40

1.6 se misca bine si pe logan.
Mai ales ala in 16v
Seat Toledo Tsi Imagine

bgd_b92
Bogdan

06 Aug 2015, 12:46

Corsa C sunt masini foarte slabe ; in scaunele alea in 10 km rulati urban incepe sa te doara spatele, simti ca stai pe lemne ; suspensia aia care te zdruncina ca toti dracii, e jalnica ; unii o numesc "sport" pt ca este foarte rigida, dar nu are nicio treaba cu rigiditatea ; ca idee, ibiza mea cu arcuri eibach pro kit si roti 205 45 16 era mai confortabila decat o corsa C stock cu roti de bicicleta ( 165 70 14 ) ; ca si tinuta de drum...sub fabia / polo / ibiza / sau orice asemanator ; ca si performante, motorul slab, fara nici un Dumnezeu, care...este oarecum fiabil, ca orice aspirat ; decat sa iti iei o corsa C, mai bine iti iei un astra G din 2002-2004, gasesti variante N'joy la 2200-2500 euro neinscrise ; suspensia este confortabila, intretinerea foarte ieftina, este o masina foarte buna ; ca si probleme, excludele pe toate cele fabricatie 2001, si ai grija la motoarele 1.6 101 cp ca sunt consumatoare de ulei ( boala comuna ) ; daca cumva gasesti 1.6 twinport 103 cp este un motor foarte bun, sprinten, cu un consum foarte bun ; ca idee, eu am vandut opelul asta viewtopic.php?f=91&t=17650&st=0&sk=t&sd=a&start=75 cu 3000 euro !!! km reali, inmatriculat RO fara taxa platita, si nici pana in ziua de astazi nu a necesita un cent investitie de cand a fost cumparata de la mine ; stabileste-ti prioritatile, vezi ce modele iti plac, mai bine iei o ibiza !

Vlad.

06 Aug 2015, 20:39

Zice foarte bine Bogdan. :)
Eu am zis de Corsa inital ca mna, "ie ieftine piesele".
Si eu visam pe la 17 ani jumate la S3-uri si Cupre de 265 cai, dar m-am potolit rapid.
In primul rand, degeaba ai masina daca n-ai bani sa umbli cu ea. Aici pune revizii, cauciucuri, asigurare, rovinieta + vorba aia, la o masina mai iei niste ulei de completat, sa ai la tine, mai iei un lichid de parbriz, mai dai o ceara, un polish, ceva. Poate se mai strica ceva, nu poti sa dai toti banii pe masina.
In final, mergi si tu pe ceva din clasa mica momentan. Ti-as recomanda ceva japonez, dar nu au interioarele foarte prietenoase.
Mergi pe Ibiza/Polo/Fabia. Daca poti, cauta o Ibiza/Fabia 1.4 101 cai. Am avut asa ceva si chiar merita.
Sau, daca vrei sa experimentezi si altceva, uita-te dupa o Honda Civic. Nu prea sunt agreate pe la noi, dar sunt niste masini extrem de fiabile. Daca treci peste interioarele mai naspa si lipsa "beculetelor", e o masina ideala.

Tie, in momentul de fata, iti trebuie o masina care sa iti ierte greselile de incepator, cat si micile apucaturi de Stig. Ca asa e la inceput. :)
Iar un Leon 1.8T, hai s-o lasam sa fie a2a masina. Nu de alta, dar mai bine ceva mai slabut ca si putere, dar cu care sa te dai, decat ceva puternic langa care sa plangi ca nu il poti repara imediat.
Actual: 2007 Audi A4 2.0 TDI 170 hp / 1997 Honda Prelude 2.0i 133+hp
Ex: 2005 Seat Ibiza 6L 1.4 16v 101 hp / 2001 Audi A4 1.9 TDI 152 hp, 390 nm by LVB

bgd_b92
Bogdan

06 Aug 2015, 20:57

Ai sa razi Vlade, dar corsa C e mult mai scumpa ca ibiza la piese ; Dan, tovarasul care a luat Ybz de la mine, trebuia sa schimbe kit ambreiaj + distributie la o lesinatura de corsa C 1.0 60 cp in 3 pistoane ( mai sprinten era matizu ) , si costa ~ 1500 lei kit complet de ambreiaj si parca tot atata distributia ( sau 2000 lei numai retin ) ; si orice era mai scump, cap de planetara, flanse, etc decat la ibiza mea ; chiar si la opelul meu astra G ma costa termostatul 300 lei ( da, 3 milioane !! ) mai scump ca la un M6…si ambreiajul la fel e mai scump, doar rulmentul e 700 lei…pe cand la ibiza e 440 lei un kit de ambreiaj…asta asa ca idee :)) ia-ti un golf 4 2001-2003 1.4 16v, ceva la 2200 euro, cu dotari decente, apoi cu timpul mai strangi niste banuti si faci upgrade. Masini sunt o gramada…la banii astia nu e importanta marca, CI STAREA MASINII!!! Indiferent ca e peugeot / renault / vw / opel / fiat, important este sa nu necesite reparatii majore.

