Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

dany19940
Moderator

Re: bucse poliuretan vs cauciuc

02 Iun 2009, 15:03

Nu stiu ce sa zic. Am citit si cele de pe vwvortex si ceva are logica totusi. In sfarsit, fiecare o face pe buzunarul lui, pana la urma. La mine bucsele inca se comporta ca atunci cand le-am montat (cel putin asa simt), si nu pot zice ca merg numai pe drumuri-sticla. Manevrabilitatea e mult mai buna decat cu bucse OEM. Ca paranteza, inainte de a pune pe cele poly, pe partea dreapta am schimbat 3 seturi de bucse OEM (Mayle), pentru ca dupa 4-5 luni de folosire deja le simteam moi si aveau crapaturi, si aparea acea vibratie volan si caroserie de care vorbeam la 50 km/h pe piatra cubica, care ma scotea din sarite. Acum nu mai am acea vibratie. Nu am nicio scartaiala(inca) :D , si nici nu le-am mai uns de cand le-am montat. Am sa vad cum se comporta in timp si am sa va tin la curent, normal.

radu pasarin

Re: Bucse poliuretan vs cauciuc

02 Aug 2009, 11:15

Am kitul complet powerflex montat pe masina (cupra4), si vreau sa spun ca merita toti banii, avand in vedere ca muuult timp nu va fi nevoie de inlocuit vreo bucsa....nu sunt pentru raliu dar se preteaza foarte bine si la asta, in loc de uniball-uri.
CUPRA4 1.9 TDI 200 hp 430 Nm

ionutblv
BLV SCENTS

02 Aug 2009, 11:16

de unde pot pune si eu un set complet la leonul meu :D

6fingers

03 Mar 2012, 21:41

Cine ma ajuta si pe mine???? Vreau sa schimb bucsele la leonul meu 1P pt ca troncane ingrozitor, cine stie cam cat costa, de unde le pot cumpara va rog sa imi ziceti si mie. MULTUMESC

KenjiLeon

14 Dec 2016, 12:42

Salutare baieti vad ca nu sa mai postat de ceva vreme pe acest topic asa ca am eu o intrebare. Dupa ce am citit toate comentariile si am vazut preturile am intrat pe site-ul oficial de la powerflex si am vazut acolo lista de preturi care mi se par foarte mici in comparatie cu cat a platit dany (voi atasa o poza). Eu sunt hotarat sa le schimb pe toate la pretul asta (250 lei) dar am 2 intrebari:
1. Sa fie astea cele originale sau facaturi site-ul e cel oficial si pare ok
2. Am observat ca unele bucse au 2 coduri imi puteti spune care e diferenta dintre ele ? Spre exemplu la dog bone avem PFF85-420 si PFF85-420R care e diferenta si care le recomandati sa le iau daca e diferenta?
Masina e Leon 1.9 TDI ASV de 110 cai din 2000. Multumesc anticipat.
Imagine
Seat Leon 1M, TDI, 110 CP,

mihai.b

14 Dec 2016, 13:13

Nu stiu pe ce site te uiti tu, dar site-ul oficial este asta powerflex.co.uk
Preturile nu au cum sa fie alea, la multe tipuri iti trebuie 2 buc.
Aici ai toate informatiile https://www.powerflex.co.uk/road-series ... 229/1.html legat de fiecare bucsa. Diagrama te ajuta sa-ti dai seama ce ai nevoie.

Imagine

KenjiLeon

14 Dec 2016, 13:31

Ai pm cu site-ul de romania pe care am intrat, si inca ceva bucsele de brat de unde imi dau seama daca sa iau cast sau pressed? Mie imi pare ca bratele mele sunt pressed dar nu stiu sigur. Oricum mie mi se par exagert de scumpe aproape 30£ doar cele de la dogbone alea mari :-o

mihai.b

14 Dec 2016, 14:22

Cast wishbone a avut doar Cupra R, restul pressed wishbone. Alea sunt preturile oficiale, orice altceva gasesti nu cred ca e real.

KenjiLeon

15 Dec 2016, 10:13

Pai da am vorbit cu ei pe facebook si nu au decat un importator oficial deci site-ul ala pica

Vw_g60

22 Dec 2016, 19:43

Iti par exagerat de scumpe raportat la ce? La cele de serie? La salariul mediu pe economie? sau la cat sperai tu sa coste?

Nautilus

28 Feb 2017, 12:59

Whiteline face un model de bucșă cu excentric, care permite modificarea unghiului de fugă. +0,5° până la +0,75° de la mașină la mașină, depinde de cât noroc ai. Adică la un Leon I, altul decât Cupra R, poate duce unghiul de fugă undeva între 7°30' și 8°0'. Apropiat de al unei Cupra R, care îl are astfel datorită construcției punții din față.

Funcționează cam așa: bucșa e montată cu gaura de șurub mai aproape de centrul mașinii. Astfel capătul dinspre înapoi al basculei de suspensie e dus mai în afară, și ea se rotește ușor, deplasând capătul cu pivotul spre înainte și astfel mărind unghiul de fugă.

Imagine

Asta are un avantaj (stabilitate mai bună a punții față, reducerea subvirării) și un dezavantaj (direcția un pic mai grea, adică opune mai multă rezistență la tentativa de a vira). Dar tot din poliuretan e făcută, ca și Superpro și alții.
1966 VW (Broscuta) 1300 - "steaua" spotului publicitar la Orange
2005 Seat Leon FR 1.8T
Blog incomod