Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

MarianAvP
Subiect Autor

Zgomot cand virez

27 Apr 2015, 19:23

Salut baieti, am si eu o problema cu masina (seat 1p facelift 2.0tdi),cand virez in curba se aude un zgomot ca si cand ar freca fier pe fier , se intampla numai cand masina este in sarcina, pe loc nu ... am intrebat mai multi mecanici care ar fi problema si fiecare vin pareri diferite .. uni zic ca ar fi din cauza placutelor de frana (pe care le-am schimbat recent si oricum masina facea si inainte de asta) alti ca as avea discurile ovalizate si ar freca placutele de ele si altu mi-a zis ca sar putea sa fie de la un tampon care sustine motorul si in curbe se lasa si atinge ceva ... sincer nu ma pricep in domeniu si daia am apelat la voi poate ati intalnit si voi aceiasi problema ca mine.

cata04

Re: Zgomot cand virez

11 Mai 2015, 14:11

Salut Marian.
Discurile de frana Ies din discutie la fel si placutele, astea scot zgomot mai ales la franare sau produc vibratii si batai in volan si pedala de frana.
Dupa spusele tale mai mult ca sigur ai suport motor/cutie viteze stricat.Posibil ca la viraj sa se deplaseze mai mult intr-o parte si sa scoata zgomot planetara care este mai solicitata.
Leon 1M 1.8vt Top Sport

panteraroz

Re: Zgomot cand virez

31 Mai 2015, 22:29

MarianAvP scrie:
Salut baieti, am si eu o problema cu masina (seat 1p facelift 2.0tdi),cand virez in curba se aude un zgomot ca si cand ar freca fier pe fier , se intampla numai cand masina este in sarcina, pe loc nu ... am intrebat mai multi mecanici care ar fi problema si fiecare vin pareri diferite .. uni zic ca ar fi din cauza placutelor de frana (pe care le-am schimbat recent si oricum masina facea si inainte de asta) alti ca as avea discurile ovalizate si ar freca placutele de ele si altu mi-a zis ca sar putea sa fie de la un tampon care sustine motorul si in curbe se lasa si atinge ceva ... sincer nu ma pricep in domeniu si daia am apelat la voi poate ati intalnit si voi aceiasi problema ca mine.

Ai sa razi poate, baga mana sub roti si impinge aparatorile de tabla de pe interiorul discurilor. Am patit ceva asemanator cu Cordoba, scotea niste zgomote oribile de frecat metal-metal (parca frana trenul), am deschis portiera si am fatait-o cu a 1-a in parcare, astfel am localizat sunetul ca vine de la roti si nu de sub capota, am impins tablele aia cu surubelnita si a disparut zgomotul, probabil au bagat la spalatorie tunul de apa pe la roti si asa s-a miscat.
Seat Leon 1.9 TDI TCM Turbo
Ex-Seat Cordoba 1.9 TDI