Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Ajaany
Subiect Autor

In Nevoie De Cateva Sfaturi

02 Mai 2015, 14:02

Multumire unor colegi de pe CS am readus micul meu BAM(Big Ass Monster),cum imi place sa-l alint,inapoi la viata dupa un accident.

Masina vreau sa o aduc la un stadiu asemanator cu:

Imagine

Culoarea e aceeiasi cu ce am eu,Gentile aceleasi dar fara buza imensa QQ,si se pare ca va fi nevoie de ceva suduri/prelungiri/rolling la aripi fata/aparatori si spate + capota prelungita putin.

Iar cat despre sfaturi:

Ma gandesc sa ii pun distantiere,mai exact 30mm pe spate si 20mm pe fata(nu sunt 100% sigur de distante),acum am 205/55/16,posibil sa raman aici sau mai mari.
pro contra distantiere?
Ce fel de distantiere, Bolt on sau Slide On,aici nu sunt sigur de nimic.

Imi cer scuze daca sunt vag in ce arunc pe aici,sper sa ma fac inteles.

si incaodata MULTUMESC pt ajutor :)
Seat Leon 1.6 16v 1M

HUNTER
HUNTER

Re: In Nevoie De Cateva Sfaturi

04 Mai 2015, 21:08

de ce vrei neaparat aripi evazate? distantierele potrivite pot alinia roata cu aripa si atunci o sa para mai...cracanata, mai masiva, daca ai si roti potrivite. eu pe jante OEM, 17", am pe spate distantiere de 20 iar roata e aliniata cu aripa si zic ca e suficient. asta in cazul in care nu tii neaparat sa fortezi nota si sa o cracanezi la maxim. dar sa nu pici in extrema "urata" a look-ului.
capota eu zic, ca arata bine pe bara de CR, si nu e neaparat nevoie de look-ul acela bad boy. mie, personal, nu imi place pe Leon, pe Golf da, dar nu pe 1M. insa e chestie de gusturi.
bafta multa. :hi

Ajaany
Subiect Autor

05 Mai 2015, 19:05

imi place stilul ala gen wide body

Imagine

Imagine

evazarea aripilor ma refer cum are BRZ-ul asta la aripi,si doar la aripi,nimic in rest la masina gen capota tuning cu air scoop fara rol,dar da inteleg si nu am vazut nicunde ceva de genu pe Leon.Look-ul Bad boy nu il vreau prea mult,cum e pe leonu din poza zic ca e destul de K.
Acum am jante pe 205/55/16 si cred ca aici raman pt ca drumurile prin zona asta sunt . . . o promisiune ... la dezastru.
Si in nici un caz nu vreau Rotile Gen STANCE-cracanata la maxim,mi se pare oribil asa de lasate spre interior,o vreau doar wide body.
Asta e Leonul meu dupa accident

Imagine

mai am MULTE de facut,miau pus si bara fata rau,dar cu timpul se rezolva.
Am planuri mari pt ea,dar cu rabdare.

Multumesc pt Raspuns :)
Seat Leon 1.6 16v 1M

Leonte

05 Mai 2015, 19:15

Asta e bara de la mn?:)

Ajaany
Subiect Autor

05 Mai 2015, 19:25

Da e bara de la tine :) si multumesc incaodata pt ea.

Mi-au montato idioti de la service ca ceapa dar am so dau jos weekendu asta si o pun calumea + ca ala care mi-a vopsito a facuto o tenta mai deschisa dar e k ca oricum vreau sa o vopsesc toata.

nu stiu daca sa ii pun Lip-ul sau nu pt ca imi e tare frica ca am so agatz la drumurile astea frumusele,mai ales ca am reusit de 2 ori pana acum sa ating putin,trec denivelarile ca o batranica strada,cu claxoane in spatele meu :P
Seat Leon 1.6 16v 1M

Leonte

05 Mai 2015, 19:29

In poze arata bn, e greu sa nimeresti culoarea care o ai pe masina, eu nu am pus cupra lipul din acelasi motiv, maturam tot pe strada cu el,

Ajaany
Subiect Autor

05 Mai 2015, 19:34

Am patit sa ating In timisoara cand am intrat intro parcare,si incaodata in Caransebes.Si mi-e tare frica sa o pun.

Culoarea dupa cum am spus nu e un mare bai ca oricum prin iulie probabil o voi vopsii complet tot albastru,cu plafonul si eleronul negre.

Urmeaza multe multe MULTE schimbari la ea

Discuri frana + etrieri
Distantiere
bara spate cupra r
Evacuare completa otel
bucse
vopsit complet + jante
+ + + multe altele

si probabil cam intro luna ma pun pe comenzile Club Seat,adica "actibilduri","breloace" si toate cele.

acum daor ma bucur ca am scoso din impasul accidentului
Seat Leon 1.6 16v 1M

Leonte

05 Mai 2015, 19:39

Bara spate de cupra r am eu:) si praguri cumparate de mn noi , originale, bara spate e avariata

Ajaany
Subiect Autor

05 Mai 2015, 19:42

momentan o las putintel moale cu exteriorul,are nevoie de grija la motor si alea alea dar daca o sa le mai ai cand ma pun pe exterior din nou fii sigur ca o sa ai mesaj de la mine.
ne intelegem noi din nou :) si cred ca voi opta pt pleoape pana la urma in loc de prelugire capota,nu sunt sigur.
Seat Leon 1.6 16v 1M