Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

WaffenSS
Subiect Autor

Montare consola centrala Leon 1M

02 Feb 2015, 01:54

Buna seara, tuturor.

Sunt, nu de mult timp, detinatorul unui Seat Leon 1.6 16v AZD / 2002. Problema mea este legata de consola centrala. Se pare ca, la un moment dat, aceasta a fost demontata. La remontarea ei, (cred ca) s-a omis ceva, deoarece nu se "aseaza" cum trebuie. Mai precis, ma refer la imbinarile laterale superioare (intre consola si plansa de bord).

Imagine

Dupa cum puteti vedea in prima imagine, desi consola este prinsa in cele doua suruburi torx (verde), portiunea dintre surub si capatul consolei (rosu) s-a deformat, fiind putin aplecata (observati luft-ul de la capat - are aprox. 5mm).

Imagine

Luft-ul detaliat in a doua imagine.

Imagine

In a treia imagine se poate vedea partea laterala a consolei si acea ureche cu doua gauri (rosu). Eu banuiesc faptul ca intre aceasta ureche si acel suport metalic perforat (albastru) a mai existat o piesa de legatura, care ar fi sustinut partile laterale ale consolei fata de plansa de bord. Altfel nu imi explic aceasta pozitie anormala a consolei. Problema apare in ambele parti laterale.
Ma framanta aceasta chestiune din doua motive, primul fiind legat de aspect, iar al doilea (si mai important) de faptul ca masca consolei este fortata in jos, presand butoanele de avarie, respectiv dezaburire luneta, uneori blocandu-le.

Va rog mult sa ma ajutati, deoarece momentan nu am gasit nici o solutie (manual, video, DIY...).
Va multumesc!

Roger
Moderator

Re: Montare consola centrala Leon 1M

02 Feb 2015, 02:07

Arunca o privire si pe topicul asta: viewtopic.php?f=138&t=11566.
Consola centrala este sustinuta de o bara metalica, pe care o ai deja. Vezi poza in care o tine dani19940 in mana. Verifica sa ai si urechiusele de plastic de la baza consolei in regula. Mie unul nu mi se pare normal acel luft.

WaffenSS
Subiect Autor

02 Feb 2015, 23:21

Buna seara!

Multumesc pentru raspuns. Am vazut mai demult acel topic la care faci trimitere. In una dintre imagini (la remontarea noii console) se vede un suport metalic negru, care este prins cu suruburi de bratul metalic perforat (albastru - vezi pozele mele, a treia poza) la un capat, iar la celalt capat (dinspre urechea laterala a consolei) are o piesa de plastic alba. Nu stiu daca are legatura cu prinderea laterala a consolei, insa eu nu am acea piesa. Urechile inferioare ale consolei le am in regula (cele care se prind in surub odata cu panoul de sub volan, respectiv cu torpedoul in cealalta parte. Am, de asemenea, si acea piesa pe care ai mentionat-o. Insa de ea prind consola centrala odata cu masca consolei (2 suruburi torx in spatele scrumierei). Asadar, problema ramane pe partile laterale superioare ale consolei.

WaffenSS
Subiect Autor

16 Sep 2015, 03:47

Buna dimineata

Din cate imi dau seama, consola are o deformare survenita in timp (nu stiu din ce cauze). Singura solutie va fi o masina donator. Avand in vedere acest aspect, cat si lipsa altor sugestii, rog inchiderea acestui topic. Va multumesc!