Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Barosul
Subiect Autor

Stopuri pe frana

31 Dec 2008, 02:47

Salut! Am un Seat Cordoba 1.4 16v, 2004 Astazi am condus pe timp de noapte ,deci cu farurile aprinse si am observat o diminuare a puterii farurilor cand calcam frana. In parcare am verificat privind masina din spate si am constatat ca atunci cand calc frana nu se aprinde si lampa din mijloc de pe portbagaj. Pana aici toate bune, banui o mufa plina de condens care pune la masa, lampa arsa,etc, dar acum vine bomba, cand incui masina din telecomanda alarmei se aprind o data semnalizarile, cand o descui se aprind de doua ori semnalizarile + stopurile pe frana inclusiv lampa din mijloc de pe portbagaj. Are cineva vreo idee ce se intampla?
Seat Cordoba 1.4,2004
"The Truth Is Out There"

Ovi_King
The King

Re: Stopuri pe frana

31 Dec 2008, 12:20

un electrician poate rezolva problema.e ceva la circuit.du-te la un electrician ca el stie exact ce sa faca.toate cele bune!
Ex: SEAT CORDOBA 1.9TDI RBN Stage 1,Pioneer DVD avh-P3100 head-unit,Blaupunkt VA 475 amplifier, JBL GTO-1204 subwoofer, Dectane Dayline headlights
Rosu Emocion

Actual: RENAULT MEGANE 2 SEDAN 2.0 16v. / CHEVROLET CAPTIVA 2.2 D AWD 184cp

BALTAZAR2003
Moderator

31 Dec 2008, 12:31

Sa nu ai un scurt in manuchiul de fire care intra in capota portbagajului, de obicei cedeaza fizic izolatia si poate a intrat apa in zona libera, acolo unde se face trecerea intre caroserie si capota portbagajului.
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

Barosul
Subiect Autor

01 Ian 2009, 05:14

Multumesc pentru solutii! Am rezolvat ieri singur. Facea un scurt in mansonul de cauciuc prin care trec cablurile electrice spre portbagaj. Am gasit izolatie topita si 4 cabluri dezizolate, care cand inchideam portbagajul se puneau in scurt. Multumesc inca o data. Acum poate aveti vreo idee cum se pot inlocui, fara a inlocui toata instalatia electrica, mentionez ca in interiorul caroseriei nu este mufa pt. a inlocui numai tronsonul cu pricina.
Seat Cordoba 1.4,2004
"The Truth Is Out There"

BALTAZAR2003
Moderator

01 Ian 2009, 11:12

Salut.
Se inlocuieste simplu.
Trebuie sa cumperi de la un magazin de electronice, cablu electric multifilar, din cel folosit in special la testerele instrumentelor de masura, cu izolatie siliconica este destul de scump ca pret pe metru dar foarte rezistent in timp la flexari. Daca nu gasesti poti folosi si cablu normal de instalatie electrica, dar cu o izolatie care sa permita flexarea si la temperaturi negative. Cel obisnuit devine casant sun zero grade.
Dupa ce ai gasit cablu, idestifici firele, vezi unde corespund in capota si le retezi undeva in portbagaj, la fel si in capota, doar sa notezi care unde ajunge. :D Unesti capetele firelor vechi, cu cele noi si le cositoresti, iar deasupra pui cate o bucatica de varnis termoretractant, in felul asta inlocuiesti toate firele, le tragi prin gaurile din caroserie si portbagaj, trrecute prin mansonul de protectie, daca il mai poti recupera, daca nu folosesti tot termoretractant , in locul mansonului de cauciuc.In capota le unesti cu capetele corespondente si la fel, dupa cositorire le asiguri cu termoretractant.
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine