Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 27

gabi1988
Subiect Autor

Re: Pasionati de fotografie!!

18 Apr 2015, 14:19

Poza cu pisica este printre primele facuta, de-abia luasem aparatul si ma jucam cu un obiectiv de 50 fix cu focus manual luat de la frate-miu si pisica se tot misca si de acolo si miscarea.
Restul sunt facute cu 24-70 cu focus automat si VC , prima data cand am pus mana pe el mi s-a parut wow fata de cel fix , mai ales la poze cu subiect care nu prea sunt statice.
Toate pozele le fac pe manual , de exemplu la cea cu suruburile la ce te referi la expunere, ti se pare arsa in zona de alb nu?
Salutari.
Leon 1.6 16 v 2004 Bifuel

mumus

18 Apr 2015, 14:32

Poza cu masina este facuta tot cu p&s, in rest dsl-r
Imagine

Ceva incercare de fotografiere de produs:
Imagine

Imagine

incercare de ceva artistic
Imagine

Si o poza cu luna, ziua :)

Imagine

MA oftic ca vreau sa pun niste poze facute noaptea in curte... si nu le mai gasesc :(
Seat Toledo Tsi Imagine

mumus

18 Apr 2015, 14:53

Gabi, cu privire la poza cu interioru masinii, era mult mai ok daca foloseai un trepied, si daca in focus intrau si punctuletele de pe pielea de pe volan, trebuia sa folosesti un nr f mai mare, sa ai o profunzime de camp mai mare.
Seat Toledo Tsi Imagine

Giully4u

18 Apr 2015, 17:41

@Mumus,

Prima poza e ok, ar fi fost mai bine daca coborai putin punctul de statie, sa fii la nivelul barii/stopurilor.
A doua poza e oarecum ok, la fotografia de produs se foloseste fie background fie negru in general. Fundalul texturat fura atentia de la produs.
A 3-a e incadrata gresit, prea strans, stramba, blitz reflectat aiurea.
A 4-a nu are absolut nimic interesant.
A- 5-a chiar imi place.

@Gabi, pozele in general sunt ok, nu trebuie sa faci mereu totul pe manual, poti incerca si Shutter Priority sau Aperture priority atunci cand nu ai timp sa reglezi tu totul.

Mai bag si eu doua:

Imagine Imagine
Seat Ibiza 6L, 1.4 16v, BBY, 2003
Seat Ibiza 6L, 1.9 TDI AXR, 2007 Imagine

mumus

18 Apr 2015, 19:47

:) gamer, prima floare e ca nuca in perete :)

Cu un crop puteam rezolva problemele, chiar si cadrul stramb se indreapta, dar doar din greseli se invata.
Am si zis ca era o incercare... Produsele sunt personale, nu de vanzare :)
Puteti incerca sa va exersati talentul, acoperind lcd cu ceva netransparent, si iesiti sa faceti doar 30 poze toata ziua, in modul m, adica totul manual. Doar asa va puteti da seama ce cunostiinte generale aveti., sa nu mai zic ca photoshopul nu are ce cauta la incepatori...
Seat Toledo Tsi Imagine

Giully4u

18 Apr 2015, 20:11

Tu asa faci? Sau ai facut?

mumus

18 Apr 2015, 21:15

Am facut si asa, eram curios sa vad cun se fotografia pe vremea cand eram eu copil. Pe vremea cand filmul il alegeai direct ptr modul de fotografiere, adica iso, si faceai setarile dupa niste calcule care mai mult ca sigur multi nici nu au auzit de ele.
Ptr noi e foarte simplu, nu trebuie decat sa apesi pe un buton si vezi rezultatul...

Eu am apucat sa si developez filme sa cumpar hartie fotografica, sa fac efectiv o fotografie, sa o developez, in calasa a saptea eram inscris in cercul foto, unde dupa o ora de notite ne lasau sa facem efectiv pozele, sa facem transferul de pe filmul fotografic pe hartie, sa developam, sa uscam o fotografie...

