Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

bebitz
Subiect Autor

rodaj

26 Dec 2008, 21:04

La voi dupa cati km ati simtit ca s-a rodat masina per ansamblu?Spun ei acolo in carte 1000 de km...dar nu poate sa fie o cifra exacta,pentru ca difera modul in care sunt facuti acesti km(urban\extraurban;orase mai aglomerate sau orase mai putin aglomerate)
White Ibiza ;1.2 70 cp

Nicky

Re: rodaj

26 Dec 2008, 22:02

Ziceau ei cand am luat-o ca ar fi bine sa fac 500 urban si 500 extraurbani, dar nu prea am tinut cont. Si asa, ce isi iau masinile la teste, mai ales FR-urile si Cuprele :D
Eu mergeam ca si cum ar fi fost deja rodat motorul. Doar miros de placute de frane si ambreiaj simteam. Franele nu tineau prea bine la inceput. Nici anvelopele parca nu erau formate. Dar in mai putin de 300 km mi s-a parut ca "s-au lasat" mai toate :)
Motorul se spune ca dupa "jdemii" (10-15 mii) ar incpee sa mearga asa cum trebuie. Eu am numai 5300, asa ca nu am de unde sa stiu :) SIncer, nu am simtit diferente mari, motorul parca trage la fel, la fel, dar cu alea povestite anterior, e intr-adevar o diferenta.
Si la anvelope noi trebuie avut grija, in primii 500 km e bine sa mergem mai relaxati :)
http://www.car-setup.com Car Setup Romania