Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

michee
Subiect Autor

senzori de parcare

23 Dec 2008, 10:59

Cine are senzori de parcare originali SEAT,cum sunt?
Sau ce alte tipuri de senzori aveti si cum functioneaza, sunteti multzumitzi, nemultzumitzi?

cry_wum

Re: senzori de parcare

23 Dec 2008, 11:36

salut. eu am de cateva luni senzori de parcare, aftermaket. sunt LYDER PARK, cu dectectie independenta pe fiecare din cei 4 senzori sunt foarte multumit de ei. au costat 3 milioane cu montaj cu tot, garantie 1 an. nu dau eroare, functioneaza perfect indiferent de vreme, temperatura, sau noroiul de pe ei. :) cred ca sunt una din cele mai bune investitii. vezi topicul meu, gasesti mai multe detalii acolo. daca vrei, te pot pune in legatura cu firma de unde am luat eu si te rezolva cu prioritate. da-mi pm daca vrei.
Sportivitatea începe acolo unde DIESELUL se termină: 4500 RPM :)
Leon1P__1, 6__102 CP
viewtopic.php?t=1278
Imagine

michee
Subiect Autor

23 Dec 2008, 23:50

mersi ptr info, cry_wum, citisem deja de senzorii tai, dadusem un search pe forum inainte;).....

a_ionut

24 Dec 2008, 08:18

Legat de cei originali nu stiu ce sa zic decat ca sunt destul de scumpi fata de altii care ii gasesti pe piata.
Eu am luat unii electromagnetici pentru a nu gauri bara. Se monteaza o banda in interiorul spoilerului si gata.
Dar am castigat la look si am pierdut la performante. Au cateva alarme false, nu ar fi problema dar cand e ploaie,zapada sau mizerie pe masina o iau razna de tot.
Asa ca masina mea trebuie mentinuta curata.
Seat Leon 1p

michee
Subiect Autor

28 Dec 2008, 18:56

In rest??? chiar nu mai are nimeni senzori de parcare? :(

ev0ss

31 Dec 2008, 03:58

Am eu pe un leon ce sa zic sunt multumit de ei desi am vazut la cineva pus aftermarket pe un peugeot si imi placea ca iti arata si distanta in oglinda retrovizoare . Astia originali decat piuie st 4 pusi in bara din spate oricum st foarte folositori pentru parcari in zone aglomerate sau cand te chinui sa scoti masina de cine stie pe unde :D

cry_wum

31 Dec 2008, 07:37

ev0ss scrie:
Am eu pe un leon ce sa zic sunt multumit de ei desi am vazut la cineva pus aftermarket pe un peugeot si imi placea ca iti arata si distanta in oglinda retrovizoare . Astia originali decat piuie st 4 pusi in bara din spate oricum st foarte folositori pentru parcari in zone aglomerate sau cand te chinui sa scoti masina de cine stie pe unde :D

intr-adevar e f misto sa vezi exact pe display pe ce parte e obstacolul si la ce distanta.plus ca mai ai si avertizarea sonora.faci parcarile din 2 miscari. cei originali sunt ok, dar daca nu ai un display acolo...parca nu au acelasi farmec...
Leon1P__1, 6__102 CP
viewtopic.php?t=1278
Imagine

michee
Subiect Autor

31 Dec 2008, 10:03

Cum, asta-i tot cu senzorii originali?? Doar piuie, no display si dai pe ei vreo 300 E???

ev0ss

31 Dec 2008, 18:24

michee cam asa ceva piuie sincer si eu ma asteptam sa aiba un afisaj ceva dar nik decat piu piu asta e acum macar in pretu asta sa fi fost si pe fata :(

cry_wum

31 Dec 2008, 18:26

ev0ss scrie:
michee cam asa ceva piuie sincer si eu ma asteptam sa aiba un afisaj ceva dar nik decat piu piu asta e acum macar in pretu asta sa fi fost si pe fata :(

da, e aiurea pretul si nejustificat. dar, deh..." ai senzori ORIGINALI frate, nu facaturi". te poti amagi cu asta :)
Leon1P__1, 6__102 CP
viewtopic.php?t=1278
Imagine

