Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

costin.adrian90
Subiect Autor

Sfat achizitie Seat Leon

01 Mar 2015, 21:04

Salut, am gasit un seat leon din 2002 1.6 16v benzina. Climatronic, computer de bord, incalzire in scaune, geamuri si oglinzi electrice.
Pret 2600 euro. Ca probleme : portiera dreapta spate in partea de jos e putin atinsa, tripla de spate pe hayion e un pic crapata, si niste mici szgarieturi pe hayion, si nu are jante.
Va atasez link de pe olx pt masina si poze cu defectele.
Astept pareri din partea voastra, se merita sa o cumpar ?

http://olx.ro/oferta/seat-leon-2002-ID3 ... f;promoted
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Seat Leon 1M 1.6 16V (105CP, AZD )

ionutblv
BLV SCENTS

Re: Sfat achizitie Seat Leon

01 Mar 2015, 21:06

Foarte scump, părerea mea

SonyX M2

bgd_b92
Bogdan

01 Mar 2015, 21:40

N-as zice…masina e dotata bine…o tripla e 100 lei, o usa o faci cu ~ 200-250 lei…un set de roti pe 17 passaia il iei cu 650 lei…daca masina nu are defecte ascunse si nu necsita investitii ( suspensie / directie / electrica ), ba chiar vine la pachet cu consumabile in stare foarte buna ( distributie + placute + discuri + distributie schimbate recent ) atunci merita ; carligul il poti da jos si iei 2-300 lei pe el cred…si daca a avut o remorcuta dupa ea nu e un capat de tara atata timp cat motorul are compresie buna, fata scurgeri, in vasul de expansiune nu este presiune mare, cutia + ambreiajul merg ok…totusi e o masina de 13-14 ani…nu poti avea pretentia sa fie ca noua ; si daca ultimul pret ar fi 2500, cu 3000 o inscrii si ai toate actele valabile ( rca ( pret decent daca ai peste 30 ani) , numere preferentiale, etc + un schimb de ulei si filtre ) ; sunt masini si masini…poate gasesti si la 2000€ si te apuci de segmentat motorul, revopsire dupa un an, reparat cutie si tren de rulare + alte cele…masina trebuie testata cap coada si sa socotesti cat mai este de investit in ea la momentul achizitiei, in limitele bunului simt…eu mereu am facut compromisuri la exterior ca sa fie tehnic in stare foarte buna masina…asa sa zicem ca e scump…poate si a mea a fost scumpa ca am dat3500 pe ea si necesita revopsire + tinichigerie, dar am luat-o cu roti vara + iarna, schimb ulei + distributie + filtre + lichide schimbate, 40.000 km, taxa platita…sunt sigur ca mult n-ar fi luat-o pt ca toti vor masini impecabile…dar daca ne gandim ca mai dau doar 700€ pt o revopsire profi si e ca noua parca suna altfel ; plus ca e mare lucru sa nu te manance de bani ; depinde de fiecare ce pretentii are ; bafta !

Roger
Moderator

01 Mar 2015, 22:31

Este echiparea Signo, si optional spalatoare de faruri. Intr-adevar este dotata fata de multe 1m.
Tripla am eu la 50 lei, daca o sa ai nevoie.
Vezi sa nu agate cutia in tr 2 si 3 si sa nu zornaie racordul flexibil de pe evacuare.

Adriannn

02 Mar 2015, 09:32

E grav daca agata cutia in treapta a 2a ?

La mine cam agata, desi am schimbat suportul motor de pe partea stanga (era uzat, se misca motorul cu tot cu schimbator, acum nu se mai misca schimbatorul deloc in mers), am schimbat uleiul in cutie, lichidul de la ambreiaj, am uns timoneria cu wd40 si tot agata. Mai ales la rece. Cand se incalzeste merge mai usor, dar tot face un zgomot metalic cand schimb din 1 in 2, ca si cum ar lovi cineva cu un ciocan in podea (zgomotul nu pare din cutie, pare din timonerie.. nu imi dau seama exact).

Ce poate fi ? Este destul de enervant. Hai ca cu faptul ca agata putin m-am obisnuit, dar zgomotul e destul de naspa.
De fiecare data cand iau pe cineva in masina aud: "asa se aude cutia la seat ?!?" :oops:
Ex: Seat Leon 1.6 16V BCB 2004 Magma - Competition

Roger
Moderator

02 Mar 2015, 10:52

La 1.6 16V da, majoritatea ajung sa agate. Cauzele pot fi de la suportii motor, suport cutie, timonerie.