Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Alex.T
Subiect Autor

Aerisire frane

30 Apr 2015, 21:16

De curand am ramas fara lichid de frana in instalatie datorita unui furtun spart. Martorul de pe bord nu s-a aprins, era defect. Am inlocuit furtunul si am reumplut instalatia. S-a facut aerisirea sistemului.
Problema este urmatoarea: cand apas frana masina franeaza normal (se simte doar putin pedala moale), dar daca mentin apasat piciorul pe frana pedala se duce usor la fund. Am facut mai multe aerisiri (la mecanici diferiti), dar frana se comporta la fel. Cineva mi-a spus ca este posibil sa se fi stricat pompa de frana. Am cumparat si montat pompa de frana noua, dar franarea este la fel.
Aerisirea franelor s-a facut clasic, pedala de frana apasata si aerisit fiecare etrier in parte. O singura data am facut cu vacuum.
Exista o alta metoda de aerisire sau problema este in alta parte? Masina are si ESP, daca are vreo importanta...

nmihai67
Michel-Angelo

Re: Aerisire frane

01 Mai 2015, 07:06

Cauta procedura aerisire ESP/ ABS. Daca intr-adevar s-a scurs tot lichidul de frana, ai prins aer si in pompa ABS/ESP. Acesta nu iese cu aerisire traditionala. :cry
Aerisirea se face cu Vag Com, apoi clasic.

Cam asa :
http://www.ross-tech.com/vag-com/cars/absbleeding.html
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002

Alex.T
Subiect Autor

01 Mai 2015, 17:36

Cunosti/cunoasteti vreo persoana sau service care pot efectua aceasta operatiune in Pitesti sau imprejurimi?

Marius D

04 Mai 2015, 10:14

Am facut si eu acum 3 zile aerisirea la frane traditionala, dar parca pedala e elastica si nu tine cum vreau eu sa tina. Daca este putin umed jos intra ABS , daca nu, nu. Oricum tine slab fata de franele unui prieten care are un Logan si care ma da cu capul de bord daca franeaza de la 50-60 km/h. Tot asa trebuie facuta aerisirea din Vag-com?

Alex.T
Subiect Autor

04 Mai 2015, 22:03

Am facut astazi si aerisirea ABS-ului conform indrumarilor de mai sus si se pare ca s-a rezolvat problema. Voi mai urmari in continuare sa vad cum se comporta.
Multumesc mult @nmihai67 pentru ajutor. :notworthy:

@Marius D, daca nu ai patit ca mine sa se goleasca tot sistemul mai incearca sa faci o aerisire si in alta parte. Din ce motiv ai facut aerisirea? Cum erau franele inainte? Placutele si discurile in ce stare sunt?
Nu compara franele de la Logan cele de la Seat. Niciodata nu mi-au placut franele din grupul Dacia/Renalut. Nu mi se pare ca sunt dozate cum trebuie. Exact cum ai spus si tu: te da cu capul in bord.

Marius D

05 Mai 2015, 08:13

Am facut aerisirea franelor deoarece mi-a ramas blocata frana de mana pe roata dreapta spate. Am desfacut etierul de pe masina si am constatat ca acel burduf de cauciuc de pe piston era ciupit si cred ca a intrat mizerie pe acolo si a gripat arcul din interiorul etrierului care angreneaza frana de mana. Cum am spus, am dat jos etrierul si l-am curatat, am inlocuit garniturile. In acest timp s-a scurs lichid de frana din instalatie cam cat o cana de 200 ml. Inainte de acesta patanie schimbasem si pacutele de frana pe spate(2 luni in urma), dar din pacate atunci nu am observat acel burduf. Dupa ce am terminat de montat totul la loc, am zis sa fac aerisirea franei. Aerisirea a fost una clasica incepand cu roata la care am lucrat (dr spate) apoi stanga spate, drapta fata si stanga fata. Un prieten in masina a facut pedale si eu am dat drumul la aerisitor. Dupa aceasta lucrare am mers la un test, mie unu nu mi se parea ca tine maine bine sau mai rau ca inainte, dar prietenul meu a sesizat ca frana mea este cam la 60-70 % din cum tin franele lui pe un Logan(ABS). Spre surprinderea mea avea dreptate, cu loganul de la 60 la ora ma dadea cu capul de bord, pe cand cu masina mea avea o oprie liniara. Placutele pe faza sunt 30% uzate TRW, discurile bune, iar pe spate placutele sunt aproape noi ATE, discurile bune. Lichidul de frana ATE SL parca pus in 2012 luna 9. Pedala mi se pare elastica fata de altele, dar nu va inchipuiti ca se duce pana in podea, la forta maxima avand cursa undeva la jumatate. Care sa fie problema?
Apropo am verificat si pe la servo frana sa vad daca are pierderi de aer si cred ca nu are.