alexpm
Subiect Autor

07 Aug 2015, 00:03

1. Nu am zis de 1.6 ca e lesinat, doar obosit si prin asta m-am referit la faptul ca dupa 14 ani nu mai are aceeasi vlaga ca iesit de pe poarta fabricii.
2. Legat de corsa c. Leon-ul nu a fost prima mea alegere in materie de masini. Mi-au trecut prin cap mai multe : corsa, mini, a4 b5, punto, alfa 147, fiesta, chiar si logan. In general hatchback mici sau medii, sau berline relativ scurte pentru a se manevra usor, a arata bine (stiu ca loganul nu arata super wow), sau a fi mai ieftine. Am ajuns cu leon dupa discutii cu prietenii, pareri din partea lor si a altor cunoștințe (in principal fete :)) ) si a unei pareri personale.
Golf 1.4 nu ma incanta pentru ca 1.4 si pentru ca prea are toata lumea, la fel și opel, si mie nu imi place sa fiu la fel ca restul.
Polo/fabia - anoste si plictisitoare. Mie impresia asta mi-o lasa.
Civic vrea un coleg si il las pe el sa o ia. Iar nu stiu, japonezariile de dinainte de 2005 arata plictisitor exceptie modele sport : skyline, supra, rx7,8 ati prins ideea.
Vedem ce va mai fi pana in toamna dar daca nu ma incadrez in bugetul zis de voi (minim 3,5k) ma orientez spre o ibiza prima generație 1.4 benzina sa aiba suflu, o japonezarie sau un punto/focus dar nu prea ma incanta astea.
Stiu ca par nehotărât si ca visez la cai verzi pe pereți, dar cred ca si voi erati la fel la varsta mea, in afara cazului in care nu aveau deja ai vostri masina

mumus

07 Aug 2015, 05:26

Se pare ca voi nu ati avut corsa c, ori ati avut ceva cotete :) singurul aspect in care dau dreptate domnului 'stie tot', este ca corsa nu este stabila pe viraje, dar fiind o masina de oras...

In rest suspensia confortabila, de aia nici nu sta prea ok pe viraje...

Scaune super, reglabile si pe inaltime, volan reglabil pe 2 axe, pozitie joasa la condus, fiabila. Motorul prinde suta in vreo 13 secunde, deci comparabil cu majoritatea 1.4 aspirate...
Nu e frumos sa dai info din burta...

Iar ca consum, in exterior 5, cu orice stil de condus... In interiot 7-7.5 vara, 7.5-8.5 iarna. 9 cand erau supergeruri.

Habitaclul Corsei se incalzeste foarte repede, baga cald aproape instant, si da, este vb de cel pe benzina.

Deci nu denigrati corsa, sau daca o faceti, specificati ca ati avut cazaturi, rable, etc...

Ps la depasiri statea mai bine ca logan 1.4mpi remapat. Sa nu mai vorbim de dotari, unde aveam si trapa atermica...
Seat Toledo Tsi Imagine

Roger
Moderator

07 Aug 2015, 06:33

De luat in calcul: http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/detai ... eNumber=1#

Are multe dotari, pare revopsita, dar per total arata ok.

bgd_b92
Bogdan

07 Aug 2015, 06:53

Pentru " ca corsa " si pt " ca consum ", ea insasi este un cotet ; si a ta face 0-100 in 12-13 sec, e comparabila cu corsa ?! Este vorba de rapoarte, de cutia aia de tot jegul de la opel ( care este la fel de proasta si pe astra G), de timoneria aia care " face toti banii" , de piesele mai scumpe de care ti-am spus mai sus, de problemele specifice pt cele <2003, daca o dam in subiectivism vorbim si de spatele ala de zici ca l-a f**** cineva in spate…si da suspensia este foarte rigida comparand cu masini din clasa mica, nu am mers doar cu una, singura care era mai ok a fost 1.3 cdti-ul pt ca are alt zvac in ea ai consuma putin ; in rest, tu probabil o consideri o masina buna pt ca te-a dus din A in B insa nu faci diferenta intre corsa si restul masinilor ( probabil pt ca nu ai avut / testat / condis ) ; dupa cum am zis, este cea mai slaba din clasa ei ( poate sa zicem ca este peste punto, asta la fiabilitate, ca motorizarile de la fiat sunt mult mai sprintene decat pe corsa ) ; si cum din nou exagerez, cum poti spune ca ai consum de 5% extraurban LA ORICE STIL DE MERS ?! Puteai spune 5% fie ca merg cu 80 sau 85…tu esti cel care induce in eroare ; cu loganul la fel, este o alegere proasta avand in vedere ca se pot cumpara masini mult mai bune si confortabile decat el ( golf , astra , focus, bora, octavia, polo, ibiza, leon, etc ) ;

Cu 3000 euro daca vrei ibiza iti iei una din 2007 facelift, inmatriculata cu taxa platita, ce-i drept 1.2 70 cp ; dar poate gasesti si 1.4 daca stai geana pe piata…pe forum e una de vanzare 1.4 86 cp la 3300 neg, inmatriculata fara taxa platita.

mumus

07 Aug 2015, 10:40

Mai... Timoneria la a mea era metalica... Deci zero probleme... Masina trage ok ptr o aspirata de 75 cai... Nu compara mere cu pere...

