Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

ConstantinKox
Subiect Autor

Display secundar Leon 1M

07 Apr 2015, 23:15

Sal,
Am un Seat Leon 1M 2001.
A venit din dotare cu casetofonul ala urat cu caseta si i.am facut un upgrade la cel cu CD de la Aura (tot original din cunostintele mele), doar ca acum nu.mi mai afiseaza postul de radio pe acel display mic de sub ceasuri...
Stie cnv cum as putea sa.l fac sa mearga?

Multumesc!

Imagine
Leon 1M1 1.9 ASV 2001

Adriannn

Re: Display secundar Leon 1M

08 Apr 2015, 07:23

Si eu sunt curios.. eu am Aura cd player si nu imi afiseaza nimic acolo.

Cred ca este in functie de echiparea masinii.. ? Poate ne lamureste cineva.
Ex: Seat Leon 1.6 16V BCB 2004 Magma - Competition
Actual: still looking for the perfect car

dany19940
Moderator

08 Apr 2015, 08:42

S-a discutat de mai multe ori despre asta. Nu toate Aura au iesire pentru acel display secundar, desi pinii sunt acolo. E diferenta din soft, daca acel Aura n-a fost pentru o masina echipata cu acel display secundar, atunci nu a fost activata din softul intern aceasta iesire. Deci nu ai cum sa faci sa mearga iar display-ul. Dovada ca ai avut functional display-ul si in urma inlocuirii Aurei nu mai indica nimic.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

ConstantinKox
Subiect Autor

08 Apr 2015, 10:06

dany19940 scrie:
S-a discutat de mai multe ori despre asta. Nu toate Aura au iesire pentru acel display secundar, desi pinii sunt acolo. E diferenta din soft, daca acel Aura n-a fost pentru o masina echipata cu acel display secundar, atunci nu a fost activata din softul intern aceasta iesire. Deci nu ai cum sa faci sa mearga iar display-ul. Dovada ca ai avut functional display-ul si in urma inlocuirii Aurei nu mai indica nimic.

Multumesc pentru raspuns.

Dar daca partea fizica a circuitului exista, nu as putea sa fac o schimbare de soft, gen la o reprezentanta?
Leon 1M1 1.9 ASV 2001

dany19940
Moderator

08 Apr 2015, 13:51

Drept sa-ti spun, inca nu am auzit la nimeni ca s-a dus la reprezentanta pentru asa ceva la Aura, doar la navigatii. Poate doar la careva care repara scule audio si stie ce sa faca, poate citeste ceea ce scrie in partea de procesor care raspunde de comunicatia cu displayul in ambele scule si sa faca modoficarea care trebuie acolo. Dar trebuie investigat si ca hardware daca sunt identice, poate lipsesc ceva componente marunte si chiar nu are cum sa comunice cu afisajul din bord, chiar daca se fac modificarile in soft. Dar pentru majoritatea celor care repara electronice asta ar fi o pierdere de timp si de bani, nu face daraua cat ocaua.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

ConstantinKox
Subiect Autor

09 Apr 2015, 00:16

dany19940 scrie:
Drept sa-ti spun, inca nu am auzit la nimeni ca s-a dus la reprezentanta pentru asa ceva la Aura, doar la navigatii. Poate doar la careva care repara scule audio si stie ce sa faca, poate citeste ceea ce scrie in partea de procesor care raspunde de comunicatia cu displayul in ambele scule si sa faca modoficarea care trebuie acolo. Dar trebuie investigat si ca hardware daca sunt identice, poate lipsesc ceva componente marunte si chiar nu are cum sa comunice cu afisajul din bord, chiar daca se fac modificarile in soft. Dar pentru majoritatea celor care repara electronice asta ar fi o pierdere de timp si de bani, nu face daraua cat ocaua.

cei drept era doar un moft si speram sa fie o solutie simpla :(
Leon 1M1 1.9 ASV 2001