Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

bogdansm
Subiect Autor

Re: nu da erori in bord nu trage

25 Iun 2015, 19:51

bogdansm scrie:
dany19940 scrie:
Cum adica a schimbat softul din MAP cu unul mai nou? Senzorul se schimba cu totul. Softul se schimba in calculatorul motorului, dar nu stiu cum l-a schimbat prin mufa de diagnoza, ca nu merge.
Switch-urile de care am zis le-a verificat? Amandoua taie din combustibil daca nu sunt bune.

nu le-am verificat dar ce legatura au astea cu combustibilul? :shock: mi se pare cam aiurea
mia sschimbat softul calc senzorul map azi am pus unu nou dar :( deci?

as mai intelege treaba sa iti taie injectia acele swiciuri daca ar fi automata cutia dar nefiind?ce jele au alea cu injectia masini

dany19940
Moderator

25 Iun 2015, 22:41

Oricare dintre acele switch-uri taie injectia, indiferent ce cutie e. Cand ai tempomat si calci frana sau ambreiajul nu iese din modul pilot automat? ECU stie foarte bine ce pedala ai calcat, nu ai acele switch-uri bune, tempomatul nu merge. Si asta e doar una din functiile lor. Mergi constant cu masina si atinge usor pedala de frana, cat sa nu actioneze franele. Ai sa vezi ca automat injectia e taiata. Sa inteleg ca nu ati verificat acele switch-uri deci.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

exo_luci

26 Iun 2015, 11:26

Totusi daca nici de la switch nu e problema , incearca cu debitmetru si mergi cu mufa scoasa ..daca trage mai bine il schimbi
Bmw e92 335D

Ex :Ibiza 1,9 tdi cupra 2??cp

Adriannn

26 Iun 2015, 11:50

Nu cred ca are debitmetru, cel putin BCB nu are.

Poate zici de MAP
Ex: Seat Leon 1.6 16V BCB 2004 Magma - Competition
Actual: still looking for the perfect car

dany19940
Moderator

26 Iun 2015, 12:41

Daca era MAP-ul nu mai ajungeai tu nici la viteza aia. Daca nu vrei sa verifici switch-urile alea, la altceva nu ma gandesc ca poate fi! Bafta la rezolvare!

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

Adriannn

26 Iun 2015, 13:21

Mai poti incerca cu mufa EGR scoasa, eu cand il aveam murdar masina mergea mai bine cu mufa scoasa.. dar ma indoiesc ca poate afecta atat de mult puterea.
Ex: Seat Leon 1.6 16V BCB 2004 Magma - Competition
Actual: still looking for the perfect car

bogdansm
Subiect Autor

29 Iun 2015, 05:30

dany19940 scrie:
Oricare dintre acele switch-uri taie injectia, indiferent ce cutie e. Cand ai tempomat si calci frana sau ambreiajul nu iese din modul pilot automat? ECU stie foarte bine ce pedala ai calcat, nu ai acele switch-uri bune, tempomatul nu merge. Si asta e doar una din functiile lor. Mergi constant cu masina si atinge usor pedala de frana, cat sa nu actioneze franele. Ai sa vezi ca automat injectia e taiata. Sa inteleg ca nu ati verificat acele switch-uri deci.

nu dani nu le-am verificat astazi voi dim voi merge sa-imi las masina la un servis f bun de la noi pt reparatie si diagnosticare ce au astia nu au nici reprezentantele am sa le zic si de swichiuri sa le verifice desi mi sa zis de vreo 2-3mecanici ca nu au alea treaba ca alea nu au legaturacu inj ,deie domnu sa fie alea map lam schimbat eu cu totu dar fara rezultat sper sa i dea de cap sa stiu o treaba macar,ori cum merci de sfaturi voi reveni cu un rezultat de la ei merci ori cum si daca iti mai trece ceva prin cap ce ar putea fi astept rsp

dany19940
Moderator

29 Iun 2015, 13:49

La mecanicii aia zi-le sa mai citeasca, alea fac parte din circuitul de reducere a sarcinii in timpul actionarii pedalelor de ambreiaj si frana, adica injectoarele sa nu mai "scuipe" la fel de multa benzina ca in mers normal ca nu are rost. Alea actioneaza asa numitul Load reduction relay.

