Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

razwan
Subiect Autor

Rezervor lichid parbriz

05 Ian 2009, 11:38

Am impresia ca am rezervorul pt lichidul de parbriz fisurat. Umplu rezervorul azi si in cateva zile este aproape gol, fara al utiliza, si desigur sub masina gasesc o pata de lichid. Intrebarea mea este, pot sa-l schimb singur, sau trebuie sa merg la service. Aveti idee cat costa un astfel de rezervor?
Seat Ibiza IV - 1,4 - 75 cp - 2003

De bun simt toata lumea are nevoie, putini il au, si fiecare crede ca il are
ID: raz777van

LETHAL
45 DUK

Re: Rezervor lichid parbriz

05 Ian 2009, 11:47

vezi ca in rezervor sunt doua picioruse de metal umple-l peste ele si vezi daca curge, daca lichidul de parbriz nu mai curge cand e sub cele 2 picioruse e posibil sa ai un furtun spart.asa am yo,cel de la un spalator faruri,cand am lichidul de parbriz sub acel semn nu mai are presiune si nu mai curge doar pe parbirz mai arunca.
BUFU=>Buy Us Fuck U! I can't drive fast....but I can fly slowly!
NU alergam in parc!....alergam in trafic!!!

razwan
Subiect Autor

05 Ian 2009, 11:56

Pt parbriz il pot folosi, imi arunca apa, doar ca dupa ce-l umplu, o mare parte din lichid ajunge .... jos. Nu m-am uitat prea atent, dar o sa tin cont de sfatul tau

Trandafir Florin

Am Si eu o problema cu lichidul

18 Ian 2009, 13:24

Am plecat La munte si am uitat sa ii bag lichid de parpriz i-am luat dala de un 1l si l-am bagat am meres am spalat parbrizul si dupa cateva minute dupa ce am plecat din benzinarie ce credeti nu a mai mers ma gandeam sa nu vii inghetata etc. Dar gand sa ma intorc acasa de la munte am oprit iar intr-o benzinarie si i-am luat iar lichid banuiam k nu i-a ajuns ala de un 1l si i-am luat 2l acu si ce credeti am plecat din benzinarie si nici la unu 1km l-a pierdut. Voi ce credeti de il pierde asa repede e spart vasul sau sunt fisurate furtunasele da il pierde repede vreau sa zic lichidul si apropo gand mergea lichidul sa spal in fata iar in spate nu mergea iar in fata mergea.Acu intr-o dimineata am bagat putin lichid si am observat ca,curge la roata din staga adica cred pe dedesubt la vas.
Am o Ibiza Fever

marian_iam
V.I.P.

Re: Am Si eu o problema cu lichidul

18 Ian 2009, 14:31

domnule trandafir florin, daca te interesa problema ta cu adevarat puteai sa dai o cautare sau sa te uiti la 3 subiecte mai jos si gaseai fix aceeasi problema!

am sa unesc topicurile sa ne fie mai usor!

probabil, cum ai spus si tu, ai ori furtunasele ori vasul crapate, sau sparte ....
localizaeza pe unde curge ... ai un punct de plecare ... roata stanga!
vezi sa nu fie sarit furtunul care duce in spate.
pe ce parte ai vasul??? tot pe stanga? sau este in dreapta?
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro

Trandafir Florin

Re: Am Si eu o problema cu lichidul

18 Ian 2009, 15:35

marian_iam scrie:
domnule trandafir florin, daca te interesa problema ta cu adevarat puteai sa dai o cautare sau sa te uiti la 3 subiecte mai jos si gaseai fix aceeasi problema!

am sa unesc topicurile sa ne fie mai usor!

probabil, cum ai spus si tu, ai ori furtunasele ori vasul crapate, sau sparte ....
localizaeza pe unde curge ... ai un punct de plecare ... roata stanga!
vezi sa nu fie sarit furtunul care duce in spate.
pe ce parte ai vasul??? tot pe stanga? sau este in dreapta?

