Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Dragos17
Subiect Autor

Probleme inlocuire casetofon

10 Apr 2015, 22:52

Salut !De cateva zile mi-am achizitionat un casetofon nou ,mai exact un Pioneer deh-1600ub pentru al schimba pe cel vechi marca Panasonic.Toate bune si frumoase,am scos casetofonul vechi,iar in momentul cand am vrut sa bag cablul de la antena in casetofon (mentinonez ca in cablul de antena imi intra un adaptor/amplificator cu un fir albastru care se leaga de mufa cu celelalte fire), din greseala s-a rupt pinul de la acest adaptor/amplificator.Problema este ca am legat cablu de la antena la casetofon fara acest adaptor/amplificator dar nu prea am semnal bun si clar pe posturile radio.
A doua problema ar fi daca a mai instalat cineva acest tip de casetofon pe masina pentru ca mie nu imi intra foarte bine ,imi iese putin in afara.(ca si dimensiuni este la fel cu cel vechi(18cm latime,16 lungime).
Astept rezolvarile la aceasta problema!! :hi

BALTAZAR2003
Moderator

Re: Probleme inlocuire casetofon

12 Apr 2015, 19:56

Acela este un montaj ce permite alimentarea amplificatorlui din baza antenei, fara el ii normrmal sa nu receptionezi corect. Cumpara unul nou ca nu ii mai mult de 10-12 ron Nu este amplificator ci un montaj care asigura 12v pe cablul de antena pentru ampliful din baza antenei, daca cumperi amplificator nu rezolvi nimic.
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

Dragos17
Subiect Autor

13 Apr 2015, 21:17

Am inteles.Ideea este ca in Pitesti nu stiu unde as putea sa il gasesc,poate ma ajuta cineva de aici daca cunoaste sau se gaseste la orice magazin de piese??

Ovidiu812

14 Apr 2015, 16:03

Eu o mufa...sau adaptor sau ce e pentru radio cand am pus mp3 player pioneer, am luat de la 38+, a fost 3-4 lei , ceva de genul. O chestie alba cat un chistoc de tigara.

siliconsoul

04 Oct 2015, 11:18

Salut.

Ma inscriu si eu in categoria celor cu probleme de receptie a posturilor radio. Pana sa schimb chinezaria cu un blaupunkt aveam parte de mlta fashaiala cand treceam pe langa locul de emisie al vreunui al post de radio. Acum de cand cu blaupunktul care are RDS imi intra in PI SEEK. Problema e ca si cand ies din oras face acelasi lucru si nu gaseste nimic. In vara asta mi-am cantat singur in masina tot drumul pana la mare pe A2 :(.

Am citit pe aici ca antena ar fi activa (poseda amplificator la baza antenei) si as avea nevoie de acel adaptor. Asta prezinta doua probleme: 1 nu gasesc nicaieri in Ploiesti si 2 am intrebat la PEX (dealer seat) daca am amplificator in antena si mi s-a spus sa-mi vad de treaba ca amplificatorul era in radioul stock nu in antena. Asa ca sunt putin derutat; sa caut acell adaptor pe net si sa-l comand sau nu? Am citit ca impedanta antenei trebuie sa fie 300 ohmi si am aceasta valoare.

Poate sa ma lamureasca cineva daca am sau nu nevoie de adaptor si eventual de unde as putea sa-l cumpar?

dany19940
Moderator

04 Oct 2015, 13:39

Cumpara de pe net acel adaptor. Problema e ca te costa si transportul ceva in plus. Iar acel amplificator e totusi chiar in baza antenei, nu in HU cum ti s-a spus la PEX.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

Bamse
Moderator

13 Oct 2015, 19:39

ce retarzi cei de la PEX :)) amplif-ul era pe mufa care intra in locul antenei din player.
nu mai ai player-ul vechi?
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube