Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 27

bgd_b92
Bogdan

Re: Pasionati de fotografie!!

17 Apr 2015, 18:11

Gmre, pozele sunt facute cu telefonul, chiar vreau niste sfaturi de la mumus legat de acest aspect dar vroiam sa fiu sigur ca stie ce vorbeste ; o sa-mi iau dslr-ul saptamana asta la plimbare ; stiu ca e slaba poza aia dar nu gaseam ceva de genul ; vreau sa fac poze de genul la masina si sa ramana urmele de stopuri in urma…o sa caut una cand am timp.

mumus

17 Apr 2015, 19:09

Bgd, sfaturi daca vrei, trebuie sa ceri, nu sa ma testezi...

Daca ma testezi, consider ca nu ai nevoie de sfaturile mele.

Nu ma consider fotograf profesionist, sunt un amator pasionat, care a avut parte de cativa ani de manuit dslr si tras zeci de mii de cadre :)
ps: daca aveti nevoie de ceva de pe F64, am cont silver la ei, va ajut daca discountul este unul care merita luat in considerarede voi

.
Cele doua poze ale tale, sunt poze si atat.

Daca vrei sa faci poze/fotografii cu lumina stopurilor sau a farurilor trebuie sa folosesti printre altele rear sync, si iti sugerez si un trepied, un blitz bun. De asemenea poti incerca si panning, dar musai un aparat pe care il poti manui in mod manual.

Ca sa nu se comenteze aiurea despre mine, atasez si eu cateva din fotografiile mele preferate, nesemnate, ca nu sunt capodopere ca ce am vazut pe aici :)

Cel mai important lucru ce doresc sa il mentionez este ca urasc photoshopul, fotografiile mele sunt asa cum ies din aparat, exceptie face faptul ca trag RAW, in orice caz nu editez culorile, singura editare este vignettarea.

Nu ma consider mare branza dar stiu bazele fotografiei si este unul dintre hobbyurile mele fotografiatul.
Detin un dslr entrylevel, cu obiective acceptabile, am si tele si allrounr si fix... am cateva blitzuri, filtre, accesorii, probabil valoarea lor este undeva la un seat sh :)

Retineti ca fotografiile prezentate nu sunt editate prin photoshop si ca in mod normal o fotografie se analizeaza la marimea originala. Ma mandresc ca poza la marime maxima inca este decenta si poate fi printata, eu asa imi fac c.t.c. la fotografii, daca sunt decente la crop maxim, au trecut testul :)

Acum criticati-ma.
Accept si sfaturi de la cei ce sunt mai buni decat mine. (pe dovedite, ca sfaturi stie sa dea oricine)
ps: sarpele a fost tras prin sticla acvariului, care era murdara...

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Imagine

Imagine

Am mii de poze, fotografii mai putine...

Iar ceaiul il soarbea fiica mea Melinda :)
Seat Toledo Tsi Imagine

bgd_b92
Bogdan

17 Apr 2015, 19:19

Frumos, bravo ! Sa zicem ca ma pot descurca de un canon d500, cu trepied, filtru, 2x obiective, blitz ; spune-mi te rog cum sa fac sa-mi iasa perfect o poza de genul ala :hi mie-mi plac mai mult genul de poze artistice, nu am foarte multa rabdare pt atentia la detalii si setari ale aparatului la fiecare poza ;

mumus

17 Apr 2015, 19:24

Pozele artistice cer exact ce nu ai tu rabdare sa le dai.

Cauta Adorama pe you tube, cu MArk Wallace, doar episoadele facute de el... ai acolo toate notiunile de baza, si toate tipurile de fotografiere, nu are rost sa imi bat gura pe aici. Daca chiar vrei sfaturi, le gasersti pe net, sunt cu miile, aici urcam fotografii si le criticam sau laudam nu?

Ia dslr-ul in mana, iesi la facut poze, sa iti iasa ok ce vrei tu, ai nevoie de un aparat care sa stie sa licreze cu iso cat mai mic seara, un obiectiv luminos, adica cu f cu numar cat mai mic, si un bllitz decent.
Seat Toledo Tsi Imagine

mumus

17 Apr 2015, 20:03

Mai pun cateva, cu doua specii protejate de lege si cu o broscuta mica, si un portret.
Toate editate ZERO. Nu pun si cu fisheye, ca nu-s gustate de toti.
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Si ptr cine gusta B/W

Pareri?
Imagine

Imagine

Imagine
Seat Toledo Tsi Imagine

Giully4u

17 Apr 2015, 20:33

Salut,

Foarte buna initiativa cu acest topic, ne da sansa de a afla si alte pareri decat cele din comunitatile dedicate.

