Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 27

gamer555
ClubSEAT Admin

Re: Pasionati de fotografie!!

22 Apr 2015, 09:22

ultimele doua poze sunt ca nuca in perete, pe un forum al altei marci, facute cu un telefon slab si nu au ce cauta pe threadul de "fotografie". nu ne intereseaza ca pentru tine inseamna ceva pozele, aici se posteaza doar "fotografii" nu poze :lol:

:tongue :yh :roll: prea i-ai criticat pe ceilalti, ti-a venit randul. sper ca stii de gluma.

mumus

22 Apr 2015, 09:40

Ai perfecta dreptate, am si zis ca sunt poze :) Stiu ca nu au ce cauta aici, era off topic, poti sa le stergi (sau sa le muti pe threadul meu cu seatul) daca vrei, cred ca le-am pus doar ptr ca m-a apucat nostalgia aseara.

Ps: eu ma supar doar cand am motiv :)

Si daca ma uit mai bine si poza cu loganul e incadrata prost, noroc ca luceste frumos masina. :)
Seat Toledo Tsi Imagine

tibetan_afurisit

22 Apr 2015, 11:18

Bre,interesant topicu'.
Interesanta si polemica intre poza si fotografie.
Din punctul meu de vedere,subiectiv,poza imortalizeza un instantaneu spre aducere aminte a ceva/cineva la un moment dat ( de pilda o poza in cucu' gol la varsta de 3 luni ) care in afara de amintiri (sau comparatii : iote bre ce-am mai crescut !..sau nu :?: ) nu prea-mi trezeste oarece simturi.
Fotografia ,doua cuvinte provenite din limba greaca: phōs (lumina) și graphis (a scrie) , a scrie cu lumina tre' sa-mi spuna atunci cand o privesc o poveste.
Nu degeaba se se spune ca o imagine face mai mult decat 1000 de cuvinte.
Acu' pe mine personal prea putin ma intereseaza cu ce "scula " e facuta ,aperturi, incadrari si alte bazaconii.
In principiu eu consider ca toate,la origine, sunt imagini.Dincolo de asta tine de fiecare in parte unde muta cursorul pe scala intre cele doua extreme,poza sau fotografie.
Mie personal imaginea asta imi spune o poveste (chiar vreau sa o afisez pe feisbuciuc la mine daca proprietaru' imi da voie )

Imagine
Si eu o consider o fotografie.Pentru altu' poate nu.Si nu e un capat de tara.
Din imaginile mele asta imi spune o poveste:
Imagine
care suna cam asa:
Despre oameni si fluturi
"Fericirea este un fluture, care, atunci când este urmărit, este întotdeauna la un pas de a fi prins, dar dacă stai liniştit, se poate aşeza pe tine"
Si asta imi este draga si-mi spune o poveste:
Imagine

In concluzie...inspiratie sa aveti .Si postati.Imagini.De restu' ne ocupam noi.Si le incadram in sufletul nostru.Asta e cea mai buna incadrare.Si singura care conteaza cu adevarat.

Va pupa tibetanu' !
Seat Cordoba 1,4/100CP
http://exmeislibris.blogspot.ro/
Psihologu' de serviciu.

gabi1988
Subiect Autor

22 Apr 2015, 18:29

Frumoasa abordare a problemei de catre colegul tibetan, cu care de-asemenea sunt de acord.
Frumoase pozele imi place mult cea cu floarea si crucea bisericii, inspira puritate, liniste.
Fiecare are o alta perceptie despre o fotografie,poza, imagine etc. de aceea suntem aici sa discutam si sa ne spunem parerea.
Postez cateva poze de ieri de la curs unde am facut developarea de pe film, foarte tare experimentul si ce este mai interesant mare parte din aparatura este romaneasca dinainte de 89'.
Pe viitor sper sa mai fac asta, este interesant, magic sa zic cum apare imaginea pe hartie.
Bineinteles ca poti posta poza pe facebook nici o suparare, chiar ma bucur ca iti place :cheers
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Leon 1.6 16 v 2004 Bifuel

mumus

22 Apr 2015, 20:51

Cu ceva de genul 'lucram' si noi in '92, dar erau rusesti...
Seat Toledo Tsi Imagine

mumus

22 Apr 2015, 21:05

Nu am mai putut edita :(

Imagine
Seat Toledo Tsi Imagine

mumus

23 Apr 2015, 20:30

Hai sa apun si in seara asta una.
Imagine
Seat Toledo Tsi Imagine

ClotzA

23 Apr 2015, 21:14

Daca tot e topic de dat cu parerea .. arunc si eu o pastila :lol:

