Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

ionutc
Subiect Autor

Check Engine si Seat Belt.

09 Iun 2015, 08:23

Salut,

Am un Seat Leon benzina 1.4, 86 CP din 2008. Am 2 probleme si am fost la vreo 3 service-uri inclusiv la PBN si pe degeaba, nu m-a ajutat deloc.

1. Check Engine mi se aprinde uneori cand bag cheia in contact. Am fost la PBN si mi-au zis ca este o eroare de soft, nu e nimic real. Ce pot sa fac in cazul acesta? Daca va ganditi la sonda Lambda, nu este de vina....nu ajunge oxigen in motor, astfel incat sa se vada ca este arderea incompleta.

2. Seat Belt- porcaria de semnal auditiv se aprinde mai ales la drum lung. Mi s-a aprins semnalul si mi-a cam deranjat urechile. Sotia mea era pe scaun si avea centura deja pusa. De asemenea tot acest martor mi s-a aprinsa, cand eram singur in masina si nu era nimeni pe scaunul din dreapta. Nu era nimic pus pe scaun ca sa se vada greutatea unei persoane pe el. Ma puteti ajuta cumva? Trebuie sa instalez softul?
Din ce am vazut, mi se aprinde eroarea asta, cand sta masina in soare...Este asta cumva problema?

Aveti cumva datele unui om de incredere care sa ma ajute. Sunt din Ilfov, insa pot sa vin in Bucuresti, ca sa ma intalnesc cu o persoana care poate sa ma ajute cu softul, sau cu oricare e problema mea. Incompetenta service-urilor mi se pare crasa... Cei de la PBN mi-au zis ca uneori, o mai ia razna softul.....insa pot cumva sa opresc sunetul ca sa nu se mai auda? Nu ma deranjeaza ca se aprinde in bord, insa as dori sa il opresc cumva, fiindca la drumuri lungi e nebunie curata...Cei de la PBN mi-au zis ca nu ei nu pot sa faca asta, fiindca le interzice regulamentul, insa in cazul de fata, se pare ca nu tin cont de erorile softului lor.

Multumesc in avans,
Ionut

Adriannn

Re: Check Engine si Seat Belt.

09 Iun 2015, 08:35

Pentru problema nr 2 e posibil sa fie senzorul de greutate din scaun defect. Trebuie sa inchida ciricuitul cand detecteaza greutate (presiune) la tine cred ca inchide circuitul singur sau de la caldura.
Ex: Seat Leon 1.6 16V BCB 2004 Magma - Competition
Actual: still looking for the perfect car

ionutc
Subiect Autor

09 Iun 2015, 09:10

Multumesc pt raspuns! Si ar trebui sa scot senzorul? se poate decupla cumva, sau se poate schimba?
Stii cumva vreun service care sa poata sa faca asta in Bucuresti/Otopeni?

Adriannn

09 Iun 2015, 09:17

Salut,

Din pacate nu te pot ajuta service-ul.

Eu am lucrat in domeniul productiei scaunelor auto, si stiu ca si noi aveam probleme cu senzorii respectivi care functionau aiurea, chiar daca era vorba de alta marca, sistemul e acelasi.

Da, ar trebui sa se poata schimba, doar ca cred ca este ceva de munca. Poate totusi sunt probleme pe la cablaje.
Ex: Seat Leon 1.6 16V BCB 2004 Magma - Competition
Actual: still looking for the perfect car

ionutc
Subiect Autor

09 Iun 2015, 09:20

Multumesc!

Din ce am inteles, sub scaun este cablul senzorului. Daca se decupleaza cablul, astfel incat senzorul sa nu mai fie activ, ar trebui sa se rezolve nu?

Multumesc,
Ionut

ionutc
Subiect Autor

Martorul Seat Belt- se poate inchide semnalul auditiv?

09 Iun 2015, 09:58

Salut,

Am un Seat Leon benzina 1.4, 86 CP din 2008. Am o problema si am fost la vreo 3 service-uri inclusiv la PBN si pe degeaba, nu m-a ajutat deloc.

