Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Archaedos
Subiect Autor

Caut posesor Seat Ibiza 6k 2000 din Oradea (probleme AC)

16 Feb 2015, 13:20

Buna,
De vreo 4 luni, modului de AC nu mai raspunde niciunei comenzi si a ramas setat pe 22 grade la o anumita treapta de viteza.
In urma mai multor vizite la diferiti electricieni singurul care s-a pronuntat mi-a spus cum ca problema la seatul meu ar fi "Unitatea de comanda climatizare" fiind necesara schimbarea acesteia iar piesa care mi-a indicat-o ca fiind cea responsabila de acest lucru este cea din imaginea atasata.

Imagine

Nu sunt 100% convins ca aceasta piesa ar fi ceea ce trebuie schimbat. Am cautat la toate dezmembrarile din zona piesa, insa nu am avut norocul de a o gasi.

Rog vre-un coleg din Oradea posesor de Seat Ibiza 6k (modelul este din 2000) care poate si doreste sa ne intalnim si sa imi imprumute timp de 5 miunte masca respectiva pentru a ma convinge ca intr-adevar este piesa care trebuie sa o comand pentru a remedia problema, sa ma contacteze.

Hoffmann

Re: Caut posesor Seat Ibiza 6k 2000 din Oradea (probleme AC)

20 Feb 2015, 17:06

Salutare.

Incearca in prima faza sa scoti panoul acela de pe bord. In partea de jos ai doua suruburi de desfacut cu o surubelnita in cruce, apoi tragi usor din aproape in aproape de jos in sus ( fii atent sa nu-i rupi urechile de sustinere )iar sus la butonul de avarii sa fii atent si sa scoti incet sa nu-i rupi urechea de prindere. Apoi scoti cu grija mufa de pe unitatea de caseta si ai dat-o jos. Verifica cablul de conexiune de pe spate . Din cate stiu de la mine sunt 3 placute electronice legate intre ele cu o pamblica. Vezi sa nu fie intrerupta undeva.

Eu am Cordoba 6k2 si am si eu acel panou de comanda de care zici tu ca ai probleme. Un panou complet il am acasa de vanzare ( initial l-am luat pentru mine de rezerva, l-am gasit si greu si scump ). Daca esti interesat da-mi un pm aici si iti dau poze.

Spor si stima.
Drumuri bune !!!

alexandru_george

Re: Caut posesor Seat Ibiza 6k 2000 din Oradea (probleme AC)

17 Dec 2015, 08:21

salut! la mine nu se mai intampla nimic daca apas pe AC. pur si simplu dispare de pe display. nici aer cald, nici rece!