Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Breazu
breazu
Subiect Autor

claxon ibiza

29 Dec 2008, 09:57

Salutare baietzi si fete,am o mare nemultumire...claxonul.Suna ca la masinile alea de epoca si e urat rau.As vrea sa cumpar o pereche din comert dar nu stiu daca sunt pe anumite criterii ceva.Nu as vrea sa am vreo problema cu instalatia din cauza asta.Daca a schmibat careva sau care poa sa imi dea ceva sfaturi....eu le-as multumi.
Ibiza exclusiv 1.2 alba.

BALTAZAR2003
Moderator

Re: claxon ibiza

29 Dec 2008, 10:20

Salut,
Daca vrei clacson, cauta unu de tractor, tractoarele sunt pe 12V si au un clacson de 10cm diametru, sigur o sa te multumeasca.
Daca nu gasesti, ia unul pneumatic, din cele care au compresor, am vazut unu pe un R5, acum ajuns la un oltcit de face ca vaporul in port.
Parca ibitza are 2 clacsoane si sunt in grila de sub stergatoare.
:D
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

Breazu
breazu
Subiect Autor

29 Dec 2008, 10:31

Intamplator la tara am 2 tractoare si nicunul nu suna cum tebuie,l-as lua peala de pe camion dar nu am compresor de aer pe ibiza,iar la ibiza mea e un singur claxon sub bara langa proiectorul din stanga.O sa reusesc eu sa gasesc ceva care sa ma multumeasca.
Ibiza exclusiv 1.2 alba.

Soran

11 Ian 2009, 17:00

Exista claxoane electrice de calitate mono sau bitonale de la Valeo cam 70 Ron/buc, exista set de 2-3 trompete cu un mic compresor electric fara butelie la ~60ron si exista asa zisele Train horn care contin trompete, compresor , supape de presiune si un rezervor cat un extinctor auto care costa ~1000 ron sau mai mult. Nu cumpara seturi ieftine de doua claxoane ca nu treci de o iarna cu ele ;)
Pasionat de buna functionare a masinilor :)