Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Bogdan.A
Subiect Autor

Problema releu semnalizare

31 Mai 2015, 00:02

Buna all,

Astazi am constatat cu tristete ca a mai aparut o problema. Banuiesc ca este pe partea de releu de semnalizare.
Problema este in felul urmator dupa fiecare semnalizare, stanga/dreapta, dupa ce maneta de semnalizare revine in pozitia neutra iar becurile nu mai semnalizeaza, se aude din bord de undeva din zona consolei centrale, exact sunetul care il face la semnalizare. Uneori face mai repede si de mai multe ori, in alte randuri de 2 sau de 3 ori. Ma gandesc ca poate am un inceput de releu de semnalizare care moara.
Din ce am inteles releul de semnalizare se gaseste fix in butonul de avarii.

Intrebarea mea este sa fie releul defect? Poate fi curatat? Sau doar inlocuit?
________

Seat Toledo 1.6 16v 105 cp, True Love :D

dany19940
Moderator

Re: Problema releu semnalizare

31 Mai 2015, 07:03

Maneta e de vina, nu releul. Maneta trebuie curatata la interior, din cauza folosirii are depuneri de carbon intre contacte si da impulsuri false. Ori dai maneta jos si o desfaci si-o cureti cum trebuie, ori dai cu spray tip WD40 si spray de contacte dupa chiar cu ea pe pozitie - bagi teava de aplicare la baza manetei si dai din belsug. A doua metoda e mai nerecomandata, din cauza ca nu curata complet depunerile si curge si mult lichid in carcasa volanului, deci posibil si pe haine.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

Bogdan.A
Subiect Autor

31 Mai 2015, 12:20

salut dany, mersi de raspuns. Am sa o desfac maneta sa o curat. Banuiesc ca e destul de complicat, dar sper sa gasesc pe internet un tutorial.
De asemenea inainte de a ma apuca vreau doar sa fiu 100% sigur ca ea e. Ideea este ca in momentul in care trimite impulsuri becurile/indicatoru din bord nu merg se aude doar ticaitu. Uneori am observat ca si pe dum drept face chiar daca nu semnalizezi
________

dany19940
Moderator

31 Mai 2015, 18:17

Curata maneta. Sau da mai intai cu spray asa cum ti-am zis, plimband maneta sus-jos si dand cu spray, pana nu mai face. Apoi o poti da jos ca s-o cureti cum trebuie. Oricum va trebui s-o dai jos ca sa cureti spray-ul scurs in cochiliile volanului, sa nu se scurga pe haine.

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

Roger
Moderator

31 Mai 2015, 19:49

Bogdane, e 100% de acolo.
Si la mine a facut exact asa, prin 2010. Nu am dat maneta jos, in schimb am dat cu spray cu aer comprimat. Dupa primul tratament s-a rezolvat insa a revenit problema dupa vreo 5000 km. I-am aplicat si al 2-lea tratament, tot cu spray cu aer comprimat si si-a revenit complet :hi Maneta si acum este pe masina si nu mai ticaie :hi

Bogdan.A
Subiect Autor

02 Iun 2015, 00:36

Siiiii am scapat de problema :yah Astazi desi era sarbatoare am fost nevoit sa desfac pentru ca incepuse sa ticaie incontinuu. Am folosit un spray de contacte nemtesc pe care l-am dat in interior, dupa ce am umplut in prealabil cu hartie pe langa maneta, dupa care am dat cu un spray cu aer comprimat. Rezultatul a fost pe masura. Sper sa tina doar ceva mai mult timp.

Acum am mai completat lista cu ce mai trebuie cumparat de la parcurile de dezmembrari.

@ Roger mersi mult de ajutor si de sfaturi
@ Dany mersi mult de sfaturi si un pic de offtopic, pana la urma cred ca o sa imi vand display-ul central pentru ca am ramas un pic socat cate cabluri sunt la contact pentru a lega plusul prin contact si sincer imi prind urechile acolo si nu vreau sa stric ceva :( si din pacate in Brasov nu am gasit pe nimeni atat de priceput incat sa ma ajute sa fac modificare.
________

dany19940
Moderator

02 Iun 2015, 07:24

Plusul prin contact, ca si alte alimentari, se pot lega la radio. Consumul afisajului e mic, deci nu va influenta cu nimic.

Bogdan.A
Subiect Autor

02 Iun 2015, 16:57

Am inteles, acum mai am o intrebare va trebui facuta vreo recodare cu laptopul? Sau este doar plug&play?
________

dany19940
Moderator

02 Iun 2015, 18:30

Din cate imi aduc aminte parca e ceva pe undeva de recodat, ori in bord, ori in radio. Se cheama "secondary display". Tu fa montajul si, daca nu are cine sa-ti recodeze, poate ne intalnim pe Transfagarasan, oricum iau laptoapa cu mine. Posibil e sa mearga si asa, nu stiu.