Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

ovydu
Subiect Autor

Seat Leon FR 2.0 tdi

07 Feb 2015, 13:50

Salutare,
Din septembrie 2014 am revenit in randul posesorilor de Seat, achizitionand un Leon 2.0 tdi, 170 cp, varianta de echipare FR.
Masina este inmatriculata in 2007, luna a zecea, cumparata din Romania, avand 2 proprietari.
Ca si dotari mai importante avem faruri adaptive bixenon, senzori de lumina si ploaie, ESP(cred ca vine standard pe FR), senzori parcare spate after market, care merg cand vor ei.
Pana in prezent am schimbat la masina kit distributie, discuri frana si placute frana fata, flanse amortizoare, kit ambreiaj, ulei si filtre.
Acum 2 saptamani s-a renuntat si la DPF si s-a facut si un soft super safe, parca e alta masina acum,iar consumul a scazut cam cu 1,5 l/100km la mers normal.
Pe la interior masina a primit un set de pedale sport sau mai bine zis ornamente, ceva ledulete ambientale, o cotiera replica, din care s-a pastrat doar capacul(inca nu e definitivat proiectul).
Cel mai important lucru care l-am facut la masina este demontarea farurilor si curatarea lupelor care erau foarte afumate, restrictionand lumina(asta dupa ce i-am montat lui Tibi kitul de lupe minimorimoto).
Planuri de viitor ar fi multe, finante sa fie(si asa pana acum a cam papat ceva bani Leutul).
In poza 2 se poate vedea diferenta intre faruri. Farul stanga este curatat, cel din dreapta nu.

Imagine

Imagine

Imagine

gamer555
ClubSEAT Admin

Re: Seat Leon 2.0 tdi

07 Feb 2015, 14:27

bine ai revenit, frumos FR ;)

felicitari si pt pricepere, buna treaba :hi

TIBI

07 Feb 2015, 15:29

Cand ne vedem sunt curios de cum trage cu noul soft
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

bgd_b92
Bogdan

07 Feb 2015, 18:58

Sa o stapanesti sanatos in continuare . Imi plac maxim jantele alea…si pleoapele pe faruri cu lupa.

AlecS88

Re: Seat Leon FR 2.0 tdi

08 Feb 2015, 14:38

Sa o stapanesti sanatos, foarte frumos FR ! like pentru pricepere, treaba buna facuta cu farurile !!

Ma intereseaza de soft, daca se poate sa-mi dai pe PM niste detalii(putere, unde l-ai facut s.a) raman dator cu o bere :cheers

Drive safe ! :drive
Seat Leon FR 2011 2.0 TDI 170CP

ovydu
Subiect Autor

08 Feb 2015, 14:44

AlecS88 scrie:
Sa o stapanesti sanatos, foarte frumos FR ! like pentru pricepere, treaba buna facuta cu farurile !!

Ma intereseaza de soft, daca se poate sa-mi dai pe PM niste detalii(putere, unde l-ai facut s.a) raman dator cu o bere :cheers

Drive safe ! :drive

Va mutumesc pentru urari.
Legat de anularea dpf-ului si soft, acestea au fost facute de catre Ginel de la Powertech din Buzau.
Puterea a crescut la 196CP, iar cuplul la 450 Nm, masurate pe dyno, varianta safe si fara fum.

AlecS88

08 Feb 2015, 14:57

Trebuie sa ajung prin Ploiesti sa dau berea si apoi ma duc mai departe la Buzau :D :)). Ma bate gandul sa ii fac si eu modificarea cu softul, nu prea ma pricep, dar intreb : trebuie anulat DPF-ul ca sa se faca resoftarea sau merge si fara sa-l anuleze? Afecteza in timp cu ceva anularea DPF-ului?
Ms frumos, sa o stapanesti cu maxima placere si asteptam sa vedem modificarile pe care vrei sa le faci in timp, bani sa fie !!
P.S: Jantele sunt criminale, dar sa ai grija pe unde ajungi noaptea (daca vii in Bucuresti) si o lasi ca "dispar" capacelele alea si sunt cam greu de gasit si scumpe. Deja cunosc 2 persoane care au ramas fara, era cat pe ce sa mi le ia si mie, le-a luat pe ale unui prieten care avea masina parcata in fata masinii mele, iar ale mele au scapat :yah
Seat Leon FR 2011 2.0 TDI 170CP

ovydu
Subiect Autor

22 Feb 2015, 14:36

un mic update.
senzori parcare oem look. sunt chinezesti, dar functioneaza ok si arata ca si cei oem.
capace oglinzi cupra look.
Imagine