Cred ca s-ar fi vazut mult mai bine daca ai fi facut poza mai de jos, nu cu telefonul din in picioare.
Nu s-ar fi vazut copacii inestetici de jos si nici casele in constuctii si ai fi putut prinde conturul dealului, nu jumatatile de case din partea de sus.
Poza are nevoie de un reglaj pe orizontala (casele sunt strambe) iar eu as taia partea de sus a pozei de unde incepe sa se vada cerul si ceva din partea de jos, sa se vada doar o fasie subtire de pamant sub picioarele domnisoare. :hi

rodelxxx

23 Apr 2015, 21:34

hai si eu :-)))
Imagine

nokia lumia 925

Giully4u

23 Apr 2015, 22:25

mumus scrie:
Nu am mai putut edita :(

Imagine

Foarte ciudate culorile, imi da impresia ca nu vad bine.

mumus scrie:
Hai sa apun si in seara asta una.
Imagine

Singurul lucru interesant in imagine e camasa. In rest a spus Clotza destul.

rodelxxx scrie:
hai si eu :-)))
Imagine

nokia lumia 925

Nu are nimic special, ba chiar culorile sunt sterse. I-ar fi prins bine putina saturatie si putina luminozitate.

Arunc si eu una:
Imagine
Seat Ibiza 6L, 1.4 16v, BBY, 2003
Seat Ibiza 6L, 1.9 TDI AXR, 2007 Imagine

mumus

23 Apr 2015, 22:27

ClotzA scrie:
Daca tot e topic de dat cu parerea .. arunc si eu o pastila :lol:

Cred ca s-ar fi vazut mult mai bine daca ai fi facut poza mai de jos, nu cu telefonul din in picioare.
Nu s-ar fi vazut copacii inestetici de jos si nici casele in constuctii si ai fi putut prinde conturul dealului, nu jumatatile de case din partea de sus.
Poza are nevoie de un reglaj pe orizontala (casele sunt strambe) iar eu as taia partea de sus a pozei de unde incepe sa se vada cerul si ceva din partea de jos, sa se vada doar o fasie subtire de pamant sub picioarele domnisoare. :hi

Pune si tu te rog niste fotografii facute de tine.

Ce am pus eu este intr-adevar cum a iesit din aparat. Nu e cine stie ce, de asta nici nu am editat-o deloc, dar mi-a placut contrastul dintre geaca ei si peisaj.

@Giully4u ciudate culorile ? Asta a fost si ideea :) sa para altfel.

PS: biserica e super clara, pacat de urma avionului si de stalpii de iluminat. Sa mai zic si de partile din copac ce rasar in imagine in stanga sus?
Seat Toledo Tsi Imagine

Giully4u

23 Apr 2015, 22:37

Avionul l-am vrut acolo, umple partea de sus care e cam goala.

Copacii din stanga jos si stalpul de iluminat as fi putut sa ii decupez dar as fi afectat balansul imaginii, iar ca sa ii scot in photoshop necesita prea mult timp( pe care nu il am ) si prea multa munca (pe care nu cred ca o merita).

Creanga aia din stanga sus ma dispera ca am uitat sa o editez initial, am observat`o la un moment dat si am uitat de ea. Multumesc ca imi amintisi de ea :D

mumus

23 Apr 2015, 22:41

Am gasit ceva ce vrea Bgd sa faca. Asta a fost printre primele incercari. Si este mai deosebita ca se vad doar farurile. :)
Imagine
Seat Toledo Tsi Imagine

gamer555
ClubSEAT Admin

24 Apr 2015, 16:22

am sters offtopicul. lasati certurile deoparte, sa continuam cu fotografii la subiect si comentarii strict despre ele...

Giully4u

24 Apr 2015, 17:51

Una dintre preferatele mele:

Imagine
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6