Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10

alexpm
Subiect Autor

Prima masina ?

17 Iun 2015, 23:37

Deci, visez si planuiesc sa ma alatur voua in toamna. Cum ? Voi indeplini 18 ani si am vorbit cu mama si ma va ajuta si ea sa-mi iau o masina. Dupa multe cercetari, cautari de review-uri, comparatii intre multe marci si modele, am ajuns la Leon. :roll:
De ce :?:
Pai arata destul de bine, se modifica usor, e relativ ieftin, fiabil si plus de asta, nu prea are toata lumea. Mai mult asta m-a convins. La noi la romani, si mai ales la incepatori :drive am observat ca predomina 3 modele : golf 4, opel astra sau bmw seria 3 generatiile '92-'04 iar mie nu-mi place niciunul dintre acestea.
Stiu ca nu ma cunoasteti, iar inainte sa ma judecati si sa ma tratati de sus gandind : inca un pustan cu bani care viseaza la cai verzi pe pereti, doresc sa precizez ca sunt serios, calm si cu note destul de bune la scoala. P.S : cand va veni vremea, voi lua bacul sigur. Si nu la Galati sau Braila. A, si nu sunt nici de bani gata. Tata e CFR-ist, iar mama e plecata prin afara unde voi face si eu o vizita la vara, cel putin in plimbare iar daca gasesc ceva de lucru, ma voi angaja.

Dar sa revenim la scopul acestui topic/thread, cum vreti voi sa-i spuneti.
Am prezentat motivele din cauza carora mi-a picat fisa pe Leon.
E o alegere buna ca incepator sau nu :?: :?
In privinta motorizarii, m-am gandit la 1.6 benzina sau 1.8T. Da, vedeti bine, visez la 1.8 turbo. Mentionez aici ca la ambele variante doresc Euro4 in cazul in care il voi lua din afara datorita taxelor mult mai mici fata de Euro3 si nu prea as vrea sa o inmatriculez pe BG :? . Masina va fi folosita la ocazii gen week-end, o plimbare pe undeva cu cativa prieteni, o ieseala intr-un club ceva mai departe, cumparaturi saptamanale sau alte cazuri de urgenta.

As dori 1.8T pentru ca na, unde mai gasesti masina cu 180 cp din fabrica la sub 3ke ? Dar stiu ca e rar, mai ales in conditie buna si in Ro. Daca nu 1.8, atunci 1.6 sigur. Dar stiu ca si asta e destul de rarut in Ro cu optionale pe el : geamuri electrice fata spate, AC automat, sa nu mai vorbim de trapa.
Ca tara de cumparare, vedem ce gasesc in Ro, Germania sau Spania. Nu stiu cum voi aduce din Spania, in cazul in care voi gasi, avand in vedere ca nu am niciun sofer in familie decat pe un unchi, dar care nu a iesit cu masina din tara.
As dori sa stiu eventuale costuri la piese de schimb (daca va fi cazul), ce probleme sa caut, ce probleme au de obicei si daca am facut si voi face o alegere buna.

Am ceva modificari in minte daca voi reusi sa-mi indeplinesc visul : ,,roate", plastic alb pe consola centrala, ceasuri albe in bord, ceva led-uri inauntru, sistem audio si, in ultimul rand, body kit de FR. Stati calmi, nu voi face nimic de prost gust sau cocalareala.
Cu masina + alte costuri, sper sa ies undeva la 2.5k euro la inceput. Voi mai cere de la bunici daca va fi nevoie. Nu, nici ei nu sunt bogati doar ca ala batranu' are ceva banuti stransi in banca, iar eu sunt si cel mai mare dintre nepoti si ma voi folosi de asta, daca va fi cazul, avand in vedere ca nu m-am folosit deloc de asta pana acum.

Stiu ca am scris ditai romanu', dar sper sa aveti rabdare sa cititi visurile unui pustan obisnuit care n-ar trebui sa viseze asa mult cu ochii deschisi. Si mai sper sa-i dati cateva sfaturi care sa-l ajute.

Roger
Moderator

Re: Prima masina ?