5 consuma la exterior si cand am mers la consum, si cand eram 4 adulti ai am mers tare pana la vulcanii noroiosi si retur normal... Stiu ca suna ciudat, [ cei ce au dat bani atunci la benzina, au ramas masca, noroc ca facusem plinul tot cu ei la plecare, si la intoarcere la aceiasi benzinarie] dar eu nu am mers o data cu ea ca tine... Am avut masina mai multi ani... Iti repet, nu posta doar de dragul de ati vedea scrisul pe forum...

Momentan cotet poti numi doar masina care ai condus-o tu...

Si doar comparand corsa cu masinile detinute de mine se poate lua de bun ce spun...
Coji nu am avut niciodata, nici o masina de a mea nu are defecte. Intretinute perfect. Suntin ce am scris mai sus, nu sunt un pustiulica :) probabil am condus mult mai mult in comparatie cu tine, si mai mult ca sigur si mai multe modele...
Eu ma opresc aici cu sustinerea Corsei...ptr ca tu ai un talent inegalabil la facut flame si dus oamenii in eroare...
Seat Toledo Tsi Imagine

AlexRuLeS

07 Aug 2015, 13:10

Misto misto ce a dat roger, acum pe loc o luam daca mai aveam bani.

alexpm
Subiect Autor

07 Aug 2015, 21:06

Roger scrie:
De luat in calcul: http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/detai ... eNumber=1#

Are multe dotari, pare revopsita, dar per total arata ok.

Am văzut-o si eu mai demult dar nu mi-a plăcut lipsa radio-ului.
Acum vreau sa intreb : are ceva daca este revopsita? Pe langa posibilitatea mascarii urmelor unui accident sau a lipirii a doua masini, ce stiu ca se practica.

Cat despre disputa corsa c...
Nu stiu de ce o faceti dar eu zic ca nu merita. Amandoi ati condus masini diferite si nu cred ca stiti cum este si cum se comporta masina celuilalt chiar daca este acelasi model.

mumus

07 Aug 2015, 21:53

In Brasov exista cel putin o firma, care ptr vreo 2-300 lei iti face o verificare amanuntita, inclusiv verificarea stratului de vopsea, banuiesc ca si la tine in oras exista asa ceva, deci si daca este revopsita, daca proprietarul nu ascunde nimic, nu cred ca s-ar impotrivi cu un asemenea test, care nu este invaziv.

Cat priveste corsa, am recunoscut ca nu este stabila deloc, in rest... am zis clar ca depinde ce masina ai condus, eu si dupa 2 ani de folosire am dat-o cu cat am cumparat-o,(am pus multe in plus pe ea)

Ideea e ca la vremea respectiva o corsa cu un an mai noua si cu multe optionale inclusiv clima...se vindea cu 2500e, eu am dat-o pe a mea, cu 3100 fara AC... dar masina mea era peste oricare corsa din ambele targuri...

Zero defecte mecanice, si la 91000 se simtea ca una la 40000, iar cele din targ la 130000 pe langa a mea se simteau ca niste epave, incepand de la plasticuri tocite, pana la joc in directie si timonerie, atat de bine cunosc corsa, incat iti spun cati km are privind doar masina... si culmea, le si nimeream la samsari...la ei toate au 130000 sau 150000km...

Normal ca ma oftic cand vine unu si da cu corsa de pamant, cand a mea era ca noua dupa aproape 10 ani... si nu consuma ulei decat vara, si doar cand i-am pus de proba 0w30 castrol edge... ca, clasicul 5w30 gm nu iii placea tot anul... iar toate corsele vazute de mine, papa ulei... si cel ce a cumparat-o pe a mea, mai avea una, si zicea ca si aia papa, si dupa ce a ajuns acasa, ma sunat si mi-a spus ca e mult peste masina lui, si aia era cica intretinuta, adica era buburuza nevestii, cu revizii la zi, si tot tacamul...

Nu am spus ca Corsa e supermasina, dar cand vine unu si incepe sa o faca troaca, nu e corect...

PS la Corsa piesele bune costa nene... Nu e o masina ieftina de intretinut bine, dar eu zic ca merita fiecare banut, una buna. In maxim un an iau una ptr sotia, si caut doar 2003, nu vreau nici mai veche, nici mai noua.
Seat Toledo Tsi Imagine
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 10