Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

mrjay
Subiect Autor

Nuca schimbator+husa+altele

25 Mai 2015, 14:33

Salut,
am vazut ca se tot intreaba pe forum de nuca de schimbator si nu m-am lamurit complet.
la masina mea s-a cam curatat pielea de pe nuca si as vrea sa o schimb. husa la fel s-a cam dus si as vrea sa o schimb a doua oara.
pe langa cele 2 as mai avea nevoie de marginea din plastic cromata care prinde husa pe care am reusit sa o rup cand am schimbat-o prima oara.
poate sa-mi recomande cineva de unde as putea cumpara cele de mai sus?
eu am gasit asta: (am vorbit cu cel care vinde si are si pentru 1P).
in plus as vrea sa stiu daca am unde sa gasesc maneta din plastic de la plafoniera din spate (au reusit sa o scoata de acolo copiii si sa o piarda, precum si un sfat de cum as putea sa curat sau sa desfac stergatorul de pe spate. nu mai iese apa si nu stiu cum sa-l verific.

multumesc de ajutor.
New Leon 1.9 TDi 105CP Ruby Red
Imagine

ClotzA

Re: Nuca schimbator+husa+altele

25 Mai 2015, 23:14

Stropitoarea poate sa nu mai mearga din mai multe motive:
1. s-a stricat motorul - Cand actionezi maneta ar trebui sa se auda motorul pompei in spate.. Daca nu se aude, atunci ai o problema.
2. A sarit un furtun din imbinari - ar trebui sa ai apa pe la hayon sau prin portbagaj
3. S-a infundat duza - desfaci capacul de plastic de la stergator tragand de el, sare usor. Incearca sa-l desfunzi cu ceva subtire.. Sau demonteaza tot ansamblul stergatorului si sufla cu aer comprimat printr-un capat.
4. E posedata si trebuie sa pui putinai aghiazma in bidon :lol:

mrjay
Subiect Autor

26 Mai 2015, 09:31

cred ca varianta 3 e castigatoare.
motorasul se aude cand dau de stropitoare, si apa in portbagaj/hayon nu am.
New Leon 1.9 TDi 105CP Ruby Red

Imagine

RD-Woo

07 Sep 2015, 07:18

Cam aceeasi problema am si eu la duza hayonului, si la mine se aude motorasul cand actionez maneta,
apa in portbagaj/hayon nu exista, am incercat sa scot capacul de protectiei al duzei insa nu am reusit, este foarte intepenit acolo si n-am insistat foarte mult.. cred ca nu a fost demontat niciodata si din acest motiv posibil sa iasa mai greu prima data?
Seat Leon 1P1 Style 1.6 TDI CR 2012

ClotzA

07 Sep 2015, 11:50

Posibil sa se mai fi deformat/intarit pasticul de la capac si de asta sa para intepenit.
Fii un pic insistent cu el si o sa sara de acolo, ca nu are cleme de prindere.