18 Iun 2015, 03:56

Bun venit! :hi
La suma aia ai putea sa-ti iei un 1.8 T din 2000-2001, chiar si cu trapa daca ai noroc, dar cu multi km. cauta codul de motor AUQ.
Trece-ti locatia in profil ;)

Adriannn

18 Iun 2015, 07:42

Nu stiu cate 1.8T sunt la 2500 de euro, abia gasesti 1.6 intretinute si cu dotari decente (minim clima adica) la pretul ala..
Ex: Seat Leon 1.6 16V BCB 2004 Magma - Competition
Actual: still looking for the perfect car

bgd_b92
Bogdan

18 Iun 2015, 10:30

Daca esti ponderat si nu esti fan adrenalina, precum si daca nu iti doresti prea multe batai de cap de la un 1.8 T fugarit 15 ani de zile cu care sa stai mai mult in servis decat pe sosea, eu ti-as recomanda 1.6 16v 105 cp 2002-2003 ; s-a dovedit a fi un motor simplu si fiabil ; bineinteles, il testezi si tu ca tot omul sa nu te trezesti ca ai cumparat vreuna cu compresie slaba pe motor, cutie faramata sau conserva reparata si sudata ; la 2200-2400€ cred ca poti gasi unul intretinut si cu dotari in Germania ; inmatricularea te va duce ~ 200€ taxa + 100-200€ restul actelor si nu cunosc taxele de drum…la 3000€ per total cred ca este ok pt un leon dotat si intretinut, 1.6 ; poate gaaesti chiar unul cu kit FR..spor

alexpm
Subiect Autor

19 Iun 2015, 22:54

Vreau ceva fiabil si destul de intretinut. Fiind incepator si neavand cine stie ce venituri, nu prea vreau batai de cap. Oricum, 1.8T e doar un moft... Ma multumesc si cu 1.6 pentru ca nu ma voi duce la curse. Daca voi lua masina din Germania, am cateva cunostinte care stiu persoane care se ocupa si chiar se pricep la adusul masinilor de acolo si ma voi baza pe ele. Eu unul nu ma pricep deloc.

Ma uitam pe mobile.de cand am gasit asta :
http://www.mobile.de/ro/Automobil/Seat- ... 95632.html

voi ce ziceti ?

Dar de spanioloaicele astea :
http://www.coches.com/coches-segunda-ma ... id=1286843
http://www.coches.com/coches-segunda-ma ... id=1578660

Intr-o alta ordine de idei, tot nu mi-ati spus cam cat ar costa eventuale modificari : faruri fata spate, plasticul + ceasuri albe (ca pe cupra) in bord, boxe (originale sau de o calitate buna), un subwoofer si un radio mp3 decent, plus folie fata spate. Cam asta ar fi in in prim plan.

Adriannn

20 Iun 2015, 08:02

Fara suparare, dar in prim plan ai alte cheltuieli prioritate care de obicei te costa mai mult decat anticipezi: inmatriculare, schimb distributie, ulei, filtre, placute frana poate si discuri, reparat eventuale defecte. Chestii care costa ceva. Numai dupa te poti gandi la tuninguri si subwoofere :)
Ex: Seat Leon 1.6 16V BCB 2004 Magma - Competition
Actual: still looking for the perfect car

Roger
Moderator

20 Iun 2015, 08:24

alexpm scrie:
Intr-o alta ordine de idei, tot nu mi-ati spus cam cat ar costa eventuale modificari : faruri fata spate, plasticul + ceasuri albe (ca pe cupra) in bord, boxe (originale sau de o calitate buna), un subwoofer si un radio mp3 decent, plus folie fata spate. Cam asta ar fi in in prim plan.

- faruri: sfatul meu este sa le lasi pe cele din fabrica fara sa pui xenon. Nici daca le schimbi cu unelecde la Dectane, tot nu e ok, pt ca sunt foarte proaste.
- stopuri: idem faruri: lasa-le pe cele din fabrica. Cele aftermarket sunt urate ca si model.
- ceasuri albe poti sa-ti confectionezi singur: http://www.leon-concept.com/astuce/L1/1 ... /index.php
- boxele originale sunt suficiente
- folie, hai sa zicem, ok.