TIBI

04 Ian 2009, 20:22

eu am originali/din fabrica.nu am probleme cu ei
pe masina de la firma tatalui meu sunt pusi ulterior,iar vara de la caldura display-ul nu e precis.
in sensul ca el bipaie ca ai f f f putin pana la obstacol,iar pe display e indicata cifra 1,2m.putin cam aiurea
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

Ovi_King
The King

05 Ian 2009, 00:57

intrebare....poate tampita....care e rostul acestor senzori?nu trebuie sa parchezi la milimetru iar dupa gardulete si stalpi mai mici te uiti si tu inainte sa o parchezi.ca exemplu eu daca parchez si stiu ca nu vad bine ce e in spatele meu nu imi este greu sa deschid usa si sa ma uit in spate sau imi dau oglinda in jos sa vad si bordura si tot.senzorii astia reprezinta un plus la capitolul comoditate si nu la necesitate.cel putin asta e parerea mea. :oops:
Ex: SEAT CORDOBA 1.9TDI RBN Stage 1,Pioneer DVD avh-P3100 head-unit,Blaupunkt VA 475 amplifier, JBL GTO-1204 subwoofer, Dectane Dayline headlights
Rosu Emocion

Actual: RENAULT MEGANE 2 SEDAN 2.0 16v. / CHEVROLET CAPTIVA 2.2 D AWD 184cp

cry_wum

05 Ian 2009, 07:55

Ovi_King scrie:
intrebare....poate tampita....care e rostul acestor senzori?nu trebuie sa parchezi la milimetru iar dupa gardulete si stalpi mai mici te uiti si tu inainte sa o parchezi.ca exemplu eu daca parchez si stiu ca nu vad bine ce e in spatele meu nu imi este greu sa deschid usa si sa ma uit in spate sau imi dau oglinda in jos sa vad si bordura si tot.senzorii astia reprezinta un plus la capitolul comoditate si nu la necesitate.cel putin asta e parerea mea. :oops:

corect, pot fi considerati un moft, totusi in bucuresti, unde cauti si juma' de ora un loc de parcare, trb sa profiti de fiecare cm in plus. pe mine senzorii ma ajuta sa strecor masina la limita, sa lipesc la maxim de cel din spate(normal, cat sa-i las loc sa si iasa) fara sa ma dau jos de nush cate ori si sa ma uit. mai ales la leon unde luneta nu te ajuta, geamurile sunt inguste, unghiurile mici...cu senzorii te incumeti sa incerci o parcare aparent imposibila.

l.e. vad ca esti din buc, ar trb sa stii cum e sa parchezi pe la romana, univ, unirea, colentina, etc...:)
Leon1P__1, 6__102 CP
viewtopic.php?t=1278
Imagine

Ovi_King
The King

05 Ian 2009, 11:59

stiu cum e sa parchezi in zonele alea....de fapt bucurestiul in general e un stres permanent pentru soferi....chiar si la mine in fata blocului pe la timpuri noi gasesc cu greu loc de parcare.pentru masina tatalui e loc de la primarie...pentru a mea....Dumnezeu cu mila.
Totusi ca sa fiu on-topic care sunt cei mai buni senzori de parcare tinand cont de raportul pret/calitate?
Ex: SEAT CORDOBA 1.9TDI RBN Stage 1,Pioneer DVD avh-P3100 head-unit,Blaupunkt VA 475 amplifier, JBL GTO-1204 subwoofer, Dectane Dayline headlights
Rosu Emocion

Actual: RENAULT MEGANE 2 SEDAN 2.0 16v. / CHEVROLET CAPTIVA 2.2 D AWD 184cp

michee
Subiect Autor

05 Ian 2009, 17:37

tibi_84? Tatal tau are cumva tot Leon de la firma? Mi se pare cam bizar....Oare se pot monta senzori originali pe LEon dupa ce ai cumparat masina deja?