Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

badganaflee
V.I.P.

Re: Diuze inghetate ?

05 Ian 2009, 13:56

aha am inteles, pai n-am ce face decat sa incerc cu apa calda sau mai bine direct la spalatorie, dar ii de cacao faza, tipu asta cu, care am fost are 1 golf 5 si nu a avut nici o prob. si a pus aceeasi solutie ca a mea, ceva de la omv prefix sau pretix nu stiu cum se num. exact

baiatubaiatu
B 36 LRN

05 Ian 2009, 14:01

daca tot s-a deschis subiectul cu diuzele astea si ca sa nu mai deschid si eu alt topic, am o problema cu diuza din stanga, de la parbriz... are 2 gauri prin care stropeste, iar cea din stanga nu stiu ce-a patit, ca de vreo 2-3 luni stropeste doar putin, nici pana la parbriz nu ajunge... am incercat cu un ac subtirel sa curat, dar tot degeaba si-am mai dereglat si celalta gaura... cere multa rabdare operatiunea! am ridicat capota, in ideea de a sufla in vreun furtun, diuza ceva, dar nu vad niciun furtun, nu stiu pe unde sunt bagate... vreun sfat, va rog? ce-as putea sa-i fac?
Seat Leon 1.9 TDI, 110 CP
ImagineImagine

grecutzu2005

05 Ian 2009, 14:05

si eu ce palaria mea sa fac cu diuza aia de la far care a ramas in afara si arata ca dracu.
una in afara si una inauntru.
eu mai bine astept primavara dar nu vine prea curand. din cate am vazut. de abea acuma se pune frigu
Λέω aυτa κaι είνaι τρελa!
SEAT CUPRA 2.0 TFSI 240 HP
www.JustClassics.ro

BALTAZAR2003
Moderator

05 Ian 2009, 14:37

bogdanaflee, Sunt modele de pulverizatoare cu incalzire. :D
baiatubaiatu, Nu sunt trase prin nervura capotei, sub stratul de antifonare?.
Daca este infundat este posibil din cauza ametecarii solutiilor si posibil au aparut precipitate, care au infundat orificiile, decupleaza furtunul de la intrarea in pompa si sufla cu aer comprimat pe pulverizator la o vulcanizare.
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

mh_rms

05 Ian 2009, 15:02

ca sa nu deschid alt topic .. .. diuza mea de pe spate e infundata sau nush ce sa cred.... sau furtunul este spart... care aveti leon 1m si ati patit`o... dati-mi sfaturi.. sau trebuie sa schimb diuza .. ?:)
Duuuuuuude ! :D Follow me ! .. if you can :)

Seat Leon 1.9 TDI

BALTAZAR2003
Moderator

05 Ian 2009, 16:11

Daca ai furtunul spart, ar trebui sa ai apa pe undeva.
Daca nu ai, vezi pulverizatorul, din cate stiu s poate extrage acea teava cu orificiul de pulverizare din centrul axului de la stergatorul din spate.
Dupa ce o scoti poti sa o cureti linistit.
In caz ca nu te pricepi, cred ca poti apela la dealerul seat din targoviste.
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

baiatubaiatu
B 36 LRN

05 Ian 2009, 16:40

BALTAZAR2003 scrie:
bogdanaflee, Sunt modele de pulverizatoare cu incalzire. :D
baiatubaiatu, Nu sunt trase prin nervura capotei, sub stratul de antifonare?.
Daca este infundat este posibil din cauza ametecarii solutiilor si posibil au aparut precipitate, care au infundat orificiile, decupleaza furtunul de la intrarea in pompa si sufla cu aer comprimat pe pulverizator la o vulcanizare.

nu sunt prin capota, diuzele sunt imediat dupa terminarea capotei, pe bara aia de aerisire, iar in momentul in care ridic capota alea sunt acolo, fixe si intra intr-o bara, ceva... totul e ascuns, nu vad niciun furtunel
voi incerca sa scot furtunele din bidonul cu lichid pt a baga aer cum mi-ai spus sau poate sa bag o lita subtirica si lunga, poate se curata mai bine...
multumesc!
Seat Leon 1.9 TDI, 110 CP
ImagineImagine

badganaflee
V.I.P.

05 Ian 2009, 17:27

complicat cu diuzele astea :)))

mirceamircea

06 Ian 2009, 16:35

badganaflee scrie:
cica rezista pana la - 40 de grade + am pus si 1 L spirt, ei bine tot nimic, deci sunt ingheteate, aveti idee ce pot face pt. a le dezgheta ?
ms

Salut,

si mie mi s-a intamplat acelasi lucru, cu o singura diferenta: la 1 ora dupa ce am turnat spirtul s-au dezghetat ambele duze / diuze!
a, precizez ca ora aia mentionata a fost una de mers continuu, nu de stat pe loc cu motorul oprit!!! :)

Ex: Cielo '97 GLE

bv10ptz
ingineru

06 Ian 2009, 17:19

Nici miwe nu-mi merge spritiera spate de cand am adus-o,dar nici nu stiu ce sa-i fac.aveti idei?
Seat Leon 1.9 TDI , 110 CP - 2003

HoodinY

12 Mai 2009, 12:08

Vezi sa nu fie furtunul spart pe undeva. Asa am patit si eu la a mea. Nu mai ajungea lichidul la diuza din spate. Si tot insistand si sperand ca pana la urma va ajunge, lichidul a tot iesit prin crapatura furtunului (care era pe undeva pe pe la picioarele pasagerilor din spate) si mi-a umplut si masina de lichid de parbriz. Plus ca acel furtun din cate am avzut nu este foarte bine izolat si poate foarte usor sa se rupa, sa crape, chiar si de la schimbarile de temperatura.
Seat Leon 1.6 102 CP
B-62-ZZI

marian_iam
V.I.P.

12 Mai 2009, 12:14

pai pe unde este traseul acestui furtun ... ca si eu am belele!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro

HoodinY

12 Mai 2009, 12:25

Pentru diuza din spate, din ce am vazut (nu am schimbat personal furtunul) trece pe undeva pe langa pragul din dreapta.
Si inca o sugestie. In cazul in care chiar e fisurat furtunul, nu e nevoie sa-l schimbi in intregime. Se poate taia bucatica unde este fisurat si pusa o alta bucata de furtun (mai gros de preferat) si imbinat la capete. La masina mea asa s-a procedat si de cateva luni nu am mai avut nici cea mai mica problema.

PS: trebuie sa mentionez ca este vorba de leon 1P
Seat Leon 1.6 102 CP
B-62-ZZI

marian_iam
V.I.P.

12 Mai 2009, 13:24

ok. ms frumos ...
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro

kalimdor

27 Dec 2009, 15:48

Salut!Am si eu o problema cu diuza de spalare parbriz de la hayon (Ibiza).Diuzele fata merg fara probleme,doar cea din spate nu mai merge.Am umplut rezervorul de lichid la maxim si am actionat spalarea parbriz pe spate si nici o picatura n-a ajuns acolo,in schimb s-a consumat lichid din rezervor.M-am uitat si pe sub masina sa vad daca nu e spart cumva furtunul dar nu am gasit urme de lichid,iar in masina e totul uscat,dar se simte miros de lichid de parbriz.Am scos pulverizatorul spate si l-am curatat(nu era infundat).Poate sa curga undeva si sa nu se vada?O schema a traseului intre rezervor si hayon,daca are cineva m-ar ajuta enorm.Merci.
Ibiza Signo 1.4 16V (BBY) 2003