Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Wolt87
Subiect Autor

Re: Leon FR TDI 184cp DSG6

28 Iun 2015, 11:46

Adica sunt vechi? Stiu ca pe la noi poti prinde si din deceniul trecut :D. 2013 mi se pare decent.

Sa pun si doua poze. Eu sunt mai saracie la poze, nu sunt obisnuit sa fac.

Schimbarea de generatie, poarta ruginita nu-i a mea, nu sariti :)):

Imagine

Si iata ce am acum sub masina, cum spuneam am avut smuls aparatoarea aia de cauciuc si nu, nu era by design asa :D. Acum pare ca au pus un altfel de scut... or something.

Imagine

gamer555
ClubSEAT Admin

28 Iun 2015, 12:21

La mine pe thread am poze de pe sub masina si comparatii cu deflectorul de sub botul masinii in functie de motorizare ;)

BrasovBogdan

28 Iun 2015, 12:27

Colegul Wolt.....
După cum văd eu in poza cu partea unde era cauciucul ăla , acum pare ca nu mai este montat nimic acolo .
LEON SC FR1.8 DSG

http://postimg.org/image/qap1j0t97/" onclick="window.open(this.href);return false;

Wolt87
Subiect Autor

28 Iun 2015, 12:28

Vazui, asa era si al meu probabil, acum l-au scos si au pus ce se vede in poza, cel vechi fiind jumate rupt.

Sebastian_RC

28 Iun 2015, 16:37

Pana la urma ai facut cea mai inteleapta alegere achizitionand anvelopele noi chiar daca sunt fabricate putin mai in urma .
Dyno-Tuning
Reliable + Cheap = Not Fast
Cheap + Fast = Not Reliable
Fast + Reliable = Not Cheap

Wolt87
Subiect Autor

28 Iun 2015, 16:41

Am incercat sa editez, dar se pare ca n-a luat-o. Sau poate un mod a sters o bucata din mesaj? Doar intreb, sa stiu.

Apropo de deflector, intr-adevar acum nu mai e. Daca scutul care l-au pus in loc e altul de nu mai permite montarea sau pur si simplu au zis las' ca merge si asa, nu stiu.

Cert e ca pentru o bucata de plastic cauciucat nu o sa tin masina in service. La primul drum o sa le zic oricum. De fapt, chiar vreau sa ma programez pentru schimbul de ulei. Vroiam sa-l fac la 15k dar am fost prins cu munca in timpul saptamanii, deci de acu', o sa fie pe la 16k. Pentru o astfel de operatiune sper ca nu o sa am surprize pe la PBN, gen... sa nu schimbe uleiul :D.

Anvelopele da... probabil m-ar fi bantuit gandul ca nu-s egale, chiar daca erau pe spate.

gamer555
ClubSEAT Admin

28 Iun 2015, 16:54

probabil ai avut ceva probleme cu netul, editul functioneaza si nimeni nu ti-a modificat nimic :)

Wolt87
Subiect Autor

28 Iun 2015, 17:10

Thx. Am incercat sa postez de pe telefon, poate de asta.

Anywho, vroiam sa va spun o patanie amuzanta. Acum cateva zile, dupa ce masina a stat 2 zile sub un pom, avea pe ea de "de toate", rahat de pasare, frunze, seva din copac. Cu grija de masina noua in fapt, am zis sa o spal. Stand in Aviatiei, citisem pe net despre o spalatorie pe Blvd Aerogarii, langa OMV, Concorso. Cica fac treaba buna, nu se ating de masina, doar masini de fite, si preturi pe masura. In zona nici nu sunt multe alte optiuni, mai ales dupa ora 8. 30 de lei dar ce pana mea, "se merita".

Ajung acolo, in spalatorie era un Range Rover cu jante cat jumatate din masina mea (ca $$$$), in spatele lui un Ferrari si dupa aceea "saracia" mea. Astept putin, la un moment dat baietasul de acolo imi face semn. Cobor din masina si-mi spune: "Frate iti miroase masina a pisat". Miroasea a ceva pe acolo, dar contempland in ziua aceea am stat la RAR 2 ore in soare pentru verificarea seriilor si in restul timpului masina fusese la munca in parcarea subterana de unde am plecat direct spre spalatorie. Am aratat-o si catorva colegi, pana mea, simteam ceva.

Toata logica nu mi-a venit pe moment asa ca am spus "Ma plm, ce sa-i faci, bine ca am venit s-o spal".

Si acum bomba, "Pai ce frate, nu ti-o spal!". LOLWUT??! "Poate sa sara pe mine!!!". Recunosc ca m-am blocat atat de tare, incat n-am zis nimic altceva, m-am urcat in masina si direct la tunnel wash m-am dus. Culmea acolo nici nu mai mirosea si nici baiatul de acolo nu s-o plans :mrgreen: . In retrospectiva poate as fi vrut sa vorbesc cu un manager sa stiu daca poate trebuia sa pre-spal masina inainte de a veni la spalatorie :tongue .

