Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

dany19940
Moderator

Re: My '08 Yellow Leon FR TDI - the autoemocion continues

27 Oct 2015, 06:30

La Multi Ani, Andrei! La cat mai multe realizari in viata :hi :cheers
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

samson

27 Oct 2015, 08:53

La multi ani....viata lunga si frumoasa.
Spor la bani si succes in noua afacere
Altea Stylance 5P..... 2.0TDI .... 180hp/400Nm ___ viewtopic.php?f=79&t=10026
Ssssssseat Ibiza 6L ..... 1.4TDI ..... 75hp+ ___ viewtopic.php?f=33&t=3910
Manual Altea http://www.mediafire.com/?27wgzlzn4ihedlc
DIY-uri.... http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=84&t=12486

andrei.27kim
Subiect Autor

28 Oct 2015, 02:01

Dl Dany & Stefan, va multumesc mult pentru urarile voastre. Asemenea va doresc si voua si sper sa auzim de bine cand ne mai intalnim :hi

In alta ordine de idei, avand foarte multe lucruri de organizat, nu prea am mai avut timp sa activez pe forum. Nu am neglijat masinuta din dotare dar nici nu am mai avut ceva realizari notabile.

Si cum se mai intampla sa mai avem si perioade mai putin fericite, incep insiruirea:
Pabriz crapat. O "pietricica" lansata de o dubita si parbrizul meu s-a hotarat sa se "destinda" :tongue . Inlocuit cu unul Pilkington la centrul avizat din Iasi, cost 550 lei.
Imagine
O tamponare usoara. In anumite situatii poti sa ai franele de pe un RS6 ca daca planetele nu se aliniaza si distanta este infima, combinata cu carosabil umed si temperaturi sub 7 grade iar masina inca ruleaza pe anvelope de vara exista o posibilitate sa il atingi pe cel din fata. Astfel avem de reparat urmatoarele : bara fata(de revopsit, pentru o singura ureche de prindere din interiorul acesteia a cedat), capota(de revopsit si indreptat in coltul din staga jos), farul stanga(inlocuit urechile cu kit de reparatie pentru ca 2 dintre ele nu au supravetuit)
Imagine Imagine
Masina este in service la vopsit si voi reveni cu rezultatul final si cu info referitoare la costuri.

Urmeaza zilele viitoare o revizie completa(am depasit cu cateva sute de km intervalul de 10k km la care faceam eu schimbul) si cateva modificari la evacuarea masinii.
Actual: '16 LEON 5F X-Perience 1.8 tsi DSG Navada White
'04 Ibiza 6L1 Aqua Green 1.2 12V AZQ
Ex: '08 LEON 1P1 Chrono Yellow 2.0 Tdi FR
'07 Cordoba 6L2 Blue Mar 1.9 Tdi AXR – the auto emotion sedan

Andrei
Admin / PR

28 Oct 2015, 12:44

Cred ca pot descifra numarul lui de inmatriculare.. :yh
SEAT Ibiza 6J SC Limited Edition

andrei.27kim
Subiect Autor

04 Apr 2016, 22:29

A trebuit sa "sap" un pic ca sa-mi gasesc topicul :lol: .
S-au mai asezat lucrurile pe mai multe planuri si acum revin la activitatea pe CS.eu. De la ultima postare masina a fost reparata (chiar foarte bine), a trecut prin 2 revizii (undeva la 193.xxx km in momentul de fata) si isi face treaba cu brio, dar nu fara a-mi aminti ca totusi nu trebuie sa-mi ies din mana la surubarit. Am avut si inca am probleme cu portierele drepta(refuza sa se deschida la actionarea telecomenzii si le pot deschide doar din interior - "dacia 1300 style" :tongue ) dar o sa ma ocup de ele curand. Probleme am avut si cu incuietoarea haionului dar acolo s-a rezolvat mai usor (era tocit pinul switch-ului care actiona deschidea electrica si nu mai calca indeajuns pe suprafata culisanta).
S-a demontat OCC-ul de pe masina si am revenit la furtunasul standard. Solutia aleasa de mine pentru montajul occ-ului nu a fost cea mai fericita si astfel existau scapari de vapori care ajungeau si in interiorul masinii(nu stiam eu de ce miroase a autobaza :yh ). Pentru ca ma domina lenea, am ales sa nu mai bricolez nimic si sa revin la standard.

In alta ordine de idei masina a fost vanduta fara ca sa fie macar 1 secunda promovata pe orice canal :D . Cochetam cu ideea de a vinde masina pana cand un foarte bun prieten de-al meu mi-a spus ca o vrea(si unde mai pui ca aveam chiar 2 cumparatori fara ca eu sa fiu sigur ca vreau sa o dau :yh ). In momentul de fata masina este inca la mine si va ramana pana la inceputul lui iunie cand va trebui sa o predau, iar pana atunci ne ocupam de cateva aspecte pe care vreau sa rezolv/imbunatatesc avand in vedere ca dau masina unui prieten(schimb ambreiaj complet, schimb elemente de directie si suspensie ce necesita inlocuite, detailing interior si exterior profi style sau "ca de vanzare boss" :tongue )

Continuand in aceeasi nota, inlocuitorul Fr-ul a fost deja comandat (da, este o masina noua) si da, este tot un Seat, pentru ca marca asta mi-a intrat pe sub piele si consider ca ma reprezinta foarte bine. Nu dau mai multe detalii pentru ca .... nu vreau :tongue dar revin cu un topic nou de indata ce ajunge (sfarsitului lui mai - inceputul lui iunie).
:cheers

HUNTER
HUNTER

05 Apr 2016, 05:46

așteptare ușoară și așteptăm sa ne surprinzi cu ceva frumos, având în vedere ce ai avut pana acum.
spor la treaba.

Trimis de pe al meu LG-D855 folosind Tapatalk

andrei.27kim
Subiect Autor

11 Mai 2016, 12:46

Teaser !!!!
Imagine

Cateva zile mai dureaza :bounce:

bgd_b92
Bogdan

11 Mai 2016, 14:09

Oo da..felicitari !

bertzi43
B-82-AJS

11 Mai 2016, 15:10

Hmm.... Sa fie cupra sau experience
Suspans maxim..... Ar fi pacat sa ajunga in showroom vineri si tu sa nu poti dormi in weekend cu gandul la ea pana luni :)) hai spune ce ai ales

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine

bgd_b92
Bogdan

11 Mai 2016, 15:28

E x-perience toata ziua ca ala are barele negre :))