Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Testosul
Subiect Autor

Jante Originale vs Replica

23 Dec 2008, 10:00

Deschid acest topic pentru a afla parerile colegilor referitor la jantele replica.
Dupa cum stim cu totii din cauza preturilor foarte mari ale jantelor de firma, tot mai multe firme fac replici dupa aceste jante la preturi mai mici.
Mai mult decat atit, exista marci puternice care chiar au agreate alte firme care fac replici. Un exemplu concludent ar fi BBS, care are agreata firma ASA Wheels ca replicator oficial al modelelor sale.
Care este parerea voastra?

mh_rms

Re: Jante Originale vs Replica

23 Dec 2008, 14:15

dai un ban dar stii ca face :) parerea mea :) eu unul sunt adeptul originalului .. acum ... fiecare cu parerea lui !
Duuuuuuude ! :D Follow me ! .. if you can :)

Seat Leon 1.9 TDI

Testosul
Subiect Autor

23 Dec 2008, 14:22

Perfect de acord, insa daca luam ca exemplu cazul jantelor BBS CH, care ajung sa coste in jur de 2000 lei/bucata, deja cineva care isi doreste foarte mult, se va gandi cu siguranta si la alte alternative.

Bamse
Moderator

23 Dec 2008, 17:05

ce ar putea sa fie asa de rau la o replica, decat ca pui vreo 100 g plumb sa le echilibrezi, si finisari care sa nu fie ca cele originale....dar pt un pret la un sfert sa zicem, merita!
acuma totul depinde de bani, si mentalitate.....eu unu nu mi-as pune facaturi.....poate decat replici la cele originale ...jante gti, cupra....etc!
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube

mh_rms

23 Dec 2008, 22:06

Testosul scrie:
Perfect de acord, insa daca luam ca exemplu cazul jantelor BBS CH, care ajung sa coste in jur de 2000 lei/bucata, deja cineva care isi doreste foarte mult, se va gandi cu siguranta si la alte alternative.

da.. sa economiseasca sa le cumpere pe cele originale :D :) :blackeye: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Duuuuuuude ! :D Follow me ! .. if you can :)

Seat Leon 1.9 TDI

crysu
the yellow one

24 Dec 2008, 13:31

Replici la cele originale as lua si eu ... mai ales la cele de FR ... Allioth parca se numesc ... dar sa iau replica la o janta a unui anume producator in nici un caz ... mai bine tabla
Imagine
Actual: Seat Leon 1P 1.6
Poate vreodata: Altea 4 Freetrack

wasile

24 Dec 2008, 16:15

crysu scrie:
Replici la cele originale as lua si eu ... mai ales la cele de FR ... Allioth parca se numesc ... dar sa iau replica la o janta a unui anume producator in nici un caz ... mai bine tabla

vand eu jantele astea pe la vara. daca te intereseaza ti le dau tie.

PS. si ca sa nu fiu offtopic o sa zic ca o sa le schimb cu niste replici de RS4 :) (cel mai probabil)
Leon FR TDI 170CP

mike20

25 Dec 2008, 20:49

de obicei replicile sunt mai grele si mai prost finisate,dar pentru diferenta de bani mai se inchid ochii la "defecte"
Seat Leon 1P Sport-Up 2.0TDI 140cp

The teacher
Profesoru

28 Dec 2008, 13:34

Nu sunt adeptul replicilor , mai bine o firma mai putin cunoscuta dar cu un design mai aparte , vreau sa fiu un pic diferit , de ce as pune pe o masina de ex: pe Leon jante de BMW ? Sau ar fii f. interesant sa vezi invers pe un BMW jante de Golf , ma umfla rasul numai cand ma gandesc ,a copia un model de janta , este ok pana la un moment , dupa aia devine ilar sau grotesc , totul este sa o faci in ton cu masina si cu gustul tau , pana acum la Leon cel putin nu am vazut ceva sa ma faca sa spun ca e urata masina din cauza jantelor si sper sa nu o fac prea curand..........

Testosul
Subiect Autor

29 Dec 2008, 09:59

Eu cand vorbesc de replici, ma refer la replici ale unor branduri foarte scumpe de jante, cum ar fi BBS, nicidecum la replici ale jantelor originale. Nici eu nu as pune jante de BMW pe Seat.

The teacher
Profesoru

29 Dec 2008, 16:59

Testosul scrie:
Eu cand vorbesc de replici, ma refer la replici ale unor branduri foarte scumpe de jante, cum ar fi BBS, nicidecum la replici ale jantelor originale. Nici eu nu as pune jante de BMW pe Seat.

Pai mai sus se vb. de RS4 , aia e Audi , nu Seat :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Testosul
Subiect Autor

29 Dec 2008, 18:35

Dintr-o intimplare fericita, jantele de RS4 chiar se potrivesc de minune pe Leon.