Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

doriang
Subiect Autor

Probleme cu incalzirea

31 Dec 2008, 11:08

Salut,

Am si eu o mare probleme, merg cu masina linistit..se incalzeste motorul..ajunge la 90 grade si bineinteles ca daca dau drumul la caldura baga caldura..dar numai cu o conditie...daca are vro 2000 de ture, daca stau la semafor si sta la 800-900 cat e normal imi baga aer rece..stiu ca nu este normal asha ceva, ce mama naibi poate sa aiba??

Multumesc anticipat,

grecutzu2005

Re: Probleme cu incalzirea

31 Dec 2008, 12:07

am si eu o problema asemanantoare de exemplu daca merg incet repede nu conteaza si cu caldura la linia 3 cand virez imi vine aer rece de undeva de jos din partea dreapta orice viraj as face tot din partea dreapta vine.
daca am caldura mai mult de 3 liniute de alea nu vine aproape deloc
Λέω aυτa κaι είνaι τρελa!
SEAT CUPRA 2.0 TFSI 240 HP
www.JustClassics.ro

baiatubaiatu
B 36 LRN

31 Dec 2008, 12:27

grecutzu2005 scrie:
am si eu o problema asemanantoare de exemplu daca merg incet repede nu conteaza si cu caldura la linia 3 cand virez imi vine aer rece de undeva de jos din partea dreapta orice viraj as face tot din partea dreapta vine.

abia acum imi dau seama ca problema asta o am si eu... nu am bagat in seama detaliul asta... la viraje mi s-a intamplat de cateva ori sa simt un pic de racoare pe la mana dreapta, am crezut ca e vreun fior, ceva :) "e normal" :D
Seat Leon 1.9 TDI, 110 CP
ImagineImagine

grecutzu2005

31 Dec 2008, 12:34

tu ai simtit un fior eu am inghetat tot.
ca acuma am patit-o
Λέω aυτa κaι είνaι τρελa!
SEAT CUPRA 2.0 TFSI 240 HP
www.JustClassics.ro

BALTAZAR2003
Moderator

31 Dec 2008, 12:36

Doriang, trece te rog masinuta la semnatura sa stim la ce maisna faci referire, intrucat difera comenzile.
Poate nu ai selectat corect functia de incalzire, ori ai o clapeta blocata.
Zeusik, este normal ce se intampla, din cauza fortei centrifuge se deplaseaza clapeta care obtureaza admisia de aer rece si pana revine intra aer rece, intra prin dreapta intrucat acolo se face admisia de aer la picioare de la aeroterma.
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

kalimdor

31 Dec 2008, 16:46

Exista o clapeta actionata de un motoras electric care comuta intre aer rece si aer cald.La mine s-a intamplat sa nu mai comute corespunzator,o luase razna si comuta incontinuu,cand rece cand cald.Problema s-a rezolvat in service (pentru ca trebuie demontata o parte din bord sa ajungi la motorasul respectiv).I-au curatat doar contactele si acum functioneaza normal.
Ibiza Signo 1.4 16V (BBY) 2003

cev13

01 Ian 2009, 17:39

baiatubaiatu scrie:
grecutzu2005 scrie:

abia acum imi dau seama ca problema asta o am si eu... nu am bagat in seama detaliul asta... la viraje mi s-a intamplat de cateva ori sa simt un pic de racoare pe la mana dreapta, am crezut ca e vreun fior, ceva :) "e normal" :D

Acelasi lucru se intampla si la mine. Cred ca este normal.
LEON 1.4 2008

adriano

05 Ian 2016, 17:04

ma poate indruma si pe mine cineva unde gasesc clapeta respectiva..mie imi baga foarte slab cald...
Am o Crodoba 2001.
Va multumesc