Ma bag si eu in seama cu cateva cadre:

Imagine Imagine Imagine Imagine

Imagine Imagine

Și micuța mea:
Imagine Imagine
Seat Ibiza 6L, 1.4 16v, BBY, 2003
Seat Ibiza 6L, 1.9 TDI AXR, 2007 Imagine

Giully4u

17 Apr 2015, 20:46

Scuze, nu mai pot edita postul anterior.

@bgd, pentru poza cu light trails de la stopuri trebuie expunere mare + blitz. E o tehnica destul de complicata, nu am incercat inca sa fac asa ceva.

@Mumus, foarte reusite unele cadre, mai ales cele B&W.

mumus

17 Apr 2015, 20:52

La cele in miscare, daca reusesti sa le imprimi miscare, o sa iasa mult mai bine, probabil ai tras cu o 'sapuniera', {o pui pe tv sau s, depinde de ce ai canon sau nikon}, dezactivezi stabilizatorul de imagine, il pui la un timp, sa zicem de 1/40 (ziua), focusul sa fie pe continuu si declansezi in timp ce urmaresti cu aparatul masina. Ai sa imprimi miscare pozei, adica masina va fi in focus si restul va fi blurat. (panning)

Daca ai dsl-r, dezavantajul va fi ca probabil va trage la f18-22 daca este insorit, si o sa ti se vada toate scamele si petele de pe senzor, daca nu il ai curatat.
Seat Toledo Tsi Imagine

Giully4u

17 Apr 2015, 21:07

... Vorbești cu mine sau cu Bogdan? :)

mumus

17 Apr 2015, 22:14

Cu tine, ca tu ai postat ultimul.

Ps pozele sunt ok, dar se poate si mai bine.

Din curiozitate, poti expune timpii de la poza cu leonul? (prima)
Seat Toledo Tsi Imagine

Giully4u

17 Apr 2015, 22:25

Sigur, nu e niciun secret:
1/125 sec, f/7.1, iso 250, 18mm + filtru ND.

Am incercat si timpi mai mici dar nu am fost multumit de sharp. E a 2-a oara cand ies la tipul asta de evenimente, inca lucrez la tehnica.

PS: Am tras cu Nikon D5100 cu obiectivul de kit 18-55mm.

mumus

17 Apr 2015, 22:46

baga mare :)

banuiam eu ca ai tras cu timpi prea scurti :)
Seat Toledo Tsi Imagine

mumus

18 Apr 2015, 13:14

Hai sa va pun si o fotografie facuta cu telefonul.
Needitata bineinteles.

Imagine

Si una cu un point&shoot.

Imagine
Seat Toledo Tsi Imagine

gabi1988
Subiect Autor

18 Apr 2015, 13:54

Frumoase poze mumus, ma bucur ca topicul devine interesant, putem discuta detalii tehnice, de compozitie si nu in ultimul rand de aparatura.
Si eu sunt incepator de aceea fac si un curs de jumatate de an de arta fotografica si acum pot zice ca nu sunt chiar strain de ce s-a discutat mai sus si de termenii folositi, cat de cat am un pic habar de ce inseamna un f, un iso, o expunere, un stop.
Ca nu detinem tehnica necesara sa le aplicam este cu totul altceva, dar asta se invata in timp prin practica daca exista pasiune.
De exemplu la poza colegului mumus cea cu turla bisericii si cu cerul, cerul pare un pic prea mult saturat dupa gustul meu.
Ce doreste colegul bogdan necesita rabdara, cunoastere a aparutului si functiile lui plus obligatoriu trepied datorita timpului lung de expunere.
O sa mai postez si eu o poza , doua ce am mai facut, sunt un pic editate dar din cauza programului de editare, nu este nici lightroom nici photoshop, acesta le face un resize foarte mare si se pierde din calitate, chiar daca le salvez jpeg din raw tot le face resize.
Eu ma joc cu un canon cu obiectiv 24-70 f2,8 , in general trag fara trepied , pasionandu-ma masinile, peisajele si animalele, la oameni este un pic mai greu de facut poze dupa mintea mea.
Astept sa discutam ce este ok, ce nu este ok.
Sambata placuta.
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Leon 1.6 16 v 2004 Bifuel

mumus

18 Apr 2015, 14:02

Pisica este miscata.
Floarea e ok. (banala)
Bordul parca prea inchis (poti incerca sa te verifici cu histograma)
Masina de cusut imi place, pare expusa si incadrata corect. (ptr ochii mei) :)
'Suruburile' parca la expunere mai mergea un pic lucrat.
Lanul este superb, culorile imi plac. Regula treimilor respectata. :cheers
Seat Toledo Tsi Imagine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 27