Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Vw_g60

Re: Leon 1.8 T

27 Iul 2015, 10:03

E bine ca incerci sa imbunatatesti aspectul masinii, dar e mare pacat ca nu-ti prea iese. :roll:

Ca sa nu fac ditai polologhia o sa-ti insir elementele vizibile (din fotografiile postate de tine) care duc masina spre kitsch cu pasi rapizi:
-manerele interioare in culoarea aia turbata se imbina cu presuletele rosii metalizat fix ca nuca in perete

-stickerele alea roz sunt de mare angajament, mai ales cand unul din ele este cu Revo, iar pe coltul haionului ai un sticker cat roata carului cu RBN....pana la urma e Revo sau e RBN?

-stickerul cu Monster de pe capacul rezervorului are ca scop sa sperie pompagiul la benzinarie sau hotii de benzina din rezervoare?
-stergatorul de luneta DTM style e "genial", cu singura mentiune ca in DTM se folosea pe parbriz......

-vorba colegului Toni, haionul avea vreun defect de i-ai trantit folia aia care nu are legatura cu nimic si nu se continua in vreun fel pe undeva?

Pe langa "deranjul" de ordin vizual am observat si niste inadvertente in cifrele legate de consum. Informatiile oficiale dadeau un consum urban de 11,9L/100km iar tu declari 8-9L/100km.....n-o fi Turda ca Bucurestiul, dar nici in halul asta, inca putin si o sa rivalizezi cu dieselurile la consum, cel putin declarativ.

Sincer sper sa interpretezi constructiv cele de mai sus, astfel incat rezultatul muncii tale sa fie unul demn de un 1.8T. :hi

tavihalls
Subiect Autor

17 Aug 2015, 13:56

Apreciez constructiv critica , mai toate enumerate nu sunt batute in cuie , se schimba sau se dau jos , o sa raspund in ordine , referitor la covorase nu sunt permanente pentru ca imi doresc ca cele originale si urmeaza sa-mi comand , folie avea pe spate si cand am luat-o eu ( vopseaua de sub folie nu a suferit ca restul de pe masina si prezinta o diferenta , nu mare, de nuanta ) , manerele vor ramane asa si se vor asorta cu presuri negre , stikere se dau jos (cel cu RBN asa e marimea lui conceputa de firma), stiker monster jos, stergatorul e blocat asa , necazul e ca nu pot scoate bratul e intepenit am pus wd40 si chiar lichid de frana dar nimic , si am ajuns la consum care spre uimirea mea e 9 % inca desi e a doua proba de consum pe oras . Mentionez ca e vorba de mers nromal nimic sportiv , tocmai ca sa observ cat poate fi o medie de oras la mers linistit. Oricum masina ideala nu va fi pentru un ochi critic insa ma stradui sa o readuc aproape de bunul simt (stock ) .

AlexRuLeS

17 Aug 2015, 14:24

Macar pune folie pe toata :D

Xecrable

18 Aug 2015, 10:13

Ca sa va lamuresc la consum, pt ca si mie mi se pare ca ori computerul de bord al masinii in cauza e defect, ori e diesel si arata ca 1.8T... leul meu AUQ 1.8T din 2001 cu 155.000 km reali consuma de la 7.5l mers lejer (adica pana in 3000 RPM) pana la 10l mers mai agresiv pe drum intins, iar in oras nu prea am avut ocazia s-o testez pt ca rar ies cu masina prin bucuresti, nu e eficient ca mod de transport la orele de varf, dar presupun ca un 10l ar fi minim?

PS: masina e stock
Seat Leon MK1 1.8T - 180 BHP (for now)

bgd_b92
Bogdan

18 Aug 2015, 10:44

Cam asa, 7-9% afara, 10 ( noaptea / weekend ) -20% ( trafic intens / forja ) bucuresti.