Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

dan.nistor
Subiect Autor

Credeti ca va fi in RO o piata after-market serioasa pt 5F?

07 Iun 2015, 23:10

Salut,

Acum 2 ani cand am luat masina ma gandeam la tot felul de modificari after-market majore: conversia suspensiei spate la multi-link si inlocuirea motorului cu unul 1.8.

Intre timp, visele mele s-au temperat puternic, nu doar pt ca modificarile visate ar necesita infruntarea unei birocratii majore pe la RAR ci mai ales pentru ca vad o activitate restransa si departata de orice modificari majore pe acest forum din care trag concluzia ca sunt relativ putini posesori de 5F si deci putine firme romanesti capabile de a face modificarile visate cu un grad ridicat de siguranta. Singurul factor la care nu m-am uitat inca este activitatea de pe forum-urile Golf 7, din a carui asemanare mecanica aproape 100% cu 5F sper sa vina niste oportunitati majore.

Sa fie din cauza ca suntem de abia la jumatatea garantiilor de 4 ani care vor expira tocmai prin 2017? Sa fie pentru ca s-a vandut slab 5F-ul si deci nu va fi niciodata o piata after-market serioasa pt el? Sa fie o asteptare nerealista pt RO si sa ma uit in primul rand la comunitatile SEAT din tari mai bogate?

Ce parere aveti?

In conditiile astea, mi-am cam luat gandul de la modificari atat de majore si imi fac griji serioase ca nu voi gasi un service decent la care sa merg dupa ce termin cu garantia.
Iulie 2013: Leon 5F FR 140 CP

BrasovBogdan

Re: Credeti ca va fi in RO o piata after-market serioasa pt 5F?

08 Iun 2015, 00:39

Nu stiu cum de te-ai gandit la asemenea modificari. dar daca iti doresti , cred ca cel mai simplu e sa vinzi masina si iei alta cu dotarile dorite. SImplu CUPRA !! cred ca e suficient cat sa nu faci alte modificari majore :-))
LEON SC FR1.8 DSG

http://postimg.org/image/qap1j0t97/" onclick="window.open(this.href);return false;

dan.nistor
Subiect Autor

08 Iun 2015, 00:53

In loc sa pierd 10000 EUR prin vanzarea masinii dupa 3-4 ani si sa fac alt credit pt o noua masina, prefer sa bag 10000 EUR in upgrade-uri si sa nu fac credit nou

Artanis

08 Iun 2015, 07:06

Nu stiu daca e nevoie de aviz RAR pentru a schimba suspensia pe puntea spate.
Totusi ai citit pe undeva ca ar fi posibil? Teoretic n-ar trebui sa fie prea complicat...
LEON ST 1.4 ACT

Cosmin
Admin

08 Iun 2015, 09:10

Interesanta discutie...

Din punctul meu de vedere, piata after market semnifica ansamblul operatiunilor cu piese si accesorii fara a trece prin "ograda" importatorului.
Daca ne referim strict la piese, da, canalele paralele cu cele ale poRo o sa se dezvolte. Producatorii de piese OEM o sa lanseze pe piata (au lansat deja) elemente (in general consumabile) fara sigla fabricantului.

Daca luam in discutie modificarile pe care vrei sa le faci tu, atunci lucrurile sunt mai complicate. Strict pe partea mecanica, upgradeul e posibil si poate fi realizat oriunde si de oricine cu pregatirea necesara. Insa cand vine vorba de partea electrica / electronica, lucrurile sunt restrictionate si vor deveni inaccesibile in cativa ani. Deja e implementat sistemul de coding via SVM de la modelul 1P FL, exista elemente cu VIN component protection pe 5F iar pe viitor toate operatiunile ce implica modificari software vor fi accesibile doar dealerilor. Softurile de diagnoza aftermarket nu vor mai putea face nimic, cel mult citiri generice de DTC.

Asa ca in opinia mea modificarile software la modelele viitoare vor fi extrem de limitate, daca nu imposibile. Chiar pe 5F nici macar cruise control nu poti adauga ulterior. Adica poti monta fizic maneta, insa pt. activare e nevoie fie de codare online, fie de achizitionarea unui cod ce e introdus de dealer. Nici vorba de imperecheri ECU, swap de motoare si asa mai departe.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

sandman

08 Iun 2015, 09:48

Cum adica? Preferi sa bagi 10.000 euro in ea in loc sa iti iei masina noua? Cum vine asta?
Orice piesa iti pui pe masina dupa poate sa cauzeze erori. Mai ales daca piese nu este originala si nu este montata la reprezentanta.
Audi A4 Avant B8 2.0TDI 170CP 2011 -AICI
ex: Seat Leon 1P Facelift 1.4TSI 125 CP 2010

Artanis

08 Iun 2015, 09:55

Pe partea electrica/electronica, motor, cutie e intr-adevar mai complicat.

Totusi asa cum inlocuiesti un amortizor, ar trebui sa fie posibil sa inlocuiesti bara de torsiune cu suspensia multibrat pe spate. Mai ales daca sasiul este pregatit pentru asa ceva de vreme ce exista la motorizarile superioare. Si aici e vorba doar de partea mecanica.
LEON ST 1.4 ACT

ovi_ice

08 Iun 2015, 11:41

BrasovBogdan scrie:
Nu stiu cum de te-ai gandit la asemenea modificari. dar daca iti doresti , cred ca cel mai simplu e sa vinzi masina si iei alta cu dotarile dorite. SImplu CUPRA !! cred ca e suficient cat sa nu faci alte modificari majore :-))

This ^^

Vinde-o acum, nu cred ca vei pierde mai mult de 4k euro, mai pui bani si iti cumperi 1.8TSi, eventual astepti modelul din 2016, poate va avea modificari substantiale care te vor interesa.