In clasa a opta vindeam poze cu Arnold, Bruce Lee, cu cantareti si formatii renumite atunci... Cumparam un teanc de hartie foto, si la final aveam profit de 300%

Amintiri frumoase :)
Seat Toledo Tsi Imagine

gabi1988
Subiect Autor

18 Apr 2015, 21:38

Mumus poza cu al 2 ceas este stramba asa pare iar pt foto de produs se gasesc acum light box-uri destul de compacte si ieftine.
Frumoase poze colegul giuly, eu momentan ma joc pe manual am timp sa ii fac setari cum doresc, poate doar cand ai multe cadre de tras sa faci cu prioritate de diafragma sau timp expunere.
seara buna.

mumus

18 Apr 2015, 22:35

Voi cu ce aparat va reglati monitoarele de acasa, sa fiti siguri ca aveti culorile, si mai ales albul corect?

Poze facute noaptea, totul era inghetat si batea lumina prea frumos ca sa nu pastrez ca amintire.
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Ca idee, oricine care vrea sa inceapa sa faca fotografii, nu poze, are nevoie de un greycard sau de un expodisc, sau de amandoua :)
Seat Toledo Tsi Imagine

Giully4u

18 Apr 2015, 22:44

Ochiometric :D

Nu am un monitor calibrat corect si nici nu emit pretentii ca monitorul meu e referinta. Nu castig bani din fotografie asa ca nu m-a interesat prea tare chestia asta mai ales ca prioritatile financiare au fost altele.

Din cate am inteles, dispozitivele Spyder sunt cele mai recomandate.

Legat de chestia cu "Blind shooting": este o provocare interesanta, am auzit prima data de tehnica asta la Jared Polin (FroKnows Photo) si mi s-a parut super. A 2-a oara a fost la tine si eram chiar curios daca ai incercat si ce rezultate ai avut.

mumus

18 Apr 2015, 22:50

Rezultate normale, adica pot face fotografii decente. Normal ca nu toate ies bine, dar sunt pe acolo.

PS: daca aveti filtre cu protectie Uv, este foarte posibil sa fie de fapt o banala lentila cu tratament antireflex, in cel mai fericit caz :))

Iar cine pune filtrul doar ptr protectia lentilei, e ok, dar trebuie sa stie ca orice sticla in plus, este calitate in minus.

Recomand in schimb filtrele cu polarizare circulara, cele gri in degrade, si cele colorate.
Seat Toledo Tsi Imagine

gabi1988
Subiect Autor

18 Apr 2015, 23:26

Si eu tot ochiometric le-am reglat, cel de la laptop se vede foarte prost din punct de vedere al culorilor, dar il conectez la un monitor normal care se vede aproape ca lcd de la aparat ceea ce este ok.
Am reglat un pic monitorul de laptop dupa acest blog:
http://blog.dito.ro/articole/setari-de- ... i-monitor/
si parca se vad mai ok pozele ca inainte, se apropie de monitorul fix.
Privitor la blind shooting, aparatul te poate pacali, am vazut situatii in care el iti arata pe vizor pe aceea gradatie ca ai expunere, iso, f corecte si poza sa iasa intunecata sau viceversa.
Pt colegul mumus, marti o sa pun niste poze cu developarea clasica, o sa facem la curs acest procedeu de-abia astept sunt tare curios.

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

mumus

18 Apr 2015, 23:32

Spor , sigur o sa iti placa :)
Ultima este fotografie !
Nu stiu cat de clara este, ca sunt pe telefon, dar nu conteaza, cadrul si compozitia din pct meu de vedere sunt perfecte.
Celalalte au greseli banale, incadrate prea stramt, lipsa colturi :)

Ps: nu uitati ca, cadrul sa fie intotdeauna usor mai larg decat aveti nevoie, cand se proceseaza in vederea scoaterii pe hartie, se mai pierde putin din poza.
Seat Toledo Tsi Imagine

mumus

18 Apr 2015, 23:47

Am intrat de pe pc acum, nu mai pot edita postul...

Prima=poza :)
mancarea... focus pe vin...
pisica=jumatate :)

Cea cu copacul cred ca imi placea copacul si mai la stanga
ceva de genu:
Imagine

Sper sa observi cat de mult inseamna si un simplu crop facut corect. Cerul nu mai pare mult, pamantul nu mai pare putin, copacul are o marime mai potrivita :)
Seat Toledo Tsi Imagine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 27