Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

grasuraul
Subiect Autor

Kit garnituri inlocuire la spalatori faruri 1M

08 Iun 2015, 20:03

Salutare,
azi am observat ca imi picura solutie de parbriz pe la spalatorul de far din direapta, am desfacut si picura pe la imbinarea suportului de piston. Intrebarea e: acolo ar trebui sa fie ceva garnituri care probabil sau slabit in timp si trebuiesc schimbate? Exista ceva kit de garnituri pentru inlocuire la pistonasele de la spalatoare? Se poate comanda asa ceva?
Mersi
My Toledo 1.9 TDI

grasuraul
Subiect Autor

Re: Kit garnituri inlocuire la spalatori faruri 1M

09 Iun 2015, 19:58

Ma refer la imbinarea intre cele 2 corpuri. Aveti idee cum se desfac?

Imagine

Imagine
My Toledo 1.9 TDI

grasuraul
Subiect Autor

13 Iun 2015, 11:53

Nimeni nu a avut probleme cu spalatoarele?
Vreau sa stiu daca se mai pot remedia ,daca nu sa iau altele noi
My Toledo 1.9 TDI

dany19940
Moderator

13 Iun 2015, 13:21

Partea cu duzele stiu ca iese afara, si e si reglabila lungimea. Corpurile parca sunt identice cu cele de Golf. Partea cu duzele o iei de la cel vechi. In schimb corpurile, unde e pistonul, nu am reusit sa--l desfac sa vad ce e in interior, plus ca am stricat supapa care e pe intrare :lol: Dar aveam un set de Golf, asa ca am avut ce pune in loc. Daca imi aduc aminte, o sa-l stric complet pe asta deja avariat, macar sa vad ce si cum e in interior.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

grasuraul
Subiect Autor

13 Iun 2015, 15:35

Diuzele ies, la corp e problema , am incercat si eu sa le desfac dar nu am reusit, banuiesc ca in interior ar trebui sa aiba un arc care dupa ce presiunea scade, retrage pistonul in interiorul corpului, o sa ma uit sa vad daca nu gasesc spalatoare de golf 4 si sa le inlocuiesc
dany19940 scrie:
Partea cu duzele stiu ca iese afara, si e si reglabila lungimea. Corpurile parca sunt identice cu cele de Golf. Partea cu duzele o iei de la cel vechi. In schimb corpurile, unde e pistonul, nu am reusit sa--l desfac sa vad ce e in interior, plus ca am stricat supapa care e pe intrare :lol: Dar aveam un set de Golf, asa ca am avut ce pune in loc. Daca imi aduc aminte, o sa-l stric complet pe asta deja avariat, macar sa vad ce si cum e in interior.
My Toledo 1.9 TDI

dany19940
Moderator

13 Iun 2015, 19:07

Logic ca este si un arc care impinge pistonul la loc, dar ce garnitura e pe piston conteaza la etansare. O sa caut pe cel avariat cand ajung acasa si vad eu ce fac cu el.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

grasuraul
Subiect Autor

13 Iun 2015, 23:07

ok, astept vesti noi
dany19940 scrie:
Logic ca este si un arc care impinge pistonul la loc, dar ce garnitura e pe piston conteaza la etansare. O sa caut pe cel avariat cand ajung acasa si vad eu ce fac cu el.
My Toledo 1.9 TDI