Cand am vazut titlul, am crezut ca te referi la accesorii si piese after-maket gen kit-uri aero, evacuari, etc, unde sa stii ca VAG sta destul de bine in Europa. Comparativ cu cele japoneze, unde piata principala e US, iar acolo se fac modifcari serioase la masini (gen haldex montat after-maket), iar la noi nu pot sa faci omologare nici macar pt o alta dimensiune de jante fata de ce-i trecut in cartea tehnica pt EU.

Revenind la doleantele tale, poate multi-link ai putea sa montezi....dar alt motor, cred ca deja te intinzi prea mult. Cu primul punct ai putea sa intrebi la metrotehnica, daca e fezabil se vor baga sa-ti faca modificarea.

gamer555
ClubSEAT Admin

09 Iun 2015, 06:00

Personal nu am auzit sa se discute de engine swap la masini cvasi-noi... La fel, schimbul complet al suspensiei spate este o operatiune foarte costisitoare daca se vrea a fi facuta complet. Apoi, in urma unor astfel de modificari majore se pierd avantajele unei masini achizitionate de noua: se pierde garantie, apar garantat probleme de fiabilitate, nu stii cum a fost rulat motorul (banuiesc ca nu vorbim de motor nou ca deja ajungem cu totul la preturi astronomice).

Piata aftermarket se va dezvolta usor usor, mai ales dupa expirarea garantiilor iar acest lucru mi se pare normal.

BrasovBogdan

09 Iun 2015, 11:59

dan.nistor scrie:
In loc sa pierd 10000 EUR prin vanzarea masinii dupa 3-4 ani si sa fac alt credit pt o noua masina, prefer sa bag 10000 EUR in upgrade-uri si sa nu fac credit nou

Ce idee mi-ai dat.
Imi dai masina ta + 10 000 si iti ofer Leon-ul meu cu dotarile exact ce le doresti tu :D . Buna afacere nu ? daca tot spui ca nu doresti masina noua .. Atunci imi iau eu alta noua , o Cupra 280 :tongue
LEON SC FR1.8 DSG

http://postimg.org/image/qap1j0t97/" onclick="window.open(this.href);return false;

Cosmin
Admin

09 Iun 2015, 12:30

Strict la discutia in cauza, modificarile se pot face. 100%.

Atat puntea spate (care NU pune nici un fel de probleme), cat si motorul. Daca gasesti motor + cutie+ radiatoare + ECU + ceasuri + chei + contact + cablaj de pe aceeasi masina iti fac eu swapul. Si vorbesc foarte serios. Cu garantie si tot ce vrei.
Imagine

Artanis

09 Iun 2015, 13:08

Poti estima cat ar costa o schimbare de punte spate?

Merci :)
LEON ST 1.4 ACT

Cosmin
Admin

09 Iun 2015, 14:05

Presupunand ca stii ce implica trecerea la punte spate multilink, o sa ma refer doar la costuri cu piese si manopera.
Ca si costuri de manopera, probabil vreo 200 - 300 - 400 de euro. Depinde de mai multi factori. Ca si piese, vreo 2000, chiar 3.000 eur la valoare de nou.

Insa discutiile sunt pur teoretice, preturile pot varia.
Imagine

dan.nistor
Subiect Autor

09 Iun 2015, 17:23

@Cosmin, o sa te tin minte. Planific sa incep cautarea unei bucati casate cu motor de 1.8 cam peste 1 an. La capitolul piese necesare pt puntea spate, nu stiu cum as putea sa fac o lista cu tot ce-mi trebuie. Ma gandeam sa le iau tot de pe unul sau mai multe bucati de 184 TDI / 180 TSI gasite la casare. Exista si riscul sa nu am ceva de importanta majora pt montarea suspensiei multi-link care nu se gaseste ca piesa separata (de genul unor puncte de prindere sudate in caroserie din fabrica si lipsa pe modelul meu).

Stiam si eu ca partea electronica ar putea fi o surpriza scarboasa. Este unul din motivele pentru care speram sa gasesc exemple de oameni care au facut modificari majore cu succes. Tot din cauza acestor DRM-uri nenorocite nu se pot monta senzori de parcare integrati ca in fabrica. Mi s-a explicat la PBN ca nu pot umbla la software deloc si daca imi pun senzori vor functiona complet independent de restul electronicii, ceea ce le lua mult din farmec.

@Artanis, si mie mi se pare logic indisputabil ca se pot face modificarile dorite, chiar daca sunt complexe. Nu stiu sigur daca e nevoie de aviz RAR pt schimbarea suspensiei. La un control in trafic nu mi-as face griji dar dupa un accident major ar putea fi ceva de care un investigator sa se lege ca sa clameze ca masina ar fi fost invalida dpdv tehnic. Deci nu pot ignora aspectul RAR.

@ovi_ice, mi-am facut bine socoteala cu vanzarea. Pierd multi bani si prefer sa investighez puternic varianta cu aceste upgrade-uri "grele".

@BrasovBogdan, mersi pt oferta dar nu e una buna pt mine. De 10k EUR cred ca pot lua mai mult si oricum nu vreau cu 3 usi si nici roti de 18" dar motorul si cutia ta mi-ar fi suras.