Sunt foarte curios daca Ferrari-ul din fata avea un cacat de cal pe acoperis ce se intampla. My money is ca il lua si cu mana daca i se cerea. Ca sa fie clar, nu se pisase nimeni pe nimic, decat doar pe gardurile si boschetii abundenti din preajma. Petrecusem destul timp in masina si in preajma ei in acea zi incat sa-mi fi dat seama.

Pics or it didn't happen:

Imagine

gamer555
ClubSEAT Admin

28 Iun 2015, 17:58

Ce carnat ala, n-am auzit in viata mea asa ceva. Probabil de la atata spalat Ferrari si Lambo omu o fi prins din figurile si impresiile proprietarilor, 'au sarit pe el direct'...

bertzi43
B-82-AJS

28 Iun 2015, 18:41

:)))buna asta,eu as fi insistat in locul tau si il chinuiam putin sa o spele calumea sa curete jantele de depuneri&stuff+cerut bon fiscal cu stampila si cod fiscal pe el

Sent from my HTC One using Tapatalk

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine

Roger
Moderator

28 Iun 2015, 21:05

Wolt87 scrie:
................ Astept putin, la un moment dat baietasul de acolo imi face semn. Cobor din masina si-mi spune: "Frate iti miroase masina a pisat". ............Toata logica nu mi-a venit pe moment asa ca am spus "Ma plm, ce sa-i faci, bine ca am venit s-o spal".
.....Si acum bomba, "Pai ce frate, nu ti-o spal!". LOLWUT??! "Poate sa sara pe mine!!!".....

:yh :yh :yh
Desi sunt in spumele marii in seara asta din cauza unei vesti proaste...textele astea m-au facut sa-mi mai revin. Am ras cu mare pofta...
Ala de la spalatorie ori a tras ceva pe nas, ori era beat, ori...era patronul :yh :yh :yh

Wolt87
Subiect Autor

28 Iun 2015, 23:12

Nu-mi place sa generalizez, dar in tara asta se pare ca daca ii dai romanului o bariera, deja e sef. Nu-mi sta in fire sa fac scandal din nimicuri, mai ales ca atunci cand fac, de multe ori o duc prea departe, asa ca de aceea am plecat linistit, mi se parea un nimic. Asa cum sunt constient ca in final nu au nevoie de "businessul" meu, nici eu nu am nevoie sa dau 30 de RON si sa fiu tratat asa. In cele din urma am consumat doar 3 minute sa ajung pana acolo.

Imi place sa cred ca acestea sunt intamplari izolate si asa a fost sa fie, dar intr-adevar, cum zice si Gamer, a sunat ca si cum baiatul credea ca el e proprietarul de Ferrari sau ca skillset-ul lui numai la din astea se preteaza.

Meh, still parerile sunt in general bune despre locatia aceea, brushless and shit (or piss), doar ca dati si voi un jet ceva inainte daca va duceti :D.

clinlin

29 Iun 2015, 00:24

Eh, du-te pe la City Wash in AFI sa vezi ce figuri au in cap la 50lei spalatul. Zici ca's colaboratori la Junimea...
Seat Leon FR '14, 2.0TDI 184CP

Sebastian_RC

29 Iun 2015, 05:45

Asa sunt unii oameni se smecheresc doar cand trec pe langa un Ferrari.
Sunt genul de oameni care tin nasul bagat in dosul cuiva si apoi cand se uita in jur li se pare ca totul le pute, iar din pacate nu e singurul domeniu in care se intampla asa.
Cred ca ai procedat foarte bine cand ai plecat fiind cea mai buna si eleganta solutie.
Dyno-Tuning
Reliable + Cheap = Not Fast
Cheap + Fast = Not Reliable
Fast + Reliable = Not Cheap

Wolt87
Subiect Autor

29 Iun 2015, 16:42

Buuun, facusi si geometrie, fugise putin partea stanga unde am trosnit-o cum era si de asteptat. Slava Cerului ca amortizorul nu pare sa aibe nimic. So... all good in the hood.

Cu ocazia asta mi-am si zgait sub masina mai bine. Poate sa imi arate si mie careva unde ar fi trebuit sa fie deflectorul buclucas? Eu zic ca unde am incercuit acolo vazandu-se si ca s-a frecat de ceva.

Imagine

Paremi-se ca ori nu au schimbat nimic, ori au pus ceva ce au gasit prin service, scutul avand si o mica gaura + o crapatura de vreo 10 cm.

Am sunat sa ma programez pentru schimbul de ulei, ii intreb si de asta cu siguranta.