Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

AlekS11
Subiect Autor

Schimbare KIT Distributie , problema termostat

16 Feb 2015, 18:43

Salut .. Azi dimineata am cumparat un kit de distributie . Am fost in service , l-au montat baietii , cand am iesit de la munca , am fost dupa masina . Desigur , distributia schimbata noua , am vrut sa vad ce poate masina .. ce-i drept undeva la 8-10 kilometrii , am schimbat din treapta 1 in treapta 5 numa in 5-5.5 K turatii .. Dupa care sa vad ca-mi creste temperatura la apa vazand cu ochii , aproape de 120 . Am lasat-o mai moale , pana sa ajung in service-u respectiv , noroc ca nu am fiert motoru` . Vorbesc cu mecanicu` care a facut schimbu` la kit'u de distributie , si-mi spune ca s'a dus termostatu` . Ciudat e ca pana sa schimb distributia , acu` mai sus de 90 niciodata nu mi-a urcat .. am masina de vreo 3 luni .

Se poate asa ceva ? Sau vrea doar sa ma faca de bani ? 9 Am pus mana pe furtunu` ala gros ce intra in blocu` motor , era bocna ( foarte rece ) presupun ca termostatu` sa dus pe inchis . Astept pareri

nmihai67
Michel-Angelo

Re: Schimbare KIT Distributie , problema termostat

17 Feb 2015, 15:51

Termostatul este o piesa termo-mecanica, deci prin urmare se poate bloca pe inchis sau deschis.
Daca nu schimbam la timp/ in fiecare 3 ani lichidul de racire, sau folosind apa normala si nu demineralizata/distilata pentru amestecul de agentului de racire, atunci grabim stricarea termostatului si a pompei de apa....pe care sper ca ai schimbato. Dar de ce nu si TOT !!! lichidul de racire?, si nu doar completat lipsa mica la inlocuirea pompei, urmatorul este radiatorul !
Totusi mai este si sonda de temperatura de controlat ! :hi :drive
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002