Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 27

Giully4u

Re: Pasionati de fotografie!!

19 Apr 2015, 00:27

gabi1988 scrie:
Privitor la blind shooting, aparatul te poate pacali, am vazut situatii in care el iti arata pe vizor pe aceea gradatie ca ai expunere, iso, f corecte si poza sa iasa intunecata sau viceversa.

Nu te pacaleste aparatul, iti arata doar ce i-ai setat tu sa iti arate. Ai grija la Metering (nu-mi vine acum numele din meniu).
Ai 3 optiuni (cel putin eu am): Matrix rendering, Center Weighted Metering si Spot Metering.

Aparatul iti arata in preview expunerea pentru tipul de masurare a luminii ales. Daca stii ce sa folosesti si cand, nu te va mai pacali.
Seat Ibiza 6L, 1.4 16v, BBY, 2003
Seat Ibiza 6L, 1.9 TDI AXR, 2007 Imagine

mumus

19 Apr 2015, 08:25

Ok, dar la un portret niciodata nu tai mana, eventual doar de la umeri, la un peisaj nu bagi fire, cabluri in cadru, iar daca vrei expresii, axeazate pe chip nu pe spatiu in care fotografiezi. Si fa cumva sa nu pozezi portrete cu soarele in fata lor, ca se incrunta, sa nu mai spun de expunere. Si grija la portrete unde pica umbrele, macar un blitz puternic, cu bounce si reglaje ar fi indicat.
Seat Toledo Tsi Imagine

mumus

19 Apr 2015, 09:27

Nu am nici o problema, dar daca ai ales sa expui o poza/fotografie, este clar ca vrei sa inveti, deoarece prin criticile altora poti deveni mai bun, daca cei ce critica sunt mai buni decat tine, bineinteles. Eu pana una alta vad acest topic constructiv, nu se compara cu un forum de fotografie, dar e buna si rubricuta asta, sunt convins ca unii dintre noi scriu lucruri, informatii de care altii nici nu au auzit.

Daca cineva nu doreste sa fie laudat, criticat, sa nu expuna aici poze :)

Iar daca pui poze de pe telefon aici, nu te astepta sa fi laudat.

Am spus-o si o mai spun, si cu un bridge in conditii ideale poti scoate fotografii bune, ba chiar si cu telefonul uneori...

AAAA si inca ceva, pot aparea si informatii eronate... de la cei ce doar se vor da cu parerea, dar ca pe orice forum, trebuie sa stii sa filtrezi informatiile.

Eu va spun din start ca tot ce spun aici se bazeaza pe experienta mea personala si pe ce am retinut din ce ma invatat unul altul, si netul, dar incerc sa ma limitez sa spun doar ceva ce am facut deja, nu ceva de ce doar am auzit, si asi aprecia sa faceti si voi la fel, sa ne bazam pe experienta personala, sa nu ne rezumam doar la: am citit pe net ca asa se face... Bineinteles ca exista reguli scrise in fotografie, si ele sunt facute sa fim mai buni daca le respectam.

Hai sa va mai aduc ceva nou.

Probabil cei ce au un dslr stiu, sau nu :) ca la fotografia de noapte, cu expuneri lungi cand cumparati aparatul, aveti un mic plastic, cu care puteti optura ocularul/vizorul, si astfel nu intra lumina deloc in aparat din surse nedorite. Acel plastic se pune in general pe cureaua aparatului, eu il tin in geanta. si folosesc si o telecomanda cu mai multe functii ptr a declansa fara nici cea mai mica miscare a aparatului.
Ultima oară modificat 19 Apr 2015, 09:31 de către mumus, modificat 1 dată în total.
Seat Toledo Tsi Imagine

mumus

19 Apr 2015, 21:35

Nu pricep unde vrei sa bati, dar nu, nu ma numesc si asa... Daca nu era la misto, banuiesc ca scriai numele cu majuscula la inceput..
De fapt Mumus este doar un 'nume' ales random, care l-am ales sa il folosesc pe forum.

