Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

lorinlxn
Subiect Autor

Suspensie sport fixa :))

19 Mar 2015, 11:13

Dupa cum cred a`ti vazut si prin celelalte topicuri ale mele , am ajuns in sfarsit la o satisfactie aproape majora in legatura cu suspensia :))
Am dat cautare pe olx dupa o suspensie , bun , am gasit una la 250 lei de pe un golf4 fixa, la 10 minute distanta de mine, am sunat , am luat`o , am montat`o.
Toate bune , mi`a lasat masina cam cat vroiam eu (peste 5 cm), dar problemele au inceput sa apara, si anume : spatele bubuia :D ce sa vezi ? amortizorul fiind scurt si arcul cred ca tare cand revenea inapoi bubuia in amortizor:)) dar masina era gigea pe asfalt .
Acum stau si ma gandesc .... nu imi plac bubuiturile alea din spate ( unde mai pui si zgomotele facute pe la haion care ma scoteau deja din minti)
Am tot stat si am reflectat la problema asta .....
Am spus sa mai tai o spira din arcuri ...zis si facut (doar pe spate)
Am taiat , am mers cu masina(nu mai bubuia) , dar era mai lasata pe partea stanga .....aoleu muream
:))) am mai taiat cate o spira si din arcurile fata...ce sa vezi ? masina este dreapta , sta foarte bine pe asfalt, nu mai este asa de enervant atunci cand dai prin gropi , nu mai troncane.
Ciudat este ca atunci cand mergi incet se comporta ca o suspensie normala , dar cand depasesti 70km/h masina este total alta ... suspensia este mai rigida, raspunde imediat la aproape tot ce ii faci :))) in conditiile in care am taiat cate o spira din suspensia sport fixa :))si unde mai pui ca a mai si lasat maine exact cum am vrut eu :D .
Ce parere va faceti ?
Ne plac femeile , dar iubim motoarele !!!

cristimoise

Re: Suspensie sport fixa :))

19 Mar 2015, 11:59

Parerea mea e ca daca tai din spire nu e ceva bun niciodată..

lorinlxn
Subiect Autor

19 Mar 2015, 12:12

cristimoise scrie:
Parerea mea e ca daca tai din spire nu e ceva bun niciodată..

Parerea ta .... eu sunt foarte multumit de ce a iesit .... si am uitat sa mai spun ceva...

Nu mai stiu unde am vazut ca : Daca tai spire o sa sara =)))
Ce sa sara? Arcul ?
Poate ....Dar la suspensia cu amortizoare mai scurte decat cele stoc niciodat :D

Adriannn

19 Mar 2015, 12:22

Cum ai ajuns la concluzia ca e imposibil sa se intample ceva? Ai facut teste dinamice?

Mie mi se pare o improvizatie.
Ex: Seat Leon 1.6 16V BCB 2004 Magma - Competition
Actual: still looking for the perfect car

nervu

19 Mar 2015, 13:05

eu am taiat o spira pe fata si jumate de spira pe spate la o masina de a mea(ford) si nu a prezentat nici cea mai mica problema, ba chiar era suficient de joasa si mult mai stabila