Vezi ca leonul albastru din Spania are motor aspirat, nu turbo :hi

Leonte

20 Iun 2015, 12:38

Interesanta ideea cu ceasurile albe, de unde pot achizitiona asa ceva?:)

alexpm
Subiect Autor

20 Iun 2015, 18:08

Roger scrie:
alexpm scrie:

- faruri: sfatul meu este sa le lasi pe cele din fabrica fara sa pui xenon. Nici daca le schimbi cu unelecde la Dectane, tot nu e ok, pt ca sunt foarte proaste.
- stopuri: idem faruri: lasa-le pe cele din fabrica. Cele aftermarket sunt urate ca si model.
- ceasuri albe poti sa-ti confectionezi singur: http://www.leon-concept.com/astuce/L1/1 ... /index.php
- boxele originale sunt suficiente
- folie, hai sa zicem, ok.

Vezi ca leonul albastru din Spania are motor aspirat, nu turbo :hi

Faruri nu ma gandeam sa bag xenon in ele. Doar ceva mai frumos. Niste Angel eyes sau ceva... Si pe spate am vazut si eu destule Leon-uri stricate cu aftermarket-uri.
Legat de ceasuri, ceva in Ro sau eng nu ai ? Stiu franceza dar imi vine destul de greu sa traduc ce scrie acolo.
Stiam de Leon-ul albastru. Eu voiam doar sa vad daca, in opinia voastra, se merita sau nu.

Adriannn scrie:
Fara suparare, dar in prim plan ai alte cheltuieli prioritate care de obicei te costa mai mult decat anticipezi: inmatriculare, schimb distributie, ulei, filtre, placute frana poate si discuri, reparat eventuale defecte. Chestii care costa ceva. Numai dupa te poti gandi la tuninguri si subwoofere :)

Inmatricularea, filtrele, uleiul si eventual o baterie le aveam deja in minte. La distributie nu ma gandeam si sper sa nu am supriza de a o trebui sa o schimb.

Mi-a mai tunat prin cap o idee pe care o aveam de ceva timp : un mic accesoriu la evacuare. Umbla prin oras un Golf 5 care atunci cand schimba viteza scoate un fel de suierat si suna foarte bine. Asta, de asemenea, pe locul 2 sau chiar 3.

Mylux

20 Iun 2015, 21:29

Pai cum sa nu te gandesti si la distributie,este cel mai prioritar schimb inainte de toate celelalte pe care le-ai insirat,sau mizezi pe faptul ca vechiul proprietar iti va spune ca a fost schimbata cu putin timp in urma... :?
LEON 1.4 16V Kit FR
MM 07 ZZR

''Life Is Not A Single Player Game''.

alexpm
Subiect Autor

20 Iun 2015, 22:09

Mylux scrie:
Pai cum sa nu te gandesti si la distributie,este cel mai prioritar schimb inainte de toate celelalte pe care le-ai insirat,sau mizezi pe faptul ca vechiul proprietar iti va spune ca a fost schimbata cu putin timp in urma... :?

Pai, ma bazez pe faptul ca actuala se afla intr-o stare decenta.
Cam cat ar costa un schimb de distributie la 1.6 ?

Mylux

20 Iun 2015, 22:13

Nu merita sa risti,dar fiecare face cum crede...
Cu tot cu pompa de apa si manopera,cam 1000 lei.
LEON 1.4 16V Kit FR
MM 07 ZZR

''Life Is Not A Single Player Game''.

alexpm
Subiect Autor

20 Iun 2015, 22:19

Mylux scrie:
Nu merita sa risti,dar fiecare face cum crede...
Cu tot cu pompa de apa si manopera,cam 1000 lei.

La reprezentanta sau la un service de cartier ?

Roger
Moderator

20 Iun 2015, 22:20

Sorry, nu am decat tutorialul in franceza. Tradu-l si tu cu google.
Eventual ia legatura si colegul Leon-Miz, el si-a facut aa ceva: viewtopic.php?f=134&t=10816&st=0&sk=t&sd=a&start=135
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10