Poti posta ce vrei, unde vrei :) nu sunt admin sau moderator :) daca tot te crezi cu musca pe caciula, te las sa iti expui capodoperele si sa ii inveti pe ceilalti pasionati cu ce se mananca fotografiatul :) Am sa te urmaresc din umbra si o sa iau notite :yh

PS: exista site-uri care iti dau bani pe fotografii daca le alege cineva, cauta pe net, poate faci si ceva bani.
Seat Toledo Tsi Imagine

gabi1988
Subiect Autor

19 Apr 2015, 21:56

Colegi nu este cazul de cearta, fiecare posteaza ce crede de cuvinta si primeste critici sau laude, ce spune colegul Mumus nu spune cu rautate, aceastea sunt regulile de baza ale fotografiei cine vrea sa le ia in calcul foarte bine cine nu treaba lui dar ideea este sa ne imbunatatim tehnica de fotografiat si sa aflam lucruri noi.
Astazi am facut o vizita la Gradina Botanica in Bucuresti, din pacate acolo nu este prea multa evolutie, aceleasi sere de cine stie cand, plante destul de putine ca varietate, singurul lucru bun ca este destul de curat si in interior si parcul de afara.
Seara buna.

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Leon 1.6 16 v 2004 Bifuel

mumus

19 Apr 2015, 23:01

A doua daca era putin mai clara era superba, cateva orhidee am si eu pozate :) poate le pun si eu altadata.

Imagine

:cheers
Seat Toledo Tsi Imagine

Giully4u

20 Apr 2015, 12:51

Imaginile care reprezinta ceva doar pentru tine sunt Poze. Cum ai zis si tu, au o valoare pt tine.
Nu cred ca ti s-ar parea la fel de interesante niste poze cu catelul/papagalul meu.

Titlul topicului e "Pasionati de fotografie!!". Ca o imagine sa fie considerata fotografie trebuie sa indeplineasca anumite reguli.
Seat Ibiza 6L, 1.4 16v, BBY, 2003
Seat Ibiza 6L, 1.9 TDI AXR, 2007 Imagine

bgd_b92
Bogdan

20 Apr 2015, 12:57

Giully4u scrie:
Titlul topicului e "Pasionati de fotografie!!". Ca o imagine sa fie considerata fotografie trebuie sa indeplineasca anumite reguli.

Exact :hi

mumus

20 Apr 2015, 13:20

Platesc eu transportul, lasa un nr de tel in pm, sa te sun
Seat Toledo Tsi Imagine

mumus

20 Apr 2015, 13:31

Salut, am dat un ochi pe net, zic pas, poate il doreste altcineva, oricum, mersi ptr amabilitate.
Seat Toledo Tsi Imagine

gabi1988
Subiect Autor

20 Apr 2015, 15:39

O poza.de.ieri cu telefonul, mi-au placut mult florile cazute pe luneta!!
Imagine

gabi1988
Subiect Autor

20 Apr 2015, 20:05

Aseara nu mi-au intrat toate pozele de la botanica, mai postez astazi cateva:

Imagine

Imagine

Imagine

mumus

20 Apr 2015, 21:00

Prima imi place mult.

E trasa cu un tele?

Una de la pescuit :)
Imagine
Seat Toledo Tsi Imagine

gabi1988
Subiect Autor

21 Apr 2015, 16:31

Mersi, nu este trasa cu tele din pacate nu am pus mana pe asa ceva, este trasa cu 24-70 la capatul de 70.
Din cand in cand mai fac poze cu 14 si 35, ambele ale fratelui care se ocupa cu asa ceva dar partea de video.
Spor la pescuit pe mine nu ma prea pasioneaza pescuitul.

mumus

21 Apr 2015, 20:16

hai sa pun o floricica atunci.
Imagine

Si inca cateva de la pescuit, atunci inca aveam loganul, :) dupa aia am mai schimbat 3 :)
Imagine

Imagine

Imagine

Sper s anu ma insel (imi este lene sa ma uit in exif) imaginile sunt facute cu un fix de 35mm.
Seat Toledo Tsi Imagine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 27