pe partea stanga

razwan
Subiect Autor

29 Iun 2009, 15:01

am rezolvat problema destul de usor. S-a dovedit ca vasul era intact, problema era de la innadituril conductei, mai exact era sarit undeva in fata la motor, si in spate in hayon. La motor s-a rezolvat extrem de usor, mai greu a fost in spate pt ca am fost nevoit sa demontez fata hayonului (desigur cam rupt vreo 2-3 cleme) :)
Multumesc pentru sfaturi

baiatubaiatu
B 36 LRN

06 Ian 2010, 21:41

LETHAL scrie:
vezi ca in rezervor sunt doua picioruse de metal umple-l peste ele si vezi daca curge, daca lichidul de parbriz nu mai curge cand e sub cele 2 picioruse e posibil sa ai un furtun spart.asa am yo,cel de la un spalator faruri,cand am lichidul de parbriz sub acel semn nu mai are presiune si nu mai curge doar pe parbirz mai arunca.

exact aceeasi problema o am si eu... se scurge tot lichidul pana sub cele 2 picioruse din metal din vas si mai raman 3 linguri de zeama in vas, cat sa ajung la munca apoi bag niste apa plata cat sa ajung acasa si tot asa... :) sa-nteleg ca la tine este spart vreun furtun care duce la spalatoarele de faruri? daca o trebui data bara jos ca sa ajung la furtune...... mai bine arunc cu apa pe geam!
Seat Leon 1.9 TDI, 110 CP
ImagineImagine

AdRyan_cj

rugaminte

08 Ian 2010, 14:38

am si eu o problema la seatul meu.am un model de seat ibiza din 2004.problema e legata de pierderea lichidului de spalat parbrizul din vas.nu stiu daca imi e spart vasul sau doar un furtun "puscat".imi e greu sa urmaresc furtunele deoarece nu stiu de unde sa incep "urmarirea" lor.e greu de demontat vasul?il am in partea stanga (pe partea soferului).trebuie demontat farul?furtunul care duce la stergatoarea lunetei pe unde este montat?multumesc anticipat!

grecutzu2005

Re: rugaminte

08 Ian 2010, 14:40

furtunele sunt in bara din cate stiu eu :) si pe la aripa :(
cel putin asa e la mine.
Λέω aυτa κaι είνaι τρελa!
SEAT CUPRA 2.0 TFSI 240 HP
www.JustClassics.ro

AdRyan_cj

08 Ian 2010, 14:42

grecutzu2005 scrie:
furtunele sunt in bara din cate stiu eu :) si pe la aripa :(
cel putin asa e la mine.

sa inteleg ca nu prea am cum sa identific fisura asa usor?da-mi un sfat te rog.

grecutzu2005

08 Ian 2010, 14:43

sincer adrian nu stiu exact exact cum e la ibiza :)
dar umple si tu vasu cu apa. si vezi pe unde curge. daca curge prin fata pe la bara. pe unde imi curge si mie. inseamna ca acolo este fisura. daca curge de la vas. inseamna ca e de la vas :)

eu trebuie sa dau bara jos ca sa rezolv problema si sincer nu prea am chef ca la leon 1p se da cam greu.
Λέω aυτa κaι είνaι τρελa!
SEAT CUPRA 2.0 TFSI 240 HP
www.JustClassics.ro

deyuuu
ARDELEANU

08 Ian 2010, 14:44

nu ai vazut daca iti picura pe undeva ? nu ai pete sub masina dupa ce lasi masina ceva timp intr`un loc ?

AdRyan_cj

08 Ian 2010, 14:46

grecutzu2005 scrie:
sincer adrian nu stiu exact exact cum e la ibiza :)
dar umple si tu vasu cu apa. si vezi pe unde curge. daca curge prin fata pe la bara. pe unde imi curge si mie. inseamna ca acolo este fisura. daca curge de la vas. inseamna ca e de la vas :)

eu trebuie sa dau bara jos ca sa rezolv problema si sincer nu prea am chef ca la leon 1p se da cam greu.

sub masina are ceva protectie de plastic.aia e sparta...probabil de la ceva groapa.pe acolo vad ca zamuie....nu stiu exact ce trece pe acolo......furtunul care duce la hayonul de la luneta sau se prelinge de la vas.

AdRyan_cj

08 Ian 2010, 14:53

deyuuu scrie:
nu ai vazut daca iti picura pe undeva ? nu ai pete sub masina dupa ce lasi masina ceva timp intr`un loc ?

sub masina este ceva protectie din plastic care mi s-a spart cand "am luat" vreo groapa.acolo vad ca picura dar nu stiu exact de trece pe acolo.cel mai probabil este furtunul care duce la stergatorul de luneta.habar nu am cum sa il schimb...sper sa nu trebuiasca sa il duc la un service ca ma toaca de bani aia.ceva informatii cum sa il schimb singur?si cam cat costa furtunul