bogdansm
Subiect Autor

29 Iun 2015, 16:19

dany19940 scrie:
La mecanicii aia zi-le sa mai citeasca, alea fac parte din circuitul de reducere a sarcinii in timpul actionarii pedalelor de ambreiaj si frana, adica injectoarele sa nu mai "scuipe" la fel de multa benzina ca in mers normal ca nu are rost. Alea actioneaza asa numitul Load reduction relay.

ioi,am fost cica swiciurile sunt ok k lea masurat maine vrea sa incerce alte injectoare si sa imi puna o sonda lambda noua acum ,pt ca la test mia iest amestec prea sarac acum mo bagat in ceata cu faza asta habar nu mai am

dany19940
Moderator

29 Iun 2015, 16:57

Pai nu ai zis ca nu da erori la diagnoza? Deja nu mai inteleg nimic din "saga" asta.

bogdansm
Subiect Autor

29 Iun 2015, 17:19

dany19940 scrie:
Pai nu ai zis ca nu da erori la diagnoza? Deja nu mai inteleg nimic din "saga" asta.

din pacate nu e saga asta mia zis astazi in bord nu am nici o eroare ca si nici la dagnoza care mia facuto zilele trecute astazi imi zice ca am amestec sarac sincer nu mai stiu nici eu ce sa cred de la treaba asta

bogdansm
Subiect Autor

29 Iun 2015, 17:19

bogdansm scrie:
dany19940 scrie:

din pacate nu e saga asta mia zis astazi in bord nu am nici o eroare ca si nici la dagnoza care mia facuto zilele trecute astazi imi zice ca am amestec sarac sincer nu mai stiu nici eu ce sa cred de la treaba asta

si ce e mai rau ca parca vad ca oi baga iar un hectar de bani si :(

dany19940
Moderator

29 Iun 2015, 21:15

Pai tocmai. Daca e amestec sarac si zic ei ca e dusa sonda lambda, era imposibil sa nu se aprinda vreun bec in bord si sa apara o eroare. In diagnoza bordului normal ca nu ai erori, erorile trebuiau citite la motor in ECU.

bogdansm
Subiect Autor

30 Iun 2015, 18:11

dany19940 scrie:
Pai tocmai. Daca e amestec sarac si zic ei ca e dusa sonda lambda, era imposibil sa nu se aprinda vreun bec in bord si sa apara o eroare. In diagnoza bordului normal ca nu ai erori, erorile trebuiau citite la motor in ECU.

astazi am vb cu ei la tel si miau zis ca sonda lambda trebuie schimbata ca le apare in scurt circuit ce inseamna nu stiu sper doar sa fie asta ca e cam piperata la pret sper doar sa imi fie asta imi ziceau si ca vreau sa incerce si cu alte injectoare capoate a mele sunt duse (nu sunt pt ca leam dus la curatat toate au dozat la fel)dar i las ca raman cu speranta ca poate mia fi sonda mai auzind cazuri similare ca .erori nu aveam in bord dany si nici erori in ecu ce mi-au zis este faptul ca ei vad un amestec sarac si tzoc poc astazi mi sa aprins cica si in bord eroarea de la sonda lambda sprer repet sa fi facut asa sonda inainte sa-si deie duhul cu totu

bogdansm
Subiect Autor

01 Iul 2015, 17:34

bogdansm scrie:
dany19940 scrie:

astazi am vb cu ei la tel si miau zis ca sonda lambda trebuie schimbata ca le apare in scurt circuit ce inseamna nu stiu sper doar sa fie asta ca e cam piperata la pret sper doar sa imi fie asta imi ziceau si ca vreau sa incerce si cu alte injectoare capoate a mele sunt duse (nu sunt pt ca leam dus la curatat toate au dozat la fel)dar i las ca raman cu speranta ca poate mia fi sonda mai auzind cazuri similare ca .erori nu aveam in bord dany si nici erori in ecu ce mi-au zis este faptul ca ei vad un amestec sarac si tzoc poc astazi mi sa aprins cica si in bord eroarea de la sonda lambda sprer repet sa fi facut asa sonda inainte sa-si deie duhul cu totu

revin schimbat sonda si switch si tot nimic
au zis ca injectoarele