nmihai67
Michel-Angelo

05 Mai 2015, 22:28

Ma bucur ca iti merg din franele asa cum trebuie....data viitoare sa pui si lichid dot 5.1 daca vrei siguranta in plus la solicitari ridicate. Bafta, :hi

Ps.: cate-odata mai trebuie repetata aerisirea, dureaza un timp pana se "readuna" microbulinele de aer ca si una-doua mai mari... :hi
Daca nu pot - o sa caut!

Adriannn

06 Mai 2015, 07:16

Intrebare: e normal ca la prima frana pedala sa se duca mai jos si (parca) frana sa nu tina asa bine, iar la a 2-a sau a 3-a pedala (efectuate in timp scurt de la prima) pedala sa fie mai tare si frana (parca) sa tina mai bine ?

Zic (parca) fiindca nu am facut teste, dar asa imi da impresia ca la prima pedala nu tine f bine iar la a 2-a tine mai bine. E normal efectul sau am aer pe instalatie ?

Fosta masina reactiona la cea mai mica apasare a franei (cum face leonul la a 2-a pedala) si ma obisnuisem asa, imi placea mai mult, dadea senzatia de frane mai bune.

PS: placutele sunt bune, discurile cam uzate dar mai merg.
Ex: Seat Leon 1.6 16V BCB 2004 Magma - Competition
Actual: still looking for the perfect car

Marius D

06 Mai 2015, 07:29

nmihai67 suporta sistemul de franare al leonului din 2002 lichid de frana DOT 5?

Alex.T
Subiect Autor

06 Mai 2015, 10:15

@Adriannn Se duce sigur mai jos sau iti da tie impresia asta pentru ca trebuie apasat mai tare ca sa se opreasca? In acest caz poate sa fie si servofrana. Fa o aerisire si vezi daca se comporta la fel.

@Nmihai67 Mai astept o luna si merg iar la aerisire.

Adriannn

06 Mai 2015, 11:07

Se duce mai jos, si daca iau piciorul si apas iar nu se mai duce asa jos, tine mai sus.

Si sa fiu sincer, am facut o franare de test de la 100 kmh, si nu prea am fost multumit, adica s-a dus pedala cam la fund iar rotile nu prea au scartait.... stiu ca a intrat ABS-ul dar totusi, parca n-a franat cum trebuie
Ex: Seat Leon 1.6 16V BCB 2004 Magma - Competition
Actual: still looking for the perfect car

dany19940
Moderator

06 Mai 2015, 13:25

Ia incercati sa aerisiti prin cadere libera, fara facut pedale inainte. Iar licgidul de frana se poate recupera, punand furtunase pe capul fiecarui aerisitor si adunand lichidul in ce vreti. Deschideti sa aibe curgere, nu doar jumate de tura. La amandoua masinile asa aerisesc si nu am probleme. Doar dupa terminarea operatiei in felul asta, daca nu sunt multumit, aerisesc fiecare roata prin apasarea o singura data a pedalei, nu pompat la infinit ca la Dacie.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

Mylux

06 Mai 2015, 17:23

:thumbleft: Dany.
LEON 1.4 16V Kit FR
MM 07 ZZR

''Life Is Not A Single Player Game''.

Marius D

07 Mai 2015, 07:38

Alex.T unde ai facut aerisirea Abs in Pitesti? Si cat a costat?

nmihai67
Michel-Angelo

07 Mai 2015, 15:46

Marius D scrie:
nmihai67 suporta sistemul de franare al leonului din 2002 lichid de frana DOT 5?

Am scris DOT 5.1 !!!!! Dot 5 este altceva !! Nu este compatibila cu standardul DOT 4, cel de care noi avem nevoie! Dot 5 parca se pune la motociclete! :hi
Daca nu pot - o sa caut!