Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

viorel23
Subiect Autor

Probleme cu oglinzile electrice + rabatabile

14 Mar 2015, 10:06

Am o problema cu oglinzile electrice care ma scot din sarite si nu reusesc sa imi dau seama ce au....nici sa reglez oglinda nu mai pot.....daca dau sa reglez oglin din dreapta nu se intampla nimica daca dau sa o reglez pe cea din stanga se misca cea din dreapta :)).....si cand pun joystick-ul in pozitia de rabatare a oglinzilor nu se intampla nimica....mentionez ca am desfacut joystick-ul si l-am curatat fara a avea vreun efect. Ieri seara am spalat masina si azi de dimineata cand am plecat am verificat oglinzile iar si au mers perfect si rabatarea.....am ajuns la destinatie si am vrut iar sa verific si spre dezamagirea mea iar nu mai mergeau :((.......a mai patit cineva asa ceva ? si daca da cum rezolv problema

dany19940
Moderator

Re: Probleme cu oglinzile electrice + rabatabile

14 Mar 2015, 10:13

Greu de crezut, dar si la mine s-a intamplat la fel si nu i-am dat de cap, chiar si cu alt buton. Nu am erori stocate. Asa ca am desfacut capacele, am deschis oglinzile pe direct (adica am dat tensiune cu 2 fire) si am scos un fir de la motorasele de rabatare. Asa nu mai risc sa le inchid si sa nu le pot deschide undeva in deplasare.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

viorel23
Subiect Autor

14 Mar 2015, 10:23

O sa ma duc azi si o sa desfac si oglinzile sa le curat poate o fi ceva pe acolo........dar stii cumva unde are siguranta si daca este in tablou care ar fi ?

dany19940
Moderator

14 Mar 2015, 13:01

Nu au siguranta separata, se alimenteaza din circuitul geamurilor si usilor, daca restul merg...nu prea ai ce gasi daca le desfaci.

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

viorel23
Subiect Autor

18 Mar 2015, 19:23

Eu am actuatori (broastele sau cum naibi se cheama ) defecti pe partea stanga fata spate. Ar avea vreo legatura chestia asta ?

dany19940
Moderator

18 Mar 2015, 22:09

In ce fel defecte broastele? Oricum, rabatarea oglinzilor e din alt driver din interiorul motoraselor din usa soferului.

lokittofr

20 Mar 2015, 00:01

Problema pare a fi din centrala(circuitele de pe motorasul de la geam),daca doresti eu iti pot face rost de acel circuit care este plug&play,il schimbi si ai scapat de problema,daca te intereseaza lasa-mi un MP.Stima :cheers
Diferentele dintre un copil si un adult sunt jucariile si preturile lor.!!
No Turbo ..no party!!!!Imagine