Seat Belt- porcaria de semnal auditiv se aprinde mai ales la drum lung. Mi s-a aprins semnalul si mi-a cam deranjat urechile. Sotia mea era pe scaun si avea centura deja pusa. De asemenea tot acest martor mi s-a aprinsa, cand eram singur in masina si nu era nimeni pe scaunul din dreapta. Nu era nimic pus pe scaun ca sa se vada greutatea unei persoane pe el. Ma puteti ajuta cumva?
Nu sunt sigur care dintre senzori este defect de asemenea.....

Cei de la PBN mi-au zis ca uneori, o mai ia razna softul.....insa pot cumva sa opresc sunetul ca sa nu se mai auda? Nu ma deranjeaza ca se aprinde in bord, insa as dori sa il opresc cumva, fiindca la drumuri lungi e nebunie curata...

Multumesc in avans,
Ionut

Cosmin
Admin

Re: Martorul Seat Belt- se poate inchide semnalul auditiv?

09 Iun 2015, 10:18

Da, se poate scoate avertizarea. Nu o sa se mai auda nici bip-ul si nu o sa se mai aprinda nici martorul in bord.
E o operatiune relativ simpla, recodare pe adresa 17.

Te rog pe viitor NU mai deschide un miliard de topicuri noi cu acelasi intrebari, imprastiate prin toate sectiunile forumului. Ai rabdare ca o sa iti rasounde cineva. Intr-un final...
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

ionutc
Subiect Autor

09 Iun 2015, 10:27

Multumesc Cosmin! Sunt nou pe forum, azi e prima mea zi!

Adica trebuie sa ii schimb codul martorului, astfel incat sa fie recodat pe adresa 17?

Multumesc,
Ionut

Cosmin
Admin

09 Iun 2015, 10:29

Nu inteleg la ce te referi.
Cred ca ar fi mai bine sa mergi la cineva care se pricepe. Sau daca ai VCDS, poti incerca singur. E plin de tutoriale pe net.
Imagine

ionutc
Subiect Autor

09 Iun 2015, 10:35

Salut Cosmin,

Nu prea sunt un tech-guy. Legat de "E o operatiune relativ simpla, recodare pe adresa 17." Ce inseamna asta? trebuie sa ii schimb codul martorului pe adresa 17? Nu am inteles care este solutia oferita de tine...

PS Voi ajunge vineri la 7 am in Sibiu. Ma poti ajuta?
Da-mi un mesaj pls pe 0743.769.469 cu nr tau si vorbim direct.

Legat de VCDS-este o aplicatie pe Android?

Multumesc,
Ionut

Cosmin
Admin

09 Iun 2015, 12:26

Pai tocmai de asta spuneam, daca nu ai echipamentul si cunostintele e mai bine sa mergi la altcineva.

VCDS nu e o aplicatie android (desi ar putea fi), e un soft de diagnoza. Te loghezi pe adresa 17 si modifici codingul respectivei unitati. Cum ziceam, cauta pe net.

Daca vrei sa te ajut, o pot face, insa nu vineri dimineata la 7 am :) Inca dorm la ora aia. Dupa ce las copilul la scoala si ajung la atelier, poti trece. Dupa ora 8.30. Multumesc!
Imagine

ionutc
Subiect Autor

10 Iun 2015, 13:54

Cosmin,

Am rezolvat eroarea de Seat Belt! Esti genial prietene!Ai avut dreptate, intr-un minut am scapat de zgomotul martorului.
El apare in bord, dar nu mai imi da probleme de cap....si nu mai tr sa il aud tot timpul.

Multumesc frumos!

Ionut

ionutc
Subiect Autor

25 Iun 2015, 20:37

Pt Check Engine

Problema asta este de la firele de sub volan.
Eu am avut problema asta, fiidbca aveam un fir intrerupt.
Mecanicii de la PBN (Seat, Bucuresti) au verificat firele, si continuitatea lor si au vazut ca era ceva intrerupt.
Dupa 7 ani de folosinta a Leonului, se pare ca unele fire se mai strica.

Le-au taiat si le-au schimbat, asa ca acum este totul ok.

pt Seat Belt - switch-ul e stricat