bgd_b92
Bogdan

19 Mar 2015, 14:00

lorinlxn : daca esti multumit de ce ne mai ceri parerea ? poate lui cristimoise ii este rusine sa iti aduca la cunostinta ca esti putin inconstient si ca faci improvizatii tampite si care iti pot pune siguranta in pericol, dar ceea ce este mai important si de care chiar imi pasa, este ca pui siguranta altora in pericol ; arcul sport este total diferit de un arc normal, prin felul in care preia socurile si balanseaza masina ; vei simti asta in cazul in care va trebui sa fortezi masina la o franare brusca la viteza si ea va incepe sa ti se balanseze si sa numai raspunda la comenzi ; au mai fost zmei ca tine ( ce e drept nu cu seat, pt ca am observat ca slava domnului majoritatea cu seaturi sunt oameni cu capul pe umeri ) cu loganuri care au facut tot felul de improvizatii de genul si au tras o invatare ; din fericire pt cel de care am auzit eu, fara victime ; si da, este foarte posibil ca la o curba abordata mai in viteza ( si nu numai ) plus o groapa sa nu ai un happy end ; daca vroiai sa faci o treaba buna, daca tot ai avut bani de masina, iti cumparai un set de arcuri sport eibach sportline + un set de amortizoare bilsteint b6 si masina era exact ce vroiai tu ; sau o suspensie reglabila , chiar si una ta-technix, costul fiind ~ 200 euro si te jucai la reglaj cat vroiai ; oricum nu ai cum sa faci diferenta dintre suspensia ta si una sport OEM, daca nu ai testat-o pe cea din urma ; drept urmare aberatiile pe care le scrii ca dupa 70km/h masina isi schimba comportamentul...daca nu esti de acord cu parerile noastre, nu stam sa ne certam ; vrei sfaturi ? ok, le primesti, respecta-le, si trateaza-le ca atare apoi tragi tu concluzii ; vrei pareri pro pt ce ai facut si laude cum ca masina arata bine ? mergi pe 4tuning. Bafta :hi

str77

19 Mar 2015, 14:17

1. Sigur nu ai deschis topicul unde trebuie .
2. Orice ti-am zice noi, tu oricum stii ca ai facut o chestie buna si esti mult mai destept decat cei care isi cumpara arcuri sport.
3. Sunt destul cazuri de masini carora le-a sarit arcul, asa ca mare grija la drumuri denivelate sau cu gropi. Imagineaza-ti ce se poate intampla daca intri intro curba mai tare, acum ca ai stabilitate,si in curba aia e o groapa.

Arcurile alea sunt gandite si testate in foarte multe conditii : https://www.youtube.com/watch?v=XMoDdR7GaTY

Concluziile le tragi singur ca esti major :hi
Just a Black ARL

lorinlxn
Subiect Autor

19 Mar 2015, 15:36

Incepem cu inceputul :
Nu ma cert.
Dar faza cu testele cred ca e o chestie buna pentru >improvizatia< facuta.
Faza cu saritul arcului in orice situatie ... din punctul meu de vedere este exclus.
Nu , nu sunt mai destept ca voi sau mai putin destept... sunt normal
Eram sigur ca imi spune cineva ca imi pun viata in pericol sau a celorlalti participanti la trafic(sincer nu vad cum? )

Revenim la teste : Dupa ce am ciopartit arcurile :)) am iesit bineinteles pe carosabil unde am facut teste :))
De la 100 la 0 franare brusca, in afara de faptul ca am discurile un pic ovalizate frate nici cel mai mic neajuns.
Pe drumurile de tara de la mine nici cel mai mic neajuns... cum ca o sa se intample ceva cu arcul sau mai stiu ce...
In afara ca dau cu burta pe jos ..... nici o problema ...
Arcul nu sare nici in curbe , nici in gropi nici la vulcanizare si nici macar in canalizari fara capac :D
Mai astept pareri pro si contra ...

cristimoise

19 Mar 2015, 15:44

eu iti asigur ca nu ai cum sa spui ca sta mai bine acum ca i inainte in curbe, traiectoria intr un viraj violent e clar compromisa, iar problema cu săritul arcului nu e la ce teste ai facut tu, dar pe viraj cand o sa dai intr o groapa,
in fine teste sau nu, nu suntem noi in stare sa facem asa ceva, dar daca cum spui tu totul e mai bine acum, de ce naiba nu s au gandit si inginerii aia care le au desenat? Daca nici asta nu iti pune niste semne de întrebare, prietene, noi ti am spus clar ca este o mare prostie ce ai facut. Ce pot sa fiu sigur e ca sigur nu ai capacitatile sa testezi arcurile pt ca nu esti instruit sa faci asta iar nu cunosti dinamică arcului si masinii sa fii sigur ca modificarea ta nu compromite tinuta de drum si siguranta

