Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Adriannn
Subiect Autor

eliminare zgomot fete usi

07 Apr 2015, 17:19

salut

a gasit cineva o solutie pentru aceste zgomote ? pe mine ma scot din minti, scartaie ingrozitor atat cand le ating cat si uneori la gropi

am mere cu zeci de masini si mai vechi si nu am intalnit plastice atat de proaste pe usi, este chiar dezamagitor

https://vid.me/BcQT

mentionez ca in clip doar le atingeam usor..cel mai mult ma deranjeaza zgomotul pe care il face partea pe care tii cotul (cea tapitata). aia scartaie si la gropi mai serioase dar si cand tin cotul pe ea
Ex: Seat Leon 1.6 16V BCB 2004 Magma - Competition
Actual: still looking for the perfect car

Roger
Moderator

Re: eliminare zgomot fete usi

07 Apr 2015, 19:49

S-a mai discutat problema asta. O solutie ar fi aici: http://www.leon-concept.com/astuce/L1/4 ... /index.php

Adriannn
Subiect Autor

07 Apr 2015, 20:33

Nu am gasit nimic pe forum

Iar tutorialul respectiv rezolva doar jumatate din problema. Adica doar scartaitul manerului de plastic. Pentru cel tapitat nu este nmic.

Apropo, la masini le voastre se manifesta la fel ?

dany19940
Moderator

07 Apr 2015, 20:56

Poti pune silicon intre imbinarile de pe spatele fetei de usa, e facuta din bucati imbinate intre ele si fixate cu ceva plastic topit. Remontezi fata la loc pe usa dupa ce s-a intarit siliconul. Manerele sunt fixate cu suruburi in fata de usa, posibil sa se fi slabit si ele. Si totusi, orice usa va scoate diverse zgomote daca sunt supuse la solicitari la limita rezistentei lor, descriu o situatie doar, nu acuz. O usa va rezista intr-un fel la un sofer de 70kg si in alt fel la unul de peste 100, care se sprijina si impinge mereu in acea usa cu cotul. Oricum, poti reduce scartaielile folosind metoda descrisa de mine si poti folosi si ce se descrie in linkul lui Roger.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

Roger
Moderator

08 Apr 2015, 07:13

La mine au facut asa manerele de cand era masina noua nouta.
Le-am lasat in pace si nu am pus nimic. Am si uitat de zgomot.

Adriannn
Subiect Autor

08 Apr 2015, 07:39

Dubios cum au acceptat cei de la Seat asa ceva.
Si nu cred ca au mers numai cate 4 oameni de 100 kg in masina mea din 2004 pana acum, caci scartaie la toate usile.

Eu timp de cativa ani am avut un focus din 2001, la care nu scartaia nimic in materie de plastice/fete de usi. Ma rog, nu este ideea sa fac un versus, ci voiam sa sublinez ca nu sunt obisnuit cu astfel de zgomote.

O sa incerc metoda prezentata mai sus.

Daca nu imi iese.. investesc in sistemul audio :)

dany19940
Moderator

08 Apr 2015, 08:38

Solutia aleasa pentru realizarea fetelor de usi e cea vinovata, acele imbinari lasa de dorit uneori. Cea de Focus e mult mai solida si mai grea decat cea de 1M. De aici diferenta de comportament. Fetele dintr-o singura bucata nu prea au componente care se pot misca intre ele, deci...

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

Adriannn
Subiect Autor

08 Apr 2015, 08:58

In legatura cu siliconul respectiv, nu am lucrat cu asa ceva - nici nu stiu cum arata.

Poti cumva sa imi dai un link cu un produs similar ? Si eventual ceva instructiuni de aplicare ?

dany19940
Moderator

08 Apr 2015, 13:58

Tuburi de silicon gasesti la orice magazin de constructii, la fel si pistolul pentru aplicare, Aplici exact intre bucatile din care e compusa fata de usa, daca ai dat vreuna jos stii despre ce vorbesc. Si atunci poti verifica si strange acele mici surubele care tin manerele de fata de usa. Poti folosi silicon sanitar transparent. Dupa ce-l aplici cu pistolul, poti folosi un spaclu mic si sa mai impingi siliconul in spatiile respective, ca sa intre peste tot.

Adriannn
Subiect Autor

08 Apr 2015, 14:09

Mersi

O sa imi fac timp si o sa incerc.. nu am mai dat pana acum fetele de usa jos la masina asta, sper sa ma descurc. M-ar ajuta niste poze cu fetele de usi, partea pe interior. Pe google nu am gasit.

Daca tot suntem la capitolul zgomote, eu am uneori impresia ca si polita de la portbagaj (plasticul ala mare negru) face zgomot la gropi.

La masina anterioara (ca iar ma leg de asta.. :)) ) avea 2 bucati de cauciuc in colturi si hayonul se aseza pe ele, deci statea fix.

Exista vreo solutie de imbunatatire in sensul sa nu se mai miste pe verticala?

dany19940
Moderator

08 Apr 2015, 21:12

Exact. Trebuie bagat silicon intre placa neagra si cea alba de sus, precum si intre neagra si cea gri de jos, e o portiune de aproape 2 cm in care poti indesa silicon dupa cum ti-am zis, cu un spaclu mic. Acele "nituri" negre cedeaza in timp si nu ai ce le face. Am facut o fata de usa inlocuind niturile cu suruburi autofiletante si ceva saibe mai mari. Chiar a iesit bine, nu scartaia deloc.

Adriannn
Subiect Autor

15 Apr 2015, 07:58

Pentru problema manerelor de plastic am rezolvat, destul de simplu, le-am desfacut si am aplicat cateva fasii de banda izoliera neagra pe muchii, pe zonele in car se clipseaza, si pe unde am mai crezut eu ca e nevoie.
Daca inainte scartaiau f tare la orice atingere, acum trebuie sa tragi serios de ele ca sa se auda ceva. Rezultat multumitor 99%.

Timp necesar: 5 min / usa. Unelte: banda izoliera, foarfeca, surubelnita lata

Cand am timp o sa incerc sa rezolv si cu manerul tapitat, acolo o sa dureze mai mult.

Soso-CKX

20 Apr 2015, 22:08

Un mare + pentru Dany pentru ideea cu suruburile in locul niturilor de plastic. Cu siguranta voi face asta maine sau poimaine la masina mea ca e in revizie la domiciliu.
2003 Leon 1M Black 1,6 16V BCB. 224.224 Km and rolling almost perfect :) Benzina buna si ulei bun sa fie!

Adriannn
Subiect Autor

21 Apr 2015, 07:19

Nu trec in partea cealalata suruburile? Sau cum?

Oricum cred ca mie imi scartaie din zona incercuita..dar o sa incerc sa bag silicon peste tot :)

Imagine