Imagine

Imagine

ovydu
Subiect Autor

13 Oct 2015, 17:20

new interior
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
scaunele si replica de cotiera sunt imbricate in piele ecologica si textil, volanul,schimbatorul, mansonul de schimbator si frana de mana in piele.
s-au vopsit plasticele de la bord in negru lucios sau piano black.
intre timp s-a montat si a doua lampa in portbagaj,pe partea stanga. super lumina.
am reusit sa ovalizez un set de discuri fata spate originale in 5000 km??? s-au schimbat pe garantie, vedem cat tin astea.

LIFEPHORM

13 Oct 2015, 23:22

Salut! La cine ai efectuat imbracarea volanului?
2007 Leon FR 2.0 TFSI - 290 CP - Powertech Stg 2+, Cupspoiler, EVOMS Intake, Front -20mm OMP & Rear -30mm Eibach Springs, ECS Dogbone, 18" OZ Ultraleggera + Bridgestone Potenza S001, Brembo Z18 + Golf Mk5 R32 Rear Brakes, Cupra HPFP + Autotech, S3 Intercooler, S3 Camshafts & Injectors, BSH PCV Fix, Forge QSS, Eurojet TBE, etc

ovydu
Subiect Autor

14 Oct 2015, 05:18

LIFEPHORM scrie:
Salut! La cine ai efectuat imbracarea volanului?

volanul a fost imbracat in Ploiesti. daca vrei nr de tel iti dau pm.

CRyS`

22 Oct 2015, 19:12

Salut!

Imi plac foarte mult cum au iesit scaunele ! Felicitari ! E o idee buna si pt mine ! Dar ... as vrea si eu as demontez putin farurile si sa curat lupele si eventual sa pun si pe faza lunga un set, dar imi e frica sa nu le stric ... :?

Drumuri bune cat mai lungi sa fie !

exo_luci

23 Oct 2015, 14:46

Salut ! Frumoasa masina si cu un motor pe masura , sa o stapanesti sanatos.

Cam la ce pret te-a ajuns imbracatul scaunelor ,franei de mana si volanului?
Bmw e92 335D

Ex :Ibiza 1,9 tdi cupra 2??cp

ovydu
Subiect Autor

23 Oct 2015, 17:40

CRyS` scrie:
Salut!

Imi plac foarte mult cum au iesit scaunele ! Felicitari ! E o idee buna si pt mine ! Dar ... as vrea si eu as demontez putin farurile si sa curat lupele si eventual sa pun si pe faza lunga un set, dar imi e frica sa nu le stric ... :?

Drumuri bune cat mai lungi sa fie !

Multumesc frumos.
Legat de faruri, gasesti pe youtube o gramada de tutoriale cum sa le desfaci.
Eu am lucrat cu o suftanta de aer cald cu temperatura reglabila si un set de surubelnite drepte si am reusit se le desfac.Din pacate se vede ca au fost desfacute atunci cand este ridicata capota,iar etanseitatea s-a facut cu silicon transparent universal.

ovydu
Subiect Autor

23 Oct 2015, 17:44

exo_luci scrie:
Salut ! Frumoasa masina si cu un motor pe masura , sa o stapanesti sanatos.

Cam la ce pret te-a ajuns imbracatul scaunelor ,franei de mana si volanului?

Salut, interiorul a fost aproximativ 1200 ron(scaunele, bancheta spate si capitonajele textile de la usi).S-a folosit piele ecologica si material textil.
Volanul,schimbatorul de viteze,husa de schimbator si frana de mana 300 ron. S-a folosit piele si piele perforata.
Numai bine.