Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

iohoho
Subiect Autor

Re: Leon 2.0 X-perience 150 cp

04 Iun 2015, 06:54

Va multumesc in primul rand pentru incurajari si urari iar sentimentul este reciproc.
E o masina deosebita si ne-a atras si pentru faptul ca avem deja o Ibiza din 2011 care s-a comportat ireprosabil pana acum (dar acolo e mai putina electronica :twisted: ).
Atat de deosebita este incat am ajuns dupa 150 de km la bord cu ea in service :? (ca sa fac si putin haz de necaz) si in service este si la aceasta ora pentru ca citez "toate testele recomandate de producator au iesit ok si totul corespunde". Din ce am prins din zbor, eroarea se refera la "o2 sensor signal stuck rich bank 1 sensor 2"

iohoho
Subiect Autor

15 Iun 2015, 13:34

intre timp a iesit si masina din service dupa 1 saptamana jumatate: cam mult pentru schimbat un senzor si testat daca s-a rezolvat problema (pararea mea). Am apucat sa fac si eu un drum mai lung de 500 de km sa vad cum se comporta. consumul a fost ok de 6.3 avand in vedere ca am umblat prin zone montane: Siriu-Valea Prahovei .
Mare atentie pentru cine mai doreste acest model. Masina are un ruliu ceva mai mare decat o masina obisnuita si daca aveti copil mic si sotie cu rau de masina care sa stea in spate, ar trebui sa va ganditi de 2 ori sau sa faceti un drive-test mai amanuntit pe serpentine si pe drumuri denivelate. Alt minus pentru mine este ca imi cam incing fundul acum vara in scaunul de sofer deoarece marginile sport sunt capitonate cu piele. Nu pot pune nimic deasupra scaunului pentru ca tetiera nu se poate scoate ci doar regla.
In schimb, motorul de 150 de cp trage bine si chiar m-a uimit cat de bine raspunde in depasiri. Cam atat deocamdata.

BrasovBogdan

15 Iun 2015, 14:09

Eu nu as fi fost surprins de faptul ca are un ruliu ridicat. X-perience are garda la sol mai mare e mai lunga si are suspensii mai moi. Recomand ESP on. :-) intodteauna la viteze mari, din cauza acestui ruliu ridicat.
LEON SC FR1.8 DSG

http://postimg.org/image/qap1j0t97/" onclick="window.open(this.href);return false;