Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Adriannn
Subiect Autor

Re: Probleme cutie viteze (treapta a2-a)

17 Mar 2015, 09:13

Salut

La diesel stiam ca e pe cabluri timoneria.. gresesc?

Cum ai efectuat reglajul respectiv ?
Ex: Seat Leon 1.6 16V BCB 2004 Magma - Competition
Actual: still looking for the perfect car

Marius D

17 Mar 2015, 09:25

Da este pe cabluri. Are 2 tije. Am umblat la cea de sus. Are un sistem cu in arc care actioneaza un fel de 'piedica'. Trebuie sa eliberezi acea piedica si sa impingi de capatul timoneriei (bucsa respectiva ) inapoi sau depinde de fiecare situatie poti sa o tragi inainte. Iti trebuie mai multe incercari sa poti reusi chestia asta. Dupa ce o reglezi de fiecare data te urci in masina si incerci shimbatorul. Daca continua sa agate trebuie sa modifici din nou reglajul pana cand iti convine cum intra in viteza. Nu e usor !!!!

Adriannn
Subiect Autor

17 Mar 2015, 09:44

Mda, la mine nu este pe cabluri.
Este pe tije.
Am citit acum pe forum vw ca nu prea ai ce regla in materie de tije.
Se poate regla doar miscarea schimbatorului stranga-dreapta din opritor.

Marius D

17 Mar 2015, 13:46

Imi pare rau, am crezut ca te pot ajuta.

zaytsuca

18 Mar 2015, 08:26

Si la mine face la fel, inainte face extrem de rar ca nici nu dadeam importanta crezand ca e din cauza ca nu am apasat eu ambreiajul bine. Dupa ce am spalat motorul acum 1 saptamana se aude de parca se rupe cutia nu altceva, parca rotile din cutie se cupleaza in time ce sunt in miscare.
Dar la mine se aude doar atunci cand plec cu demaraj mai puternic si schimb in tr 2 avand deja peste 2000-2500 ture. De 2 zile nu s-a mai auzit nimic, am dat cu wd40 pe la timonerie dar nu cred ca asta e motivul ca nu se mai aude, ca a2a zi dupa ce am dat tot a facut.
Si alta simptoma e ca intra cu hop in tr3 si 4, trebuie sa imping mai tare. Acest lucru se intampla doar atunci cand face figuri tr 2.
Unii beau din fantana cunoasterii. Altii fac gargara.

Leon 1M/2004/TDI - second chance in life
Imagine

cristimoise

18 Mar 2015, 15:58

Si eu trebuie sa rezolv aceasta problemă. Am obs ca daca schimbi din 1a in 2a trecand prin punctul "liber" al manetei, zgomotul este mai mic si intra mai usor in viteză.

Adriannn
Subiect Autor

18 Mar 2015, 16:03

Si la mine este mai mic zgomotul daca fac asa, dar nu intra mai usor (ma rog, efortul in plus nu prea ma deranjeaza )

O fi din cutie pana la urma, sau timoneria ?

Teoretic daca ar fi sincronul ar trebui sa faca mai rau la retrogradari, dar la mine la retrogradari nu face deloc zgomot

cristimoise

18 Mar 2015, 16:25

Cand am vrut sa ma ocup de problema asta si am vb cu un mecanic de la o reprez skoda, a spus ca de obicei este din cauza la suportul motor si tijele de la timonerie. Unele se slăbesc. Ca suport motor, e cam scump, o sa vad cum o sa rezolv in vreo 2 sapt ca vreau sa o rezolv. Ma sperie faptul ca unii colegi au urmat deja pasii ce am enumerat mai sus iar problema persista..

cristimoise

18 Mar 2015, 16:31

Mai precis cu jocul de la schimbator cum ai rezolvat?

Adriannn
Subiect Autor

18 Mar 2015, 17:31

depinde la care joc te referi

faptul ca mi se misca schimbatorul in fata si in spate la accelerari si deccelerari am rezolvat prin inlocuirea suportului motor de langa baterie. era uzat, puteai misca motorul cu un deget. acum sta fix si schimbatorul nu se mai
misca inainte si inapoi. cost suport 150 swag. efect asupra schimbarii treptelor? zero.

as schimba si dogbone, dar mecanicul zice ca e ok, fapt confirmat si de faptul ca schimbatorul nu se misca la accelerari

daca te referi la jocul schimbatorului stanga dreapta (cu masina in viteza) am si eu acest joc, se misca cam 1.5-2 cm stanga dreapta schimbatorul, probabil uzura timoneriei isi spune cuvantul

zaytsuca

18 Mar 2015, 18:53

Si la mine tot dac atrec prin punctul mort totul e ok, zgomotul se aude de obicei cand schimb ca la raliu :drive
Cat de repede bag masina la revizie generala la reprezentanta, sper sa isi dea seama baietii care o fi problema, asta doar daca va face acel zgomot atunci ca vad ca de vreo 2 zile nu se mai aude.
Unii beau din fantana cunoasterii. Altii fac gargara.

Leon 1M/2004/TDI - second chance in life
Imagine

cristimoise

18 Mar 2015, 19:00

Am joc si lateral si cand accelerez. Probabil suportul de motor care spui ca ai schimbat tu.150 e doar suportul ala? Sau cu manoperă?

Adriannn
Subiect Autor

18 Mar 2015, 19:11

150 doar suportul. exista si mai ieftin dar si mai scump. swag e ok.

pt diagnosticare incearca sa misti de motor apasand pe
plasticul ala mare si in acelasi timp te uiti la suportul de langa baterie cat de mult se misca motorul, la mine cu suportul vechi il miscam lejer cam 1 cm cu suportul
nou abia reusesc cativa mm.

dava suportul ala e ok, atunci miscarea schimbatorului mai poate fi de la suportul de sub cutie (dogbone)

cristimoise

18 Mar 2015, 20:29

am inteles, o sa incerc asta maine :hi

Adriannn
Subiect Autor

19 Mar 2015, 08:30

O sa merg astazi la un magazin sa comand ulei de cutie OEM - G 060 762 A2 si o sa schimb din nou uleiul.

Am citit pe vwforum ca 2 colegi au avut probleme cu agatat si zgomot dupa ce schimbasera uleiul si nu era cel corespunzator. Amandoi au scapat de probleme dupa ce au pus uleiul OEM.

Sa speram ca se imbunatateste si la mine, astazi de dimineata (1 grad temp) m-a disperat pana la serviciu schimbatul in treapta a 2-a. Ba chiar am observat un zgomot asemanator si la treapta a 3a, in primii 2-3 km