Vw_g60

19 Mar 2015, 17:39

Suspensie fixa de Golf4 la 250ron (poate o fi fost Golful cu aceeasi motorizare, poate nu, deci poate au fost gandite pentru aceeasi greutate pe punte, poate nu), dupa care o dibacie cu flexul pe la arcuri si bababoom avem suspensie sport! :)

Te-as felicita dar nu pot, te-as lauda dar nu-mi vine, te-as intreba ce ai gandit dar nu sunt interesat sa aflu. :roll:
In concluzie daca tu esti multumit restul prea putin conteaza, da-i bice in stilul asta de "tiuning" in continuare, ca tare sunt curios care va fi rezultatul final. :hi

lorinlxn
Subiect Autor

19 Mar 2015, 17:58

Vw_g60 scrie:
Suspensie fixa de Golf4 la 250ron (poate o fi fost Golful cu aceeasi motorizare, poate nu, deci poate au fost gandite pentru aceeasi greutate pe punte, poate nu), dupa care o dibacie cu flexul pe la arcuri si bababoom avem suspensie sport! :)

Te-as felicita dar nu pot, te-as lauda dar nu-mi vine, te-as intreba ce ai gandit dar nu sunt interesat sa aflu. :roll:
In concluzie daca tu esti multumit restul prea putin conteaza, da-i bice in stilul asta de "tiuning" in continuare, ca tare sunt curios care va fi rezultatul final. :hi

:)) da ... chiar imi place comentariul tau ...touchee

Vlad.

19 Mar 2015, 22:03

Ce idee buna mi-ai dat!
Lasa-i tu pe haterii astia si pe fraierii care dau bani pe arcuri si amortizoare sport de fabrica, aia sunt prostiti de reclame.
Asa se face tuningul adevarat, cu dalta, ciocan si flex.

Brb, ma duc sa-mi tai si eu arcurile, amortizoarele si poate, discurile de frana, sa le dau niste gauri cu burghiul ca am vazut eu ca se poarta discurile astea gaurite.
Actual: 2007 Audi A4 2.0 TDI 170 hp / 1997 Honda Prelude 2.0i 133+hp
Ex: 2005 Seat Ibiza 6L 1.4 16v 101 hp / 2001 Audi A4 1.9 TDI 152 hp, 390 nm by LVB

flo04

19 Mar 2015, 22:10

Bai eu zic sa nu-l mai judecam pe om ! Fiecare face ce vrea ! Ideea este sa nu incurajam lucrurile facute prost ! Parerea mea! Bafta!
Seat Leon, 1M, 1.8, 20v, 92 kw. :D

Vlad.

19 Mar 2015, 22:17

Din clipa in care te lauzi pe internet cu o asemenea tampenie, e clar ce fel de reactii vor aparea.
Eu totusi vreau sa cred ca e doar un troll infometat. Altminteri, e bai.
Actual: 2007 Audi A4 2.0 TDI 170 hp / 1997 Honda Prelude 2.0i 133+hp
Ex: 2005 Seat Ibiza 6L 1.4 16v 101 hp / 2001 Audi A4 1.9 TDI 152 hp, 390 nm by LVB

lorinlxn
Subiect Autor

19 Mar 2015, 23:36

Da ideea buna :)) si nu sunt infometat troll asa cum ai spus , pe mine ma amuza sa vad comentariile voastre bune sau in cazul de fata 97% rele
Ma ,cand am scris topicul asta da... imi era foame:)) (dar asta nu ma face un troll infometat ,de ce ??)
Partea cu taiatul spirelor nu este o idee proasta :)) si sa spun si de ce : DE CE NU ?
:)) partea proasta e ca ... majoritatea care comenteaza , comenteaza in nestiinta de cauza ;)
De ce spun asta?? pai era joi ... ma plictiseam al dracului de tare si imi zic , sa ma amuz un pic pe chestia asta ....
Acum .... am citit pe forumul asta prostii si lucruri de care m`am folosit ....:)) amuzamentul unora .... "bataia de cap a altora"